wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-16| Mapy

Mapy Google zwiększą dokładność lokalizacji smartfona

Google rozpoczął wprowadzanie funkcji, która dzięki rzeczywistości rozszerzonej (AR – augmented reality) pozwoli zwiększyć dokładność wyznaczania pozycji użytkownika w swojej aplikacji mapowej.


Mapy Google zwiększą dokładność lokalizacji smartfona

Rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o „miejskich kanionach”, gdzie z uwagi na ograniczoną widoczność satelitów GNSS dokładność pozycjonowania jest ograniczona. Równocześnie spada także dokładność wbudowanego w smartfon kompasu – użytkownik może to dostrzec na niebieskiej sygnaturze pokazującej jego pozycję, gdy rozszerza się „wachlarz” prezentujący kierunek, w którym skierował urządzenie.

Rozwiązaniem tego problemu ma być funkcja kalibracji z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej, która jest już udostępniana pierwszym użytkownikom. Jest ona uruchamiana poprzez naciśnięcie niebieskiej kropki symbolizującej naszą aktualną pozycję, a następnie przycisku „Skalibruj za pomocą Live View”. Następnie użytkownik zostanie poproszony o skierowanie urządzenia na okoliczne budynki czy znaki drogowe. Porównując obraz z kamery naszego urządzenia mobilnego z zasobami zdjęć panoramicznych Street View, aplikacja dokona następnie automatycznej kalibracji pozycji.

Funkcja ta jest na razie dostępna w wersji beta. Stanowi ona rozszerzenie narzędzia Live View, które w intuicyjny sposób, przy użyciu AR, prezentuje wskazówki nawigacyjne.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS