wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-28| Geodezja, Prawo

Jak wiele materiałów udostępniać w ramach ryczałtu? GGK odpowiada

Główny geodeta kraju rozesłał dziś (28 sierpnia) do starostów i prezydentów miast kolejne wyjaśnienia dotyczące obowiązującej od 31 lipca nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Tym razem dotyczą udostępniania materiałów PZGiK w ramach ryczałtu.


Jak wiele materiałów udostępniać w ramach ryczałtu? GGK odpowiada

Waldemar Izdebski przypomina, że zgodnie z aktualnymi zapisami Pgik wykonawcy prac geodezyjnych udostępnia się materiały „niezbędne lub przydatne” do wykonania pracy. Niezależnie od tego, jakie materiały zostaną przekazane geodecie, mogą być wykorzystane wyłącznie do pracy geodezyjnej objętej danym zgłoszeniem lub jego uzupełnieniem. W ocenie GGK to o tyle istotne, że materiały udostępniane w ramach opłaty ryczałtowej często przekazywane są podmiotom realizującym prace projektowe, a to jest niezgodne z prawem i znacząco obniża wpływy do budżetu samorządu.

„Skoro przy opracowaniu np. mapy do celów projektowych nie ma potrzeby wglądu do danych o podmiotach w odniesieniu do działek objętych zgłoszeniem, to nie ma też potrzeby udostępniania takich informacji, chyba że wykonawca skorzysta z przywilejów art. 12 ust. 5 lub 6 Pgik. Natomiast jeśli projektanci, działający z upoważnienia inwestora, chcą uzyskać informacje o podmiotach, to nie od wykonawcy prac geodezyjnych. Powinni oni złożyć wniosek o udostępnienie np. wypisu z wykazu działek oraz odpowiadających im podmiotów oraz uiścić stosowną opłatę” – pisze GGK w liście do starostów i prezydentów miast.

Przypomnijmy, że dziś pisaliśmy o dwóch innych pismach GGK dotyczących praktyk, które obchodzą zapisy Pgik i prowadzą do uszczuplenia przychodów samorządów z tytułu udostępniania PZGiK. Dotyczą one deklarowania obszaru objętego pracą geodezyjną oraz zamawiania wypisu z wykazu działek i podmiotów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a miało być tak pięknie i ktoś tu zrobił z gęby cholewę.
 2 
odpowiedz zgłoś
Żenada Co się z Panem dzieje Panie GGK? Myślałem, że wspiera Pan wykonawców. A to nie prawda. Jest Pan oszustem. Podniósł Pan cenę za materiały z 30 na 100. Pięknie mówiłeś - wszystko co chcemy. A teraz zmieniasz zdanie. Ja żadam wszystkich informacji i materiałów w zakresie!!! A co ja z tym zrobię niech cię nie intetesuje!!! Wara od tego. Zmieniaz Pan zdanie jak kobieta przed okresem.
 7 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Żenada Faktycznie żenada - ty obleśny Wykonawco, szkoda komentować twojej wypowiedzi, nie wiem kto ci dał te plusy. ZAMILCZ.
 3 
odpowiedz zgłoś
udostępnianie udostępniają od ręki a jakże, GML i kcd i więcej nic. Jakość i dokładności na poziome 3m. Reszta materiału w analogu. DOO od ręki. Płać. Pobierasz a tam info o zgłoszonych innych pracach, 20km dalej, inne obręby, inne jednostki ewidencyjne. Wstyd GP? Jaka Wasza odpowiedzialność za prowadzenie w imieniu starostów pzgik. "TFURCY" systemów pzgik jak można umożliwiać w aplikacjach systemu pzgik takie dziadostwo?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: udostępnianie Potwierdzam, że tzw hurtowanie danych w PZGiK to typowe siermiężne magazyny z czasów PRL. Do prostej roboty dotyczącej jednej działki pokazuje mi się 400 operatów, w tym na przykład protokół z modernizacji EGiB, tzn. ile jest podmiotów, ile przyszło na wyłożenie, ile zgłosiło uwagi itp. To może lepiej podać już wszystkie dokumenty z tego powiatu, a po 30 latach ich czytania (studiowania), może ruszę z robotą. Nie ma to jak "metadane" lokalnie - właściciel działki powiedział mi że w roku .... był tu geodeta Jan Kowalski i coś mierzył. Pamięta dokładnie bo się wtedy pobili i Milicja Obywatelska musiała przyjechać. Dzięki temu ustaliłem szukany operat.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
jasne to geodeta ma mieć all inclusive, a nie wszyscy jego koledzy z pola namiotowego.
 5 
odpowiedz zgłoś
@wio Wiesz przy all inclusive są opaski, a dlaczego to chyba wiesz?
 2 
odpowiedz zgłoś
Szanowny panie GGK czy w ramach procesu konsultacji obecnego prawa używał pan określenia all inclusive mówiąc że za jedną opłatę geodeta będzie miał dostęp do wszystkich materiałów. No to właśnie powyższym twierdzeniem obniżył pan te all inclusive do HB. Gdzie mogę reklamować tą wycieczkę i prosić o zmianę rezydenta, bo obecny ewidentnie robi mnie w konia.
 4 
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: Szanowny panie Zasadą all inclusive, jest to że nie wynosisz nic w kieszeniach na zewnątrz, dla innych.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Szanowny panie I żeby nie wynosić to nic nie dostaniesz. All exclusive to jest a nie all inclusive.
 1 
 6 
zgłoś
odp: odp: Szanowny panie Moim zdaniem, geodeta powinien dostac tyle i jakie materiały sobie życzy, a że wykorzysta je niezgodnie z prawem, to od tego są inne dzialania, czyli udowodnienie winy i odpowiednie sankcje karne. Nie każdy geodeta to złodziej.
 5 
zgłoś
odp: odp: Szanowny panie "Nie każdy geodeta to złodziej." Tak jest! wbrew temu co się nam próbuje wciskać to może być prawda!
zgłoś
odp: Szanowny panie skoro zapłaciłem to nadal jestem złodziejem.Jeżeli komuś przekazałem informację "nie jawne" lub zobowiązałem się do czegoś to podlegam odpowiedzialności karnej.A tak na marginesie. Płacę oddaje za darmo a i tak jak widać jestem złodziejem.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Kasa W każdym z tych pism chodzi o pieniądze :) Ludzie omijają prawo żeby oszczędzić ale urzędom się to oczywiście nie podoba. Dziurawe przepisy porobili to co się dziwić że ludzie omijają.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Subskrypcja, a może karnet lub abonament Czy można się już dziś zapisać na kolejne 4 tomy pism GGK (a miało być prościej).
 7 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS