wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-06| Geodezja, Prawo

GUGiK odpowiada na pytania z wideokonferencji o nowelizacji Pgik [AKTUALIZACJA - 170 odpowiedzi]

Główny Urząd Geodezji i Kartografii 6 sierpnia opublikował pierwszą część odpowiedzi na pytania zadane podczas niedawnej wideokonferencji poświęconej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


GUGiK odpowiada na pytania z wideokonferencji o nowelizacji Pgik [AKTUALIZACJA - 170 odpowiedzi] <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Przypomnijmy, że w wideokonferencji zorganizowanej 31 lipca wzięło udział aż 1,8 tys. wykonawców prac oraz przedstawicieli Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, dlatego nie wszyscy mieli możliwość zadania pytań dotyczącyh wchodzących w życie przepisów osobiście, stąd większość z nich przekazano pisemnie.

GUGiK deklaruje, że będzie sukcesywnie odpowiadać na wszystkie pytania, 6 sierpnia opublikował odpowiedzi na 10 pierwszych. Geodeci pytają w nich m.in. o: konieczność rejestracji dzierżaw w EGiB, terminy weryfikacji prac, o obsługę zgłoszeń sprzed 31 lipca br., operaty w formie elektronicznej, a także o opłaty.

AKTUALIZACJA: GUGiK opublikował już wszystkie 17 części odpowiedzi na pytania geodetów.

Przykłady pytań i odpowiedzi:
Czy umowy dzierżawy ujawnione przed 31 lipca br. nadal muszą być ujawnione w EGiB czy można je wykreślić z EGiB?
Od 31 lipca 2020 r. nie ma podstaw prawnych do wprowadzania dzierżaw w ewidencji gruntów i budynków. Dzierżawy wprowadzone przez 31 lipca 2020 r. pozostają w ewidencji, jako informacje archiwalne, które będą widoczne w zaświadczeniach wystawianych na dzień przed 31 lipca 2020 r.

Projekt rozporządzenia o standardach mówi o pomiarze kontrolnym na NAJBLIŻSZYM punkcie osnowy geodezyjnej. Co w przypadku gdy geodeta nie skorzysta z najbliższego punktu osnowy a weryfikator zauważy, że istnieją punkty osnowy położone bliżej obszaru podlegającego pomiarowi?
Zapis § 9 ust. 4 projektowanego rozporządzenia został przeredagowany i nie narzuca wymogu wykonania pomiaru kontrolnego na najbliższym punkcie osnowy geodezyjnej. Projekt przewiduje, że do pomiaru kontrolnego można wykorzystać punkt osnowy geodezyjnej, punkt osnowy pomiarowej lub jednoznacznie zidentyfikowany punkt szczegółu terenowego I grupy w odległości nie większej niż 7 km od punktów będących przedmiotem pomiaru.

Czy operaty, które wpłynęły przed 31 lipca i otrzymały pozytywny protokół kontroli, a brakuje w nich wniosku o zmianę EGiB, czy można je wprowadzić zgodnie z nową ustawą Pgik, czy musi być wydana decyzja administracyjna?
Od 31 lipca 2020 r. organ ma obowiązek aktualizować, w drodze czynności materialno-technicznej, informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków na podstawie dokumentacji geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (art. 24 ust. 2b pkt 1 lit h ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne DzU z 2020 r. poz. 276 z późn. zm.). Żaden przepis nie ogranicza stosowania wyżej przywołanej normy ze względu na moment, w którym nastąpiło przyjęcie dokumentacji geodezyjnej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Co w przypadku, kiedy organ służby GiK nie wystawia numerów pozytywnego protokołu weryfikacji operatu?
W przypadku, kiedy wykonawca dysponuje pozytywnym protokołem weryfikacji i dokument ten nie ma numeru, może w takiej sytuacji posłużyć się identyfikatorem zgłoszenia pracy geodezyjnej oraz datą wystawienia dokumentu. Jeśli takie oświadczenie będzie budziło wątpliwości, można do niego dołączyć również kopię informacji o pozytywnym wyniku weryfikacji. W nowych przepisach obowiązujących od 31 lipca 2020 r. numer protokołu jest elementem obligatoryjnym protokołu weryfikacji.

Część 1 Część 2 Część 3
Część 4 Część 5 Część 6
Część 7 Część 8 Część 9
Część 10 Część 11 Część 12
Część 13 Część 14 Część 15
Część 16 Część 17

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Pomair granic a protokół Dzień Dobry. Przepraszam z góry, że nie w temacie. Ale mam pytanie. Wznowiłem znaki graniczne. Dokonałem pomiaru. Zawiadomienia mam za tydzień. Czy przy okazaniu stronom muszę jeszcze raz dokonać pomiaru w tym dniu, czy mogę dać dziennik z pomiarem wcześniejszym? Proszę o konkretną odpowiedz. Dziekuję i pozdrawiam
odpowiedz zgłoś
ZGLOSZENIA POWIAT ŁUKOW-brak możliwości składania zgłoszeń - ABSURD, czy ktos nad tym czuwa,
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: ZGLOSZENIA Nie tylko Lukow
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: ZGLOSZENIA Nad wszystkim czuwa gospodarz ... WINGiK. GUGiK powinien przesłuchać WINGiKa na okoliczność wprowadzenia nowych przepisów i podjąć stosowne kroki w celu egzekwowania prawa. U nas i.Kerg (Geo-Info) i też padaczka - program beznadziejny, niezgodny z nowymi przepisami.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: ZGLOSZENIA Dokladnie, WINGIK powinien zbadac gdzie po 2 tygodniach obowiazuje nowe prawo, nie powiatowe
 3 
zgłoś
Dokumentacja do ZRID Zastanawia mnie dlaczego zrezygnowano z możliwości łączenia asortymentów. Rozumiem... dodatkowe pieniądze dla PODGiK. Niemniej jednak, paranoją jest dla jednego zlecenia, jakim jest wykonanie dla projektanta dokumentacji do ZRID zgłaszanie osobno mapy do celów projektowych oraz osobno podziałów nieruchomości. Tym bardziej, że przy niektórych pracach trzeba będzie tych zleceń na podziały złożyć kilka, bo dzielone działki nie stykają się bezpośrednio ze sobą.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Dokumentacja do ZRID Po kolei : najpierw sporządzasz mapę do celów projektowych. Kończysz pracę, a podział możesz wykonywać po roku . Więc dlaczego ? Dla porządku.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Dokumentacja do ZRID dla porządku kolejność jest taka, że najpierw trzeba do ZRID ustalić lub obliczyć granice, dopiero potem można zrobić sensowną mapę do celów projektu. I dopiero z tego wynika konieczność podziałów. Teraz będą naciski, żeby najpierw oddać mapę "po taniości". Potem projektant zaprojektuje bezsensowne podziały na mapie z nieustalonymi granicami albo nie zaplanuje podziału w miejscu potrzebnym. Może nawet mapę z podziałami zleci innemu geodecie, jak ten co wygrał casting na pseudo mapę do projektu na kopii mz nie miał uprawnień 2. Tak już było, to nie fantazja, tylko przykłady z przeszłości, gdy też w wielu ośrodkach nie dało się łączyć asortymentów.
 3 
zgłoś
odp: odp: Dokumentacja do ZRID Jak czytam wypowiedź @~. to mam wrażenie jak bym czytał role z FILMÓW BAREI :)) Powiedzmy sobie wprost nowelizacja ma na celu podniesienie UKRYTEGO OPODATKOWANIA, inne logiki w tym nie ma? Bo co było "nieporządkiem" opracowując dokumentację kompleksowo jak to opisał @~rozmarzony? APARATCZYCY byli, są, i będą, a BAREJA miał by dziś wiele gotowych scenariuszy i wątków.
 1 
 1 
zgłoś
Standardy Czy wiadomo kiedy wejdą nowe standardy/Miały być 7 sierpnia. Czy jest już nowa data?
odpowiedz zgłoś
odp: Standardy niedługo
odpowiedz zgłoś
odp: Standardy Jeszcze tylko najbardziej "płodni" weryfikatorzy dołożą swoje punkty do 42 paragrafów i już standardy będą (zaraz po 11 listopada). A wiecie jak robi się z ponad osiemdziesięciu starych paragrafów 42 nowe?. Wywala się par. 72, a pozostałe łączy po 2 stare w jeden nowy. Lepiej już było.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
"17 mgnień wiosny" Ukazała się 17 i ostatnia część odpowiedzi. Czy można prosić Gugik o wystawienie jednego PDFa. Przyda się na jutrzejszą konferencję.
 1 
odpowiedz zgłoś
zakres prac a materiały Zgłaszam podział działki, jakie dostanę materiały? tylko dane z dzielonej działki? potrzebne są przecież dane sąsiednich działek i ich właścicieli do protokołów, a co jeśli do obliczenia właściwych współrzędnych działki potrzeba danych z działek np o 300 m odległych, np pkt załomu dróg?
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: zakres prac a materiały nie kombinuj tylko rzetelnie zaznacz obszar i otrzymasz wszystkie dane.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: zakres prac a materiały ale wtedy może zapłacić 20 zł więcej!
 3 
zgłoś
odp: odp: zakres prac a materiały Niestety macie rację ale znam taką miejscowość gdzie aktualna EGIB założona jest na scaleniu z 20 lecia międzywojennego gdzie cała wieś pomierzona jest na osnowie biegnącej po granicy obrębu. Wszystkie punkty wewnątrz wsi to już związki liniowe, chcąc mieć dostęp do operatów jednostkowych geodetów z lat poprzedzanych ( przecież odszukiwali punkty, mierzyli je, robili opisy itd) należało by do podziału zaznaczyć cały obręb.
zgłoś
odp: odp: zakres prac a materiały do półgeodetachłop - ale osnowę masz bezpłatną dla całego powiatu, nie wchodzi przecież w ryczałt.
zgłoś
odp: odp: zakres prac a materiały wypowiedź @,, to wypowiedź typowego "specjalisty" z PODGiK który nie ma doświadczenia terenowego i stąd jego praca to raczej KOMBINOWANIE a nie profesjonalizm. Geodeta ma się domyśleć co jest w zasobie, czego nie może się domyśleć pracownik zasobu który ma wgląd w dokumentacje tam zdeponowane. Nie jedno orzecznictwo mówi że obowiązek udostępnienia WŁAŚCIWYCH niezbędnych danych spoczywa na PODGiK. Jednym słowem KOMBINOWANE KOMPETENCJE kol. @,, który myśli że ma coś do powiedzenia.
 1 
 1 
zgłoś
odp: zakres prac a materiały nie chodzi o to ile zapłace. tylko skąd mam z góry wiedziec że mam do 10 arowej działki zaznaczyć obszar np 25 ha. Mysle że po prostu będzie jak dotąd co bym nie zaznaczył i tak ludzie w PODGIKu myśla i dadzą mi materiały takie żebym robotę zrobił dobrze. Tylko co bedzie jak ludzie którzy wiedzą że atrybuty punktów po modernizacji niekoniecznie odpowiadaja prawdzie zmienia prace albo pójda na emeryturę i przyjdą tacy którzy wierzą we współrzędne
odpowiedz zgłoś
odp: zakres prac a materiały A ja spróbuje zgłosić u mnie i podzielę się przemyśleniami.
odpowiedz zgłoś
odp: zakres prac a materiały Zakres pracy to działka z buforem takim jaki potrzebny do mzpp Jeśli w celu odszukania p działki dzielonej potrzebne są inne materiały spoza zakresu geodeta winien otrzymać je w ramach ryczałtu. Powinien otrzymać wszystkie materiały potrzebne do realizacji pracy w zakresie Jeśli są związki liniowe poza zakresem to w ramach ryczałtu powinien otrzymać dane pozwalające je rozwiązać. Inaczej nie jest w stanie dobrze zrobić roboty. Dotyczy to także wznowień, ustaleń. To wynika z Organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, który otrzymał zgłoszenie prac, udostępnia kopie zbiorów danych lub innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zwanych dalej "materiałami zasobu", dotyczących danego zgłoszenia prac niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania opłaty, o której mowa w art. 40a ust. 1. Jeżeli po dwóch stronach lady są doświadczeni w terenie geodeci to Ośrodek udostępni.
 1 
odpowiedz zgłoś
Geodezyjna BIAŁORUŚ ? _ Czy Geodeci w Polsce są w sytuacji Białoruskiego społeczeństwa 20 lat temu? Na Białorusi pojawiły się oznaki schyłku dyktatury. W Systemie Geodezji Polskiej nie widać trendu Wolnościowego, raczej to Łukaszenkowski SGP. Skojarzenie przypadkowe/zasadne?
 7 
 6 
odpowiedz zgłoś
@ Kiedy skończy się ten najczarniejszy okres w historii geodezji? Ile jeszcze będziemy to tolerować?
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
Izdebski po raz kolejny nas oszukał Cały czas twierdził że kopie map i dokumentów przeznaczonych dla zamawiającego nie będą wchodziły w skład operatu technicznego. Nawet uzasadnił to powołując się na kodeks cywilny. I co ? I gucio. Teraz zmienił zdanie. Jednak kopie te będą przekazywane do ośrodka. Jak powinno nazwać się człowieka który kłamie i mataczy? Jak Pan teraz wyglądasz Panie Izdebski? I Pan będziesz tu mówił o godności geodety? Dalej będą nas okradać z naszych map, bo sobie kupią w ośrodku za parę złotych. Jesteś Pan Panie Izdebski wiarygodny jak to tylko Pan potrafisz być wiarygodny.
 3 
 38 
odpowiedz zgłoś
odp: Izdebski po raz kolejny nas oszukał To po uja pana były te konsultacje, konferencje cała ta propaganda? Kto tu robi z tata wariata?
 26 
odpowiedz zgłoś
odp: Izdebski po raz kolejny nas oszukał ~nie masz Pan wstydu dlaczego twierdzisz, że Pan Waldemar Izdebski zmienił zdanie ? Skąd masz takie informacje ? Pytam tak z czystej ludzkiej ciekawości.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Izdebski po raz kolejny nas oszukał Przeczytaj odpowiedź na pytanie 11. Przeczytaj uwagi SGP. Przeczytaj co napisał Izdebski na uwagę SGP żeby kopię map do celów prawnych włączać do operatu i porównaj to z odpowiedzią na pytanie 11.
 21 
zgłoś
Ja mam pytanie dodatkowe - dlaczego przetwarzanie danych BDOT10k przez GUGiK powoduje że pliki się nie walidują mimo, że walidowały się przed załadowaniem do systemu GUGiK ? Jak GUGiK utrzymuje swoje systemy skoro takie rzeczy się dzieją mimo trwającej już kilkudniowej poprawy poprzednich błędów i generowania nowych danych ?
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
To jest absurd. Nie rozumiem dlaczego mapa z projektem podziału maiłaby wchodzić w skład operatu technicznego. Przecież według przedstawionego projektu nowych Standardów w skład operatu miałaby wchodzić dokumentacja niezbędna do wprowadzenia zmian w EGiB. Ta dokumentacja zawierałaby między innymi np. wykazy zmian danych ewidencyjnych dotyczących działek. To w zupełności wystarczy Staroście. Nie pojmuję dlaczego Starostwo ma handlować kopiami map do celów prawnych. Jak ktoś poniżej słusznie zauważył przy operacie w postaci elektronicznej poprawienie jakiekolwiek błędu na mapie do celów prawnych jest bardzo kłopotliwe (większy kłopot ma tu jednak Starostwo). W sytuacji, gdy mapa do celów prawnych nie będzie wchodziła w skład operatu, to w przypadku błędu geodeta poprawia w pliku, drukuje poprawioną mapę i następnie wydaje poprawnie sporządzone mapy Zamawiającemu. Oczywiście mapy z błędem należałoby odebrać od Zamawiającego i po prostu zniszczyć. Cytując klasyka: "Panie Prezesie nie idźmy tą drogą".
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: To jest absurd. Absurdów jest wiele. Dotychczasowe uwierzytelnienie potwierdzało zgodność oryginału z kopią znajdującą się w zasobie. Jakoś tak odwrotnie niż to dzieje się normalnie wszędzie. Teraz faktycznie należy domagać się od GGK wskazania sposobu poprawienia tej kopii w zasobie w przypadku stwierdzenia błędu, którego nie wychwyci weryfikator, bo zacznie się "jazda bez trzymanki".
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: To jest absurd. Dr. Inż. Dariusz FELCENLOBEN Przegląd Geodezyjny nr. 4/2019 "Przepisy ustawy o gosp. nieruchomościami czy rozp. w sprawie (?) dokonywania podziałów nieruchomości nie mieszczą się w katalogu tych regulacji prawa, o których mowa w art. 12 b p.g.k. W świetle istniejącej praktyki podkreślić należy, że organ rejestrowy (starosta), dokonujący weryfikacji przedłożonej dokumentacji podziałowej (art. 97 ust. 1 pkt 5-8 u.g.n.), nie posiada uprawnień do oceny, czy opracowany przez geodetę projekt podziału nieruchomości spełnia ustawowe przesłanki umożliwiające jego zatwierdzenie. Uprawnienia te należą bowiem do wyłącznej kompetencji organu prowadzącego postępowanie administracyjne w tej sprawie."
 2 
 4 
zgłoś
odp: odp: To jest absurd. Przepisy nie przewidują możliwości poprawiania mapy przyjętej do zasobu. Błąd na takiej mapie = nowe zgłoszenie i nowy operat. Przecież o to chodziło geodetom. Ośrodki mają być tylko składnicą. Bieżemy odpowiedzialność za wykonaną pracę i osiewamy ziarno od plew.
 7 
 4 
zgłoś
odp: odp: To jest absurd. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie takie, w którym ani oryginał ani kopia mapy do celów prawnych nie będą wchodzić w skład operatu technicznego. Inaczej poprawienie nawet zwykłego błędu pisarskiego będzie stanowiło ogromny problem i to podkreślam w większej części będzie to problem dla administracji.
 1 
 4 
zgłoś
Poczekajmy. Może wstrzymajmy się z naszymi komentarzami i wątpliwościami co do standardów, do ich ukazania się (miło to być wg WI wczoraj). Bo chyba tylko podpowiadamy urzędasom jakiego knota wyszykowali. I na każdą naszą wątpliwość; załączać nie załączać. robić nie robić, urzędasy dokładają kolejny paragraf (punkt), z którego ma wynikać, że jednak załączać i jednak robić.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Poczekajmy. Jest jeszcze takie coś , jak spójność z innymi przepisami .Poczytaj sobie ustawę o Gospodarce Nieruchomościami rozdział dotyczący podziałów . Tam znajdziesz odpowiedz.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Poczekajmy. Dr. Inż. Dariusz FELCENLOBEN Przegląd Geodezyjny nr. 4/2019 "Przepisy ustawy o gosp. nieruchomościami czy rozp. w sprawie (?) dokonywania podziałów nieruchomości nie mieszczą się w katalogu tych regulacji prawa, o których mowa w art. 12 b p.g.k. W świetle istniejącej praktyki podkreślić należy, że organ rejestrowy (starosta), dokonujący weryfikacji przedłożonej dokumentacji podziałowej (art. 97 ust. 1 pkt 5-8 u.g.n.), nie posiada uprawnień do oceny, czy opracowany przez geodetę projekt podziału nieruchomości spełnia ustawowe przesłanki umożliwiające jego zatwierdzenie. Uprawnienia te należą bowiem do wyłącznej kompetencji organu prowadzącego postępowanie administracyjne w tej sprawie."
 2 
 4 
zgłoś
"Każdy może , prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczanie do krytyki panie to nikomu? Mmmm? Tak, nie? Nie podoba się. Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie. Tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy."
 2 
odpowiedz zgłoś
mapa z projektem podziału Jak to wygląda w waszych podgikach? Czy mapa z projektem podziału służyła za podstawę wpisu do KW, i jak to będzie po zmianie przepisów?
odpowiedz zgłoś
odp: mapa z projektem podziału Nie nie służyła już od wielu lat, była tylko załącznikiem do zmian w KW oprócz wypisu ,bo musiałeś mieć dowód skąd wzięła się zmiana a w ewidencji, załóżmy z działki 100 na działkę 100/1. Pytanie kto na dzisiejszy dzień piczętuje mapy podziału ? Bo wniosku o opieczętowanie nie ma. Tak na gębę ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Doceniam, ale proszę o szczególne względy dla EGiB Doceniam, że zgodnie z zapewnieniem prof. Waldemara Izdebskiego, odpowiedzi się pojawiają. To ogromna zmiana w stosunku do poprzednich składów GUGiK. Szacunek za to dla obecnej ekipy. Proszę jednak, aby pamiętać o tym, że zagadnienia dotyczące ewidencji gruntów i budynków (EGiB) nie załatwia się tylko technicznymi rozwiązaniami. EGiB to bolączka polskiej geodezji od wielu lat. Podchodzono do niej jak do trędowatego. Prof. Izdebski się chyba zagalopował w trakcie wideokonferencji (był zmęczony - rozumem), że do wznowienia znaków granicznych wystarczą współrzędne (tak to zrozumiałem). Pomijając archiwalne dane, gdzie miary do elementów zgosp. terenu są wiarygodne, a wsp. mało dokładne (osnowa V klasy teren kategorii D), to mamy jeszcze tereny szkód górniczych (przemieszczenia).
 7 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Doceniam, ale proszę o szczególne względy dla EGiB Tak, tak masz racje szczególnie że lata temu był FAQ GUGiK za poprzednich ekip, tak tak osnowa V klasy.... Ale jak już mówiłem, masz racje.
odpowiedz zgłoś
odp: Doceniam, ale proszę o szczególne względy dla EGiB Tylko nie można porównywać dawnych pomiarów, na różne osnowy czy szczegóły, z pomiarami dzisiejszymi. Obecnie prawie wszyscy wykonują pomiary GPS więc do wznowienia wystarczą współrzędne...
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Doceniam, ale proszę o szczególne względy dla EGiB Tak, widziałem to w praktyce. Geodeta wyszedł z "GPSem" na środek działki, gdzie nie było drzew i krzaków, tu "złapał fiksa", a później (przy zaskoczeniu zebranych) pogalopował w krzaki, pod duże drzewa, gdzie był punkt graniczny tej działki. Fiksa utrzymał ... i strony ubawił. Fajna ta geodezja.
 5 
 2 
zgłoś
odp: Doceniam, ale proszę o szczególne względy dla EGiB Tak dla CAŁEJ EKIPY GUGiK !!!
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Doceniam, ale proszę o szczególne względy dla EGiB Ale co tak ? Tak cieszę się że są, tak zwolnić ich ?
zgłoś
do pytań 11 i 12. Jest gorzej niż było. Z dumnych zapowiedzi nie zostało nic. GGK ugiął się przed lobby weryfikatorów.cytat z GGK:"W aktualnej wersji projektu rozporządzenia w sprawie standardów kopia mapy do celów prawnych wchodzi w skład operatu technicznego.Geodeta nie może składać oświadczeń odnośnie mapy do celów prawnych". Do inwentaryzacji i map do projektu dotąd uwierzytelnienia nie były potrzebne, a teraz oświadczenia pod odpowiedzialnością karną, które oczywiście nie wystarczą do map do celów prawnych, które wbrew zapowiedziom, trzeba jednak dołączyć do operatu, żeby weryfikator się nad nią pastwił, mimo że to dotąd przekraczało zakres weryfikacji.
 8 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: do pytań 11 i 12. Jest gorzej niż było. "W aktualnej wersji projektu rozporządzenia w sprawie standardów kopia mapy do celów prawnych wchodzi w skład operatu technicznego". Skoro starostwa tak walczyły, jak lwy, aby mapa wchodziła w skład operatu, to zachodzi w tej chwili pilna potrzeba określenia odpowiedzialności za błędy, chociażby te pisarskie, które były,są i na pewno będą. Starostwa powinny brać 100% odpowiedzialności za takie błedy i powinny na własny koszt je prostować. Należy też określić sposób prostowania tych błędów, bo w przypadku operatu elektronicznego nie da się już zamienić kartki, czy coś skorygować. Gdyby mapa nie wchodziła w skład operatu sprawa byłaby prosta, a teraz się komplikuje i to bardzo. GGK powinien zając jasne stanowisko w tej kwestii. Notariusze mają możliwośc prostowania błędów poprzez aneksy, a my co?
 7 
odpowiedz zgłoś
zakup danych do zgłoszenia AD 9. Co to za odpowiedź !. Anonim pyta się konkretnie, czy trzeba kupić obszar 0.30 ha, czy 25 ha ?. Proszę mu odpowiedzieć 30 ha, ponieważ na mapie projektu podziału musi być pokazana cała dzielona 25 ha działka .
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: zakup danych do zgłoszenia Jeśli ktoś ma działkę 25 ha to jest człowiekiem majętnym. W tych okolicznościach będzie lamentować nad stówką.
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: zakup danych do zgłoszenia TAK! będzie! jest majętny, bo nie wydaje pieniędzy niepotrzebnie.
 3 
 5 
zgłoś
odp: zakup danych do zgłoszenia Taki sam przelicznik jak tyczenie domu za 500 zł a glazurnik bierze 10 - 15 tyś za łazienkę.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: zakup danych do zgłoszenia 25 hektarów to 250 zł za całość, więcej o 150 od zgłoszenia hektara. Wielkie mi pieniądze. Doliczasz 150 do ceny i masz w poważaniu.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
UODO z Klauzuli Informacyjnej przy rejestracji " Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu rejestracji udziału w wideokonferencji o wchodzącej w życie nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne 31 lipca 2020 r." Na jakiej podstawie GUGiK publikuje imiona i nazwiska pytających na swojej stronie skoro pozyskanie danych i uzyskana zgoda nie definiuje tego celu ? Kolejny najazd UODO potrzebny żeby zmądrzeć ?
 4 
 16 
odpowiedz zgłoś
10 pierwszych po 7 dniach znaczy że na 190 pytań GUGiK będzie odpowiadał 19 tygodni. Show do końca roku zapewniony.
 6 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: 10 pierwszych nie bądź taki złośliwy po 2 dniach roboczych
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: 10 pierwszych Liczę na palcach i wychodzi mi że mija właśnie 4 dzień roboczy jeśli nie liczyć 31 lipca. Mylę się ?
 1 
 1 
zgłoś
odp: 10 pierwszych już trzy zestawy odpowiedzi opublikowane. Chyba jednak będzie szybciej niż 19 tygodni.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: 10 pierwszych Chyba nie....
zgłoś
19 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS