wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-30| Geodezja, GIS, Prawo

Nowelizacja Pgik 2020: 11 potencjalnych raf

Już jutro (31 lipca) wchodzi w życie największa przynajmniej od 6 lat nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć w ocenie autorów przepisów wiele rzeczy mają one poprawić, to z pewnością przez pewien czas pojawiać się będą różne problemy z ich stosowaniem.


Nowelizacja Pgik 2020: 11 potencjalnych raf

W podsumowaniu naszego cyklu artykułów poświęconych nowelizacji Pgik, zwracamy uwagę na 11 wybranych zagadnień, które w toku prac nad ustawą były sygnalizowane jako potencjalne najbardziej problematyczne:

 1. Wprowadzenie ryczałtów za materiały PZGiK wydawane wykonawcom – czy nie zwiększą znacząco cen niektórych usług? Czy geodeta będzie mógł łatwo przerzucić tę podwyżkę na klienta?
 2. Obszar objęty pracą – czy PODGiK może narzucić inny niż wyznaczony przez wykonawcę w zgłoszeniu poligon, czego konsekwencją może być wyższa stawka ryczałtu?
 3. Spodziewany termin zakończenia pracy geodezyjnej – czy możliwość zadeklarowania maksymalnie rocznego terminu zakończenia pracy (z opcją późniejszego przedłużenia) nie utrudni realizacji najbardziej skomplikowanych zleceń, trwających niekiedy nawet kilka lat?
 4. Spójność – na czym konkretnie ma polegać badanie spójności podczas weryfikacji pracy geodezyjnej? Czy dla geodety może to oznaczać sporo dodatkowej pracy polegającej na poprawianiu danych PZGiK?
 5. Terminy weryfikacji – czy wszystkie ośrodki w kraju będą się trzymać ustawowych terminów weryfikacji (7-20 dni roboczych)? A jeśli nie, to jak wykonawca może skutecznie egzekwować ten obowiązek?
 6. Aktualizacja EGiB – w jakich konkretnie przypadkach będzie dopuszczalne aktualizowanie EGiB na podstawie materiałów PZGiK w drodze czynności materialno-technicznej?
 7. Otwieranie danych przestrzennych – w jaki sposób powiaty powinny udostępniać bezpłatnie dane z EGiB oraz o osnowie, by były łatwo dostępne dla obywateli, a jednocześnie nie obciążały urzędników dodatkową pracą?
 8. Przepisy przejściowe – według jakiego cennika będą naliczane opłaty za materiały PZGiK dla zgłoszeń uzupełniających złożonych po 31 lipca?
 9. Użytki Bp w EGiB – jak je aktualizować po zniesieniu obowiązku zgłaszania tyczenia budynków?
 10. Dzierżawy – co zrobić z dotychczasowymi danymi o dzierżawach w EGiB? Wykasować czy zachować?
 11. Likwidacja obowiązku zgłaszana prac kartograficznych – czy nie spowoduje znacznego spadku liczby przetargów na aktualizację BDOT10k oraz pogorszenia jakości tej bazy?

Które z powyższych zagadnień to tylko „strachy na Lachy” albo robienie z igły widły, a które będą powodować przejściowe zamieszanie lub długotrwałe trudności? W najbliższych tygodniach zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania nowych przepisów w praktyce. Listy prosimy przesyłać na adres geoforum@geoforum.pl.

AKTUALIZACJA: Odniesienie się głównego geodety kraju do powyższych uwag publikujemy TU.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dziwne A dlaczego pani Jolanta mówi do GGK panie Ministrze ? Przecież to Prezes Urzędu a nie minister ? Ministrem to jest pani Emilewicz. Dziwne i jakieś takie śliskie :( :(
 4 
odpowiedz zgłoś
pani Jolanto spokojnie Konferencja sobie trwa i na razie czekamy a ta pani Jolanta strasznie zestresowana - jako strażniczka porządku upomina o tym jaki charakter mają mieć pytania, że to nie hyde park i generalnie porządek ma być i wszystko zgodnie z linią partii i rządu :) Ale ciśnienie !!!
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: pani Jolanto spokojnie czy to już ten moment na geoforum, że otwieram lodówkę a tam pozdrawiam?
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: pani Jolanto spokojnie Skoro trzymasz w lodówce kogoś kto ciebie pozdrawia to moment w którym trzeba sobie alkohol odpuścić.
 1 
 6 
zgłoś
odp: odp: pani Jolanto spokojnie śmiało myszki, plusuj/minusuj z prywatnego trybu albo opery przez vpn. Co to zmieni?
 2 
zgłoś
Czy ceny wzrosną? Z relacji klientów z dzisiaj, którzy znaleźli tańszego geodetę niż ja: pow. poddębicki: podział za 1800 (na decyzję, ze stabilizacją), zgierski, m.Lodz Mdcp 1 ha, 800 zł, i co jeden to tańszy....
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Czy ceny wzrosną? MDCP 1 ha to się za 500 zł robi, za każdy rozpoczęty kolejny ha możesz nieśmiało proponować 100 zł i tu proporcjonalnie do powierzchni.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
_ Te rafy odsieją ziarno od plew.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@ W przepisach dostrzegam pewną lukę prawną. Mianowicie znacznej części urzędników- wykonawców przeszkadza konkurencja ze strony prywatnych firm. Warto rozważyć pomysł aby to geodeta powiatowy wydawał zgodę na obsługę geodezyjną poszczególnych firm czy zadań. Takie rozwiązanie zapewni nie tylko należyta staranność przy wykonywaniu prac geodezyjnych ale również poniesie jakość danych PZGiK. Firmy budowle często kierują się kryterium najniższej ceny, firmy chcąc przetrwać na rynku dyktują te ceny często odbierając klientów urzędnikom-wykonawcą co nie jest zgodne z ideą sprawiedliwego podziału pracy.
 11 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: @ O to to to to. Świetny pomysł, to by rozwiązało większość bolączek które targają naszą branżą.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: @ tzn. jak ja nie piję to nie dostanę nic od swojego powiatowego. Bo jakby taki sposób przyznawania robót przyjąć jak piszesz to będą rządzić układy i układziki
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ Pomysł jest wspaniały. Pomyśl logicznie, jest robota do zrobienia np. MDCP jest dwóch chętnych do zrobienia. Ty który zaniżasz ceny na maksa i inny geodeta który zrobi za 2.5 twojej wyżyłowanej stawki. Powiatowy decyduje że jemu da robotę i tylko ten geodeta może ją zrobić. To prawo było stosowane w dawnych czasach w gminach i nazywało się prawem kahała. Wymyślił te prawo pewien bardzo mądry naród.
 5 
zgłoś
odp: @ Przecież to prawo obowiązywało w Wołominie. Miałem wykonać ustalenie przebiegu granic działki ewidencyjnej jednak jak się dowiedziałem że na taką pracę trzeba dostać zgodę od Geodety Powiatowego to zrezygnowałem z niej.
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ Czy ten powiatowy jeszcze jest w Wołominie ? Tam natychmiast ggk powinien zarządzić kontrolę tym bardziej ze na przykład na wyrys czeka się tam ponad miesiąc !!!! Klęska !!!! Wiem bo właśnie tego doświadczam !!!!
 5 
zgłoś
odp: odp: @ Powiatowy tam? A co on mógł? Tam rządzi wielka trójka szeryfów. Kowal zawinił a cygana powiesili...
 1 
zgłoś
Zastanawiam się nad powiązaniem logicznym zgłaszania pracy kartograficznej i jakości BDOT10k. Czy samo zgłoszenie pracy powoduje według redakcji że BDOT10k że baza jest lepsza ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Zastanawiam Tak jak napisaliśmy na wstępie, wyżej wymienione "rafy" to nie refleksje redakcji, ale podsumowanie uwag zgłoszonych w konsultacjach (autorami tej akurat uwagi była Polska Geodezja Komercyjna: https ://geoforum.pl/news/27272/pgk-ostrzega-przed-zmianami-przepisow-o-bdot10k)
odpowiedz zgłoś
"obciążenie" urzędników "a jednocześnie nie obciążały urzędników dodatkową pracą" - a czemu mają nie obciążać? jeśli przepisy prawa obligują urzędnika do wykonania określonych czynności jego psim obowiązkiem jest je wykonać - problemem jest niestety brak możliwości uzależnienia wynagrodzeń urzędników od ich wydajności, ale to już temat na inną dyskusję
 15 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: "obciążenie" urzędników Czytaj ze zrozumieniem. Pozdrawiam
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: "obciążenie" urzędników nie wiem qwerty jakie masz psie obowiązki ale ja nie mam żadnych. A teraz waruj.
 11 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: "obciążenie" urzędników Psi obowiązek za psie pieniądze
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS