Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-06| Geodezja, Prawo

GUGiK odpowiada na pytania z wideokonferencji o nowelizacji Pgik [AKTUALIZACJA - 170 odpowiedzi]

Główny Urząd Geodezji i Kartografii 6 sierpnia opublikował pierwszą część odpowiedzi na pytania zadane podczas niedawnej wideokonferencji poświęconej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


GUGiK odpowiada na pytania z wideokonferencji o nowelizacji Pgik [AKTUALIZACJA - 170 odpowiedzi] <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Przypomnijmy, że w wideokonferencji zorganizowanej 31 lipca wzięło udział aż 1,8 tys. wykonawców prac oraz przedstawicieli Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, dlatego nie wszyscy mieli możliwość zadania pytań dotyczącyh wchodzących w życie przepisów osobiście, stąd większość z nich przekazano pisemnie.

GUGiK deklaruje, że będzie sukcesywnie odpowiadać na wszystkie pytania, 6 sierpnia opublikował odpowiedzi na 10 pierwszych. Geodeci pytają w nich m.in. o: konieczność rejestracji dzierżaw w EGiB, terminy weryfikacji prac, o obsługę zgłoszeń sprzed 31 lipca br., operaty w formie elektronicznej, a także o opłaty.

AKTUALIZACJA: GUGiK opublikował już wszystkie 17 części odpowiedzi na pytania geodetów.

Przykłady pytań i odpowiedzi:
Czy umowy dzierżawy ujawnione przed 31 lipca br. nadal muszą być ujawnione w EGiB czy można je wykreślić z EGiB?
Od 31 lipca 2020 r. nie ma podstaw prawnych do wprowadzania dzierżaw w ewidencji gruntów i budynków. Dzierżawy wprowadzone przez 31 lipca 2020 r. pozostają w ewidencji, jako informacje archiwalne, które będą widoczne w zaświadczeniach wystawianych na dzień przed 31 lipca 2020 r.

Projekt rozporządzenia o standardach mówi o pomiarze kontrolnym na NAJBLIŻSZYM punkcie osnowy geodezyjnej. Co w przypadku gdy geodeta nie skorzysta z najbliższego punktu osnowy a weryfikator zauważy, że istnieją punkty osnowy położone bliżej obszaru podlegającego pomiarowi?
Zapis § 9 ust. 4 projektowanego rozporządzenia został przeredagowany i nie narzuca wymogu wykonania pomiaru kontrolnego na najbliższym punkcie osnowy geodezyjnej. Projekt przewiduje, że do pomiaru kontrolnego można wykorzystać punkt osnowy geodezyjnej, punkt osnowy pomiarowej lub jednoznacznie zidentyfikowany punkt szczegółu terenowego I grupy w odległości nie większej niż 7 km od punktów będących przedmiotem pomiaru.

Czy operaty, które wpłynęły przed 31 lipca i otrzymały pozytywny protokół kontroli, a brakuje w nich wniosku o zmianę EGiB, czy można je wprowadzić zgodnie z nową ustawą Pgik, czy musi być wydana decyzja administracyjna?
Od 31 lipca 2020 r. organ ma obowiązek aktualizować, w drodze czynności materialno-technicznej, informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków na podstawie dokumentacji geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (art. 24 ust. 2b pkt 1 lit h ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne DzU z 2020 r. poz. 276 z późn. zm.). Żaden przepis nie ogranicza stosowania wyżej przywołanej normy ze względu na moment, w którym nastąpiło przyjęcie dokumentacji geodezyjnej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Co w przypadku, kiedy organ służby GiK nie wystawia numerów pozytywnego protokołu weryfikacji operatu?
W przypadku, kiedy wykonawca dysponuje pozytywnym protokołem weryfikacji i dokument ten nie ma numeru, może w takiej sytuacji posłużyć się identyfikatorem zgłoszenia pracy geodezyjnej oraz datą wystawienia dokumentu. Jeśli takie oświadczenie będzie budziło wątpliwości, można do niego dołączyć również kopię informacji o pozytywnym wyniku weryfikacji. W nowych przepisach obowiązujących od 31 lipca 2020 r. numer protokołu jest elementem obligatoryjnym protokołu weryfikacji.

Część 1 Część 2 Część 3
Część 4 Część 5 Część 6
Część 7 Część 8 Część 9
Część 10 Część 11 Część 12
Część 13 Część 14 Część 15
Część 16 Część 17

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS