Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-07-02| GIS, Mapy

Resort zdrowia udostępnił interaktywne mapy do analizy potrzeb zdrowotnych

Informacje dotyczące m.in. podstawowej opieki zdrowotnej, leczenia szpitalnego czy dostępnych programów lekowych można znaleźć na platformie internetowej Ministerstwa Zdrowia – w Bazie Analiz Systemowych i Wdrożeniowych. MZ opublikowało wczoraj (1 lipca) interaktywne aplikacje do map potrzeb zdrowotnych, które pozwolą użytkownikom na sprawniejsze poruszanie się po analizach.


Resort zdrowia udostępnił interaktywne mapy do analizy potrzeb zdrowotnych

– Do tej pory mapy potrzeb zdrowotnych były opasłymi księgami, których analiza była przeprowadzana jedynie przez najbardziej zagorzałych analityków systemu ochrony zdrowia. Jednak dla wielu odbiorców były zbyt obszerne i nieczytelne. W ostatnim czasie poświęciliśmy mnóstwo sił, żeby to zmienić i sprawić, by mapy stały się użytecznym, nowoczesnym, interaktywnym narzędziem wykorzystywanym do zarządzania w obszarze zdrowia dla różnych grup decydentów, ekspertów i praktyków. Tym samym dołożyliśmy kolejną „cegiełkę” do informatyzacji w sektorze zdrowia – powiedział Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia, od prawie roku nadzorujący projekt map potrzeb zdrowotnych.

Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii MZ, Jakub Adamski, kierujący projektem „Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych”, podkreśla, że zmiany miały na celu poprawę czytelności map oraz umożliwienie łatwego i praktycznego wykorzystania ich przez zainteresowanych.

– Omawiane na mapach zagadnienia często są złożone i wielowymiarowe, dlatego ich analizę ułatwiają szybkie i nowoczesne narzędzia do wizualizacji danych, jednocześnie pozwalające na interaktywną i przyjazną formę prezentacji. Przygotowaliśmy kilkanaście takich narzędzi, obejmujących m.in. sprzęt, kadry czy opiekę długoterminową, dzięki którym można w prosty sposób zapoznać się z poszukiwanymi informacjami – podkreślił Adamski.

Aplikacje zostały umieszczone na platformie internetowej Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych i są dostępne bez konieczności logowania – poprzez podstronę „Mapy potrzeb zdrowotnych 2020”. Po otwarciu strony widocznych jest 18 ikon obrazujących różne zakresy analiz, np. podstawowa opieka zdrowotna, leczenie szpitalne, sprzęt medyczny. Po kliknięciu w wybrany zakres świadczeń nastąpi przekierowanie do właściwej aplikacji lub raportu. Dzięki temu użytkownicy mogą samodzielnie, w prosty sposób zapoznać się z interesującymi ich informacjami. U góry znajduje się pasek z zakładkami zawierającymi poszczególne analizy, natomiast z lewej strony – pole z filtrami umożliwiającymi wybranie konkretnego zakresu prezentowanych danych (rok, województwo, rozpoznanie, kadra medyczna itp). Możliwe jest także pobranie danych w formacie xlsx lub csv.

W tym roku resort zdrowia przewiduje także publikację nowej mapy potrzeb zdrowotnych, w odmiennej niż do tej pory formie. Mapa przedstawiająca zarówno Polskę, jak i poszczególne województwa skupi się na przekrojowych wnioskach i rekomendacjach. Zostanie opublikowana w postaci raportu, przystępnego i skierowanego do szerokiego grona odbiorców.

Większość analiz, będących podstawą dla przyszłego dokumentu, została już upubliczniona. Obejmują one: podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczna, leczenie szpitalne, kolejki, programy lekowe, wybrane zakażenia szpitalne i ich powikłania, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, rehabilitację, opiekę długoterminową, opiekę paliatywno-hospicyjną, ratownictwo medyczne, kadry medyczne, łóżka i obłożenie oraz sprzęt medyczny.

Resort zdrowia zapowiada też, że w najbliższym czasie zostaną udostępnione kolejne aplikacje, zawierające dane w zakresie: demografii, epidemiologii, prognozy epidemiologicznej oraz czynników ryzyka i profilaktyki.

Mapy potrzeb zdrowotnych są opracowywane przez Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Przypomnijmy, że wcześniejsze MPZ w 2018 r. oceniała Najwyższa Izba Kontroli. Stwierdziła wówczas, że choć miały służyć kreowaniu polityki zdrowotnej naszego kraju, to zawierają wiele nierzetelnych, a często także nieaktualnych danych.

Źródło: MZ, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama