|2020-09-01|
Geodezja, Prawo
GGK odpowiada na pytania PTG dotyczące nowych standardów i nowelizacji Pgik
Okres obowiązywania nowych standardów geodezyjnych, zasady zgłaszania prac i udostępniania geodetom materiałów PZGiK, składanie oświadczeń o pozytywnej weryfikacji, aktualizacja EGiB – to zagadnienia poruszone w pytaniach Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, na które odpowiedział właśnie główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.
Ze spraw najbardziej aktualnych PTG pyta o przepisy przejściowe nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych, które obowiązują od 22 sierpnia br. Czy nowe standardy można stosować również w pracach zgłoszonych przed 31 lipca? Już podczas niedawnej telekonferencji GGK twierdził, że w tym przypadku zastosowanie mają stare standardy. PTG poddaje jednak w wątpliwość te wyjaśnienia oraz podaną w nich podstawę prawną. Zdaniem organizacji wydaje się, że od 22 sierpnia prace te należy wykonywać już wg nowych standardów.
W odpowiedzi Waldemar Izdebski podtrzymuje swoje stanowisko. W jego ocenie do wszystkich prac zgłoszonych przed 31 lipca na mocy art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne i niektórych innych ustaw stosuje się przepisy dotychczasowe.
Większość pytań PTG dotyczy zgłaszania prac geodezyjnych oraz przekazywania wykonawcy potrzebnych mu materiałów. Organizacja chce m.in. wiedzieć, czy na etapie zgłoszenia pracy lub jego uzupełnienia starosta powinien udostępnić mu informację o posiadanych materiałach zasobu przed uiszczeniem opłaty? Pytanie, bierze się stąd, że niektóre powiaty przekazują takie informacje dopiero po uiszczeniu ryczałtu. Tymczasem jest ona niezbędna, by geodeta mógł prawidłowo wycenić swoją pracę oraz określić termin jej zakończenia – argumentuje organizacja.
„Nie ma wprost takich wymogów prawnych, ale organ SGiK powinien tak organizować funkcjonowanie swoich systemów informatycznych, aby maksymalnie ułatwić wykonawcom pozyskiwanie materiałów zasobu jak i sam proces realizacji prac geodezyjnych” – wyjaśnia Waldemar Izdebski.
Czy na etapie zgłaszania pracy starosta może uzależnić przewidywany termin przekazania zbiorów danych od daty dokonania zgłoszenia pracy geodezyjnej? Pytanie bierze się stąd, że – zdaniem PTG – wiele powiatów nie pozwala na deklarowanie terminu rozpoczęcia pracy późniejszego niż termin zgłoszenia.
Zdaniem GGK postępowanie takie jak opisane w pytaniu jest prawidłowe. „Termin określony w art. 12 ust. 2 pkt 3a ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest tożsamy z terminem zgłoszenia pracy geodezyjnej, chyba że realizacja pracy została rozpoczęta wcześniej, wtedy termin rozpoczęcia pracy może być o 5 dni wcześniejszy od daty zgłoszenia.
Czy w trakcie wykonywania pracy jej wykonawca powinien mieć bieżący dostęp do materiałów zasobu, również tych, które zostały przyjęte po dacie dokonania zgłoszenia. Czy materiały te zostaną mu automatycznie udostępnione bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat? „Tak, ryczałt obejmuje wszystkie dane i materiały, także te przyjęte do zasobu po dacie dokonania zgłoszenia. Nie ma żadnej opłaty dodatkowej” – wyjaśnia krótko GGK.
Czy ustawodawca wykluczył nieodpłatne udostępnianie w ramach opłaty ryczałtowej mapy zasadniczej lub mapy ewidencyjnej w postaci drukowanej? – pyta dalej PTG. Zdaniem GGK jeśli taka mapa dostępna jest w postaci elektronicznej, to może zostać udostępniona również w postaci drukowanej, ale dopiero po wniesieniu opłaty za przygotowanie wydruków zgodnie z tabelą nr 16 lp. 1.
PTG pyta także o możliwość składania przez wykonawcę oświadczeń o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji, które zastępują uwierzytelnienie dokumentacji dla zamawiającego. Skoro mechanizm taki obowiązuje od 24 czerwca, to czy może być stosowany np. dla mapy do celów projektowych powstałej w wyniku pracy przyjętej do zasobu przed tą datą? „Niezależnie od tego, kiedy praca geodezyjna została przyjęta do zasobu, od dnia 24 czerwca 2020 r. wykonawca prac geodezyjnych, których celem jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych lub sporządzenie mapy do celów projektowych, po uzyskaniu informacji o pozytywnym wyniku weryfikacji może umieścić na dokumentach przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonuje prace geodezyjne, powstałych w wyniku tych prac, oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji” – wyjaśnia Waldemar Izdebski.
Zgodnie z art. 24 ust. 2c Pgik odmowa aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków następuje w drodze decyzji administracyjnej. PTG pyta zatem, kto jest stroną takiego postępowania administracyjnego, w szczególności gdy dokumentacja geodezyjna przyjęta do PZGiK powstała w wyniku prac w związku z realizacją inwestycji celu publicznego, a zleceniodawcą tych prac nie są właściciele nieruchomości objętych tymi zmianami? W ocenie GGK stroną postępowania są co do zasady podmioty, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, czyli przede wszystkim właściciele nieruchomości.
Pytania PTG wraz z wyjaśnieniami Odpowiedzi GGK
JK
|