wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-25| GNSS, Geodezja

Artykuł o wirtualnym przenoszeniu współrzędnych do pobrania

W majowym numerze GEODETY opublikowaliśmy artykuł dr. inż. Ryszarda Pażusa pt. „Klucze i wytrychy” poświęcony wirtualnym przeniesieniom współrzędnych jako alternatywie dla zakładania punktów osnowy geodezyjnej. Teraz – w czasie, w którym trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia ws. standardów – udostępniamy ten artykuł w całości za darmo.


Artykuł o wirtualnym przenoszeniu współrzędnych do pobrania

Skostniałe regulacje prawne nie powinny być barierą w inno­wa­cyjnym stosowaniu nowych technologii, takich jak VRS. Na podkreślenie zasługuje aspekt ekonomiczny. Do otrzymania bardzo wysokiej dokładnoś­ci nie jest wymagane ani szczególne instrumentarium, ani jakieś wydłużone w czasie pomiary.

Wirtualne stacje referencyjne VRS (Virtual Reference Station) w pomiarach z wykorzys­taniem aktyw­nych sieci geodezyjnych (ASG) radykalnie zmieniły techniczną i ekonomiczną optymalizację zakładania osnów geodezyjnych. I to nie tylko sieci szczegółowych i pomiarowych, ale także tych podstawowych, o najwyższej dokład­ności.

Gdyby w rozporządzeniu w sprawie osnów geodezyjnych z 2012 r. nie usunięto zapisu § 5 pkt 2 instrukcji G-2 [1]: „Dopuszcza się stosowanie w sieciach geodezyjnych punktów nieutrwalonych i punktów matematycznych, materializowanych na żądanie z wymaganą dokładnością”, prawdopodobnie w terminologii Polskich Norm Branżowych [ramka na stronie obok] znalazłyby się dzisiaj hasła:
• „wirtualny punkt nawiązania – punkt sieci geodezyjnej, dla którego wykonano nawiązanie geodezyjne do wirtualnej stacji referencyjnej VRS”,
• „punkt przeniesienia współrzędnych, punkt przeniesienia – punkt geodezyjny, założony w pobliżu punktu poziomej osnowy geodezyjnej lub wirtualnej stacji referencyjnej (VRS), wyznaczony w zależności od tego punktu lub VRS i mający dokładność tego samego rzędu”.
Stało się jednak inaczej i takich definicji, niestety, nie mamy.

• Krótkie wektory w krótkich sesjach
VRS-y wykorzystuje się, poza popularnymi pomiarami RTN, w metodzie szybkiej statycznej RS (Rapid Static). I to właś­nie o zaletach metody RS jest ta pub­likacja, stanowiąca w pewnym stopniu kontynuację serii artykułów drukowanych w GEODE­CIE kilka ładnych lat temu [2, 3, 4 i 5]. Tym razem procedura pomiarowa jest ograniczona do wyznaczania krótkich wektorów, w bardzo krótkich sesjach pomiarowych, trwających kilkanaście minut, w lokalizacjach otwartego widnokręgu. Celem jest otrzymanie wysokiej dokładności wyznaczenia współrzędnych w standardzie dokładności podstawowej poziomej osnowy geodezyjnej. W metodzie tej szczególny nacisk kładzie się na...

Pełna treść artykułu (w dziale GNSS)

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nic nowego. Nasze firmy geodezyjne proponowaną metodę Rapid Static stosują już od lat 90-tych do zakładania sieci geodezyjnych. Takie było zalecenie Leicy i Trimbla (ten ostatni nazywał to Fast Static) co do sposobu w jaki można skrócić sesje obserwacyjne bez pogorszenia wyników pomiaru. Wtedy nie było jeszcze VRS-ów wiec zamiast nich, na określonych punktach, stawiało się własne odbiorniki, które stanowiły tzw. "punkty bazowe" (przez niektóre szkoły nazywane "punkty oporowe"). Jasne, że VRS-y to rozwiązanie bardziej ekonomiczne i być może właśnie dlatego zostało wprowadzone do ASG-EUPOS, żeby usprawnić metodę RS. Jeśli ustanowione w sieci VRS-y będą wyrównane razem z resztą punktów to wówczas nie będzie konfliktu z obecnymi przepisami, o co jest pretensja. A metoda faktycznie jest OK.
 4 
odpowiedz zgłoś
Długie wektory i długie serie tak mnie uczyli. A to jakaś szarlataneria.
 4 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS