Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-25| Teledetekcja

Susza nad Biebrzą okiem satelity SMOS

Pomiary wykonywane przez europejskiego satelitę SMOS świetnie nadają się do globalnego monitorowania suszy, co widać chociażby na przykładzie Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Susza nad Biebrzą okiem satelity SMOS <br />
Biebrza podczas tegorocznej suszy
Biebrza podczas tegorocznej suszy
Susza nad Biebrzą okiem satelity SMOS <br />
Biebrza w kwietniu ubiegłego roku
Biebrza w kwietniu ubiegłego roku

Aparat SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity satellite) został umieszczony na orbicie w 2009 roku i pracuje dłużej i lepiej, niż pierwotnie oczekiwano – chwali się Europejska Agencja Kosmiczna. Jak wskazuje nazwa satelity, jego głównym zadaniem jest pomiar wilgotności gleby oraz zasolenia oceanów. Informacje te są pozyskiwane w rozdzielczości 50 km i z dokładnością 4% przy użyciu radiometru MIRAS (Microwave Imaging Radiometer using Aperture Synthesis).

Obserwacje z satelity SMOS wykorzystywane są m.in. przez sektor komercyjny. Przykładem jest holenderska spółka Vandersat, która używa ich do monitorowania suszy. Przydatność tych pomiarów do tego celu firma ilustruje wizualizacjami Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jedna z nich prezentuje dolinę Biebrzy 25 kwietnia br., gdy panowała tam wyjątkowa susza, której konsekwencją były rozległe pożary. Na drugiej ilustracji pokazano zaś dane SMOS z tego samego okresu ubiegłego roku, gdy wilgotność gleby była znacznie większa.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS