wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-01| Geodezja, Prawo

GGK odpowiada na pytania PTG dotyczące nowych standardów i nowelizacji Pgik

Okres obowiązywania nowych standardów geodezyjnych, zasady zgłaszania prac i udostępniania geodetom materiałów PZGiK, składanie oświadczeń o pozytywnej weryfikacji, aktualizacja EGiB – to zagadnienia poruszone w pytaniach Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, na które odpowiedział właśnie główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.


GGK odpowiada na pytania PTG dotyczące nowych standardów i nowelizacji Pgik

Ze spraw najbardziej aktualnych PTG pyta o przepisy przejściowe nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych, które obowiązują od 22 sierpnia br. Czy nowe standardy można stosować również w pracach zgłoszonych przed 31 lipca? Już podczas niedawnej telekonferencji GGK twierdził, że w tym przypadku zastosowanie mają stare standardy. PTG poddaje jednak w wątpliwość te wyjaśnienia oraz podaną w nich podstawę prawną. Zdaniem organizacji wydaje się, że od 22 sierpnia prace te należy wykonywać już wg nowych standardów.

W odpowiedzi Waldemar Izdebski podtrzymuje swoje stanowisko. W jego ocenie do wszystkich prac zgłoszonych przed 31 lipca na mocy art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne i niektórych innych ustaw stosuje się przepisy dotychczasowe.

Większość pytań PTG dotyczy zgłaszania prac geodezyjnych oraz przekazywania wykonawcy potrzebnych mu materiałów. Organizacja chce m.in. wiedzieć, czy na etapie zgłoszenia pracy lub jego uzupełnienia starosta powinien udostępnić mu informację o posiadanych materiałach zasobu przed uiszczeniem opłaty? Pytanie, bierze się stąd, że niektóre powiaty przekazują takie informacje dopiero po uiszczeniu ryczałtu. Tymczasem jest ona niezbędna, by geodeta mógł prawidłowo wycenić swoją pracę oraz określić termin jej zakończenia – argumentuje organizacja.

„Nie ma wprost takich wymogów prawnych, ale organ SGiK powinien tak organizować funkcjonowanie swoich systemów informatycznych, aby maksymalnie ułatwić wykonawcom pozyskiwanie materiałów zasobu jak i sam proces realizacji prac geodezyjnych” – wyjaśnia Waldemar Izdebski.

Czy na etapie zgłaszania pracy starosta może uzależnić przewidywany termin przekazania zbiorów danych od daty dokonania zgłoszenia pracy geodezyjnej? Pytanie bierze się stąd, że – zdaniem PTG – wiele powiatów nie pozwala na deklarowanie terminu rozpoczęcia pracy późniejszego niż termin zgłoszenia.

Zdaniem GGK postępowanie takie jak opisane w pytaniu jest prawidłowe. „Termin określony w art. 12 ust. 2 pkt 3a ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest tożsamy z terminem zgłoszenia pracy geodezyjnej, chyba że realizacja pracy została rozpoczęta wcześniej, wtedy termin rozpoczęcia pracy może być o 5 dni wcześniejszy od daty zgłoszenia.

Czy w trakcie wykonywania pracy jej wykonawca powinien mieć bieżący dostęp do materiałów zasobu, również tych, które zostały przyjęte po dacie dokonania zgłoszenia. Czy materiały te zostaną mu automatycznie udostępnione bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat? „Tak, ryczałt obejmuje wszystkie dane i materiały, także te przyjęte do zasobu po dacie dokonania zgłoszenia. Nie ma żadnej opłaty dodatkowej” – wyjaśnia krótko GGK.

Czy ustawodawca wykluczył nieodpłatne udostępnianie w ramach opłaty ryczałtowej mapy zasadniczej lub mapy ewidencyjnej w postaci drukowanej? – pyta dalej PTG. Zdaniem GGK jeśli taka mapa dostępna jest w postaci elektronicznej, to może zostać udostępniona również w postaci drukowanej, ale dopiero po wniesieniu opłaty za przygotowanie wydruków zgodnie z tabelą nr 16 lp. 1.

PTG pyta także o możliwość składania przez wykonawcę oświadczeń o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji, które zastępują uwierzytelnienie dokumentacji dla zamawiającego. Skoro mechanizm taki obowiązuje od 24 czerwca, to czy może być stosowany np. dla mapy do celów projektowych powstałej w wyniku pracy przyjętej do zasobu przed tą datą? „Niezależnie od tego, kiedy praca geodezyjna została przyjęta do zasobu, od dnia 24 czerwca 2020 r. wykonawca prac geodezyjnych, których celem jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych lub sporządzenie mapy do celów projektowych, po uzyskaniu informacji o pozytywnym wyniku weryfikacji może umieścić na dokumentach przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonuje prace geodezyjne, powstałych w wyniku tych prac, oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji” – wyjaśnia Waldemar Izdebski.

Zgodnie z art. 24 ust. 2c Pgik odmowa aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków następuje w drodze decyzji administracyjnej. PTG pyta zatem, kto jest stroną takiego postępowania administracyjnego, w szczególności gdy dokumentacja geodezyjna przyjęta do PZGiK powstała w wyniku prac w związku z realizacją inwestycji celu publicznego, a zleceniodawcą tych prac nie są właściciele nieruchomości objętych tymi zmianami? W ocenie GGK stroną postępowania są co do zasady podmioty, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, czyli przede wszystkim właściciele nieruchomości.

Pytania PTG wraz z wyjaśnieniami
Odpowiedzi GGK

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a miały być ryczałty i miało być prościej i szybciej. Tymczasem w jednym z powiatów już coś przeskoczyło, że tak nie może być. Przed zmianami do zgłoszenia automatycznie generowały mi się materiały zasobu, z których wybierałem interesujące mnie operaty. Zaznaczałem te operaty, płaciłem opłatę. Po zmianie na ryczałt okazuje się, że ryczałtowo i szybko tylko dokonałem wpłaty, bo teraz, już po opłaceniu, jakiś ktoś musi mi wg informacji w portalu przygotować materiały zasobu. W tym samym systemie. Nie wiem, ile to będzie trwać i dlaczego to nie będą wszystkie materiały zasobu, które się poprzednio generowały jako związane z danym zakresem pracy. Analiza to moja praca. W 2 sąsiednich powiatach tak się to odbywa, płacę i mam. Ludzie, po co sobie i nam to robicie, mało macie pracy? W imię czego? Bo nie podejrzewam o jakieś niecne zagrywki, utrudnianie pracy konkurencji itd przecież. Już zapłacone od dwóch dni, gdzie moje pieniądze, gdzie zakupiony towar? Już by mi kurier buty ze sklepu przywiózł w tym czasie.
odpowiedz zgłoś
odp: rozmarzony A wiesz, że organ ma 5 dni roboczych (jak dobrze pamiętam) na wydanie danych od zaksięgowania wpłaty? Jeśli wiesz, to czemu marudzisz skoro termin jeszcze nie jest przekroczony. Dodatkowo może były problemy w tym podgiku z systemem i nie można było od razu przygotować danych.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: rozmarzony Problemu nie było przed zmianą w tym ośrodku, problemu nie ma na tym samym systemie w sąsiednich ośrodkach, problem jest wydumany i ma charakter mentalny. Wiem, że organ ma na to 5 dni, ale wcześniej robił automatycznie i niezwłocznie.
 2 
zgłoś
@ Jedna ze znanych i cenionychgeodetek w rozmowie ze mną tak podsumowała obecna sytuację tak "pomnij że sąd laika gdy mówi o dziele o dziele mówi mało o laiku wiele". Choć przyznała że dała się nabrać na ich słowa to po słynnym wystopieniu, kiedy odmówiono debaty na temat gigantycznych nieprawidłowości widziała że oni chcą wprowadzić zmiany ale tylko korzystne dla nich. Co więcej już wtedy przewidywała absurdalna podwyżkę. Choć jej wysokość zaskoczyła wszystkich. Teraz niestety przewiduje wprowadzenie nowej opłaty tzw.. opłaty weryfikacyjnej oraz geosystemowej. Opłata weryfikacyjna miała by pokryć koszt kontroli robót przez urzędy a opłata systemową pokryć ciągle rosnące koszty oprogramowań geodezyjnych w PZGiK. Wszytko przed nami.
 6 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: @ A kto to jest cenionageodetka ? Jakiś nowy zawód ?
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ geocelebrytka z południa?;)
zgłoś
Par. 31 Nadal brak wyjaśnień dotyczących par.31 standardów
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Opłaty pobiera się przed udostępnieniem materialów...art.40d. Więc o czym tu mowa ????
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Opłaty pobiera się Jak to trudno niektórym się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Ale to dobrze, że są takie pytania. Oby jak najwięcej. To stawia w takim, a nie innym świetle pytających :-)
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Opłaty pobiera się ale co??? nie ma takiego zapisu??? Czy siedzisz tu po to żeby wrzucać puste słowa???
 3 
 3 
zgłoś
odp: Opłaty pobiera się Dla osób niezorientowanych. Część podgików nie klauzuluje materiałów tylko wymusza sporządzanie oświdczeń przez geodetów - pomimo tego, że opłata została wniesiona przy zgłoszeniu.
 3 
odpowiedz zgłoś
4 komentarze



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS