wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-24| Geodezja, Prawo

Nowelizacja Pgik 2020. Część 7: EGiB

Dzięki nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która wejdzie w życie 31 lipca, prowadzenie i aktualizacja ewidencji gruntów i budynków mają być szybsze i łatwiejsze.


Nowelizacja Pgik 2020. Część 7: EGiB

By nie dublować innych państwowych baz, po 31 lipca nie będą w EGiB rejestrowane informacje o:

 • wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków,
 • objęciu nieruchomości formą ochrony przyrody,
 • wartości katastralnej nieruchomości,
 • umowach dzierżawy.

Szczególnie istotny jest ten ostatni punkt. Jak wyjaśnia GGK, informacje o dzierżawach komplikowały model danych EGiB i znacząco utrudniały różnicowe zasilanie Zintegrowanego sytemu informacji o nieruchomościach (ZSIN), przez co rozwiązanie to wciąż zawiera wybrakowane i nieaktualne dane. Zmiana ta rodzi jednak poważne pytanie – co zrobić z dotychczasowymi informacjami o dzierżawach? Zostawić czy usunąć? Kwestię tę poruszył m.in. Grzegorz Ninard w GEODECIE 8/2019.

Dodajmy, że kolejnym dużym krokiem w „odchudzaniu” tej bazy będzie nowe rozporządzenie ws. EGiB. Ma ono m.in. ograniczyć liczbę grup rejestrowych oraz atrybutów budynku i działki (w tym możliwych wartości tychże). Według niedawnych zapowiedzi GGK na wejście w życie tego aktu musimy jeszcze poczekać przynajmniej kilka miesięcy.

Nowelizacja ułatwi ponadto aktualizację EGiB. Od 31 lipca na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK (tj. głównie operatów technicznych) będzie można dokonywać jej z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej. Znika zatem konieczność uzyskiwania w tym celu wniosku od właściciela nieruchomości bądź wszczynania postępowania administracyjnego. Choć postulat ten był podnoszony od lat, podczas ostatniej narady SGiK zwracano uwagę, że przepis przewidujący ten tryb jest zbyt ogólnikowy i nie bardzo wiadomo, w jakich konkretnie przypadkach można go wykorzystać. Przedstawiciele GUGiK uspokajali, że kwestia ta prawdopodobnie zostanie doprecyzowana w nowym rozporządzeniu ws. EGiB.

Aktualizację tego rejestru ma także usprawnić zmiana art. 22. Dziś zgodnie z nim podmioty ujawnione w EGiB mają obowiązek zgłaszać staroście zmiany danych objętych tą ewidencją w ciągu 30 dni. Dotychczas wymóg ten był jednak zawężony tylko do zmian będących skutkiem robót budowlanych, teraz będzie mógł obejmować również inne przypadki, np. wyrąb lasu skutkujący koniecznością przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

A skoro o klasyfikacji mowa, to na mocy nowelizacji nie będzie ona już obejmować „gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, z wyjątkiem gruntów leśnych o powierzchni do 10 ha znajdujących się w enklawach i półenklawach wśród gruntów o innej formie własności”.

Z mniej znaczących nowości: od 31 lipca nie będą pobierane opłaty za zestawienia zbiorcze danych objętych EGiB.

Pozostałe części cyklu Pgik 2020

Ujednolicony tekst Prawa geodezyjnego i kartograficznego po nowelizacji

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Ustawa poza olbrzymią podwyżka dla geodetów wprowadza również ułatwienia min. "?gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, z wyjątkiem gruntów leśnych o powierzchni do 10 ha znajdujących się w enklawach i półenklawach wśród gruntów o innej formie własności?. Ten przepis nie budzi chyba żadnych wątpliwości?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
@ Litości.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Jaśniej proszę. Uważasz "płacy nic się nie stało" ?
 4 
odpowiedz zgłoś
I jeszcze do redakcji Dlaczego jako niezależna prasa boicie się zająć tematem zeszłorocznej kontroli w GUGIK i jej wynikami. Zrobić z tego artykuł, opublikować treść, zapytać pana ggk jak odpowiedział i co dalej. Spytać panią minister czy podjęła jakieś działania. Czy to takie trudne ? To że ggk w urzędzie schował sprawę pod dywan i prawie nikt z pracowników nie widział raportu to jasne bo to takie metody zarządcze - za to go tam wszyscy wielbia, cenią i kochają jako sżefa ale prasa branżowa ? Proszę, oczekuje - zajmijcie się ta sprawą, nie bójcie się bo jaki macie powód aby się bać ?
 1 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: I jeszcze do redakcji Nie martw się niedługo przedrukują za prasą krajową.
 5 
odpowiedz zgłoś
Ręce precz od EGIB !!! Mam nadzieje i naprawdę szczerze się o to modlę aby przyszla refleksja i oswiecenie na ggk lub jego przelozonych jesli chodzi o to rozporzadzenie. To destrukcja i niszczenie. Analogicznie jak w przypadku dzierżaw czy form ochrony przyrody czy zabytków które przecież w wielu powiatach są zebrane. Marnowanie pracy ludzi i wydanych pieniędzy ale też niszczenie czegoś co jest potrzebne i wykorzystywane. Jak pan ggk dotknie się budynków to będzie bardzo źle. Ludzie ratujmy to co jesżyczę nie zniszaczne.
 8 
 3 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS