Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-28| Geodezja, Prawo

Jak wiele materiałów udostępniać w ramach ryczałtu? GGK odpowiada

Główny geodeta kraju rozesłał dziś (28 sierpnia) do starostów i prezydentów miast kolejne wyjaśnienia dotyczące obowiązującej od 31 lipca nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Tym razem dotyczą udostępniania materiałów PZGiK w ramach ryczałtu.


Jak wiele materiałów udostępniać w ramach ryczałtu? GGK odpowiada

Waldemar Izdebski przypomina, że zgodnie z aktualnymi zapisami Pgik wykonawcy prac geodezyjnych udostępnia się materiały „niezbędne lub przydatne” do wykonania pracy. Niezależnie od tego, jakie materiały zostaną przekazane geodecie, mogą być wykorzystane wyłącznie do pracy geodezyjnej objętej danym zgłoszeniem lub jego uzupełnieniem. W ocenie GGK to o tyle istotne, że materiały udostępniane w ramach opłaty ryczałtowej często przekazywane są podmiotom realizującym prace projektowe, a to jest niezgodne z prawem i znacząco obniża wpływy do budżetu samorządu.

„Skoro przy opracowaniu np. mapy do celów projektowych nie ma potrzeby wglądu do danych o podmiotach w odniesieniu do działek objętych zgłoszeniem, to nie ma też potrzeby udostępniania takich informacji, chyba że wykonawca skorzysta z przywilejów art. 12 ust. 5 lub 6 Pgik. Natomiast jeśli projektanci, działający z upoważnienia inwestora, chcą uzyskać informacje o podmiotach, to nie od wykonawcy prac geodezyjnych. Powinni oni złożyć wniosek o udostępnienie np. wypisu z wykazu działek oraz odpowiadających im podmiotów oraz uiścić stosowną opłatę” – pisze GGK w liście do starostów i prezydentów miast.

Przypomnijmy, że dziś pisaliśmy o dwóch innych pismach GGK dotyczących praktyk, które obchodzą zapisy Pgik i prowadzą do uszczuplenia przychodów samorządów z tytułu udostępniania PZGiK. Dotyczą one deklarowania obszaru objętego pracą geodezyjną oraz zamawiania wypisu z wykazu działek i podmiotów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS