wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-20| GIS, Teledetekcja

Geoportal KOWR wesprze satelitarny monitoring suszy

17 sierpnia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udostępnił geoserwis, którego celem jest wsparcie urzędów wojewódzkich oraz ARiMR w monitorowaniu suszy rolniczej. Projekt bazuje na ogólnodostępnych i darmowych danych satelitarnych.


Geoportal KOWR wesprze satelitarny monitoring suszy

Budowa portalu jest odpowiedzią KOWR na zmianę procedury szacowania tegorocznych strat suszy. Serwis ma być także narzędziem dla Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej opracowanego przez IUNG-PIB. Jest on dostępny dla przedstawicieli administracji publicznej, w szczególności dla urzędów wojewódzkich. Jak wyjaśnia KOWR, geoserwis ma ułatwić proces oceny strat suszowych. Prezentuje on dwa rodzaje opracowań:

 1. Mapy warunków wzrostu upraw opracowane na podstawie danych satelitarnych, które prezentują realne warunki wzrostu upraw (są to zarówno dane archiwalne, jak i bieżące).
 2. Mapy oceny redukcji plonów prezentujące sugerowany poziom utraty plonów wybranych upraw w wyniku wystąpienia suszy w okresach największego zapotrzebowania na wodę.

Dodatkowo geoserwis umożliwia wygenerowanie czterech rodzajów raportów dostosowanych do potrzeb odbiorców końcowych. Mają one na celu dostarczenie informacji statystycznej oraz map dla obszaru zarówno całego kraju, jak i poszczególnych województw, powiatów i gmin, a nawet pól.

Jak zapowiada KOWR, w planach tej instytucji jest budowa znacznie bardziej złożonego i zaawansowanego systemu do monitorowania upraw (tzw. systemu S2MUR). Wprawdzie przetarg na jego budowę o szacunkowej wartości aż 165 mln zł ogłoszono w lutym br., ale ostatecznie został on unieważniony z powodu wadliwej dokumentacji. Według najnowszych planów KOWR system S2MUR ma być wdrażany w latach 2021-2023.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zaraz zaraz ! A co ma smart geomatic do porozumień z KOWR ? To oznacza, że KOWR coś uruchomił bez praw i możliwości dostępu do usług i wykorzystania w administracji i biznesie ? Czyli co obrazki sobie można pooglądać i to tyle co KOWR "udostępnił" ?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Zaraz zaraz ! W celach informacyjnych to są 2 odrębne rozwiązania: 1.) Geoserwis KOWR dostępny jest dla autoryzowanych użytkowników ? przedstawicieli administracji publicznej, w tym w szczególności urzędów wojewódzkich. Opracowania pochodzą z IUNG-PIB a właścicielem serwisu jest KOWR. źródło: https://www.kowr.gov.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/ kowr-wspiera-monitoring-suszy-rolniczej 2.) Serwis https://susza.nmaps.pl jest dostępny publicznie i prezentuje opracowania Centrum Teledetekcji IGiK a właścicielem serwisu jest smart geomatic.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Zaraz zaraz ! OK, czyli pismo do KOWR dlaczego ich rozwiązania za publiczne pieniądze nie objęte ustawą o ochronie informacji niejawnych, nie objęte innymi ograniczeniami związanymi z publikowanymi danymi (np. dane osobowe itp.) nie jest dostępny publicznie. Nie chcę płacić za usługi waszej firmie, chcę aby administracja udostępniła mi posiadane dane bo już jako podatnik za nie zapłaciłem. Usługę sobie zbuduję jeśli będzie trzeba.
 1 
 1 
zgłoś
smart Czy portal https://susza.nmaps.pl udostępna jakieś usługi np. WMS/WMTS?
odpowiedz zgłoś
odp: smart Dostęp do opracowań satelitarnych map suszy rolniczej IGiK w trybie publicznym jest za pomocą serwisu https://susza.nmaps.pl Dostęp do opracowań w formie usług jest udostępniany na mocy porozumienia. W razie pytań prosimy o bezpośredni kontakt email biuro@smartgeomatic.pl
odpowiedz zgłoś
adres jaki jest adres geoserwisu KOWR?
odpowiedz zgłoś
Satelitarny monitoring suszy Zapraszamy do publicznie dostępnego serwisu https://susza.nmaps.pl gdzie publikowane są aktualne i archiwalne mapy suszy rolniczej z 2020 roku opracowane przez Centrum Teledetekcji IGiK.
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS