wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-22| Geodezja, Mapy, Prawo

Jak mają wyglądać cyfrowe dokumenty planistyczne?

Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło konsultacje projektu rozporządzenia ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego.


Jak mają wyglądać cyfrowe dokumenty planistyczne?

Jest to akt wykonawczy do nowelizacji ustawy uchwalonej przez Sejm w maju, która oprócz Prawa geodezyjnego i kartograficznego nowelizuje także ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy te wprowadzają obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego (APP), tj.: miejscowych i wojewódzkich planów zagospodarowania, a także ramowych i gminnych studium uwarunkowań. Mają one mieć formę rastrów z nadaną georeferencją wraz z metadanymi.

Celem projektu rozporządzenia jest uszczegółowienie sposobu realizacji wymagań przyjętych w ustawie. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, aktualnie nie ma standardu określającego sposób tworzenia zbiorów obejmujących dane przestrzenne APP, wobec tego te istniejące (powstające w wyniku fakultatywnych działań samorządów) występują w różnych niejednolitych formatach i strukturach. Sytuacja ta sprawia, że niemożliwe jest uzyskanie kompleksowej i wiarygodnej informacji o pokryciu kraju tymi danymi, co znacznie utrudnia m.in. prowadzenie monitoringu stanu prac planistycznych.

Projekt wprowadza szczegółowe regulacje określające:

 • sposób tworzenia oraz prowadzenia, w tym aktualizacji i udostępniania, zbiorów uwzględniający zakres informacyjny, strukturę, format i rozdzielczość przestrzenną danych gromadzonych w zbiorach;
 • zakres informacyjny i strukturę metadanych infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie zagospodarowania przestrzennego.

Uwagi do projektu rozporządzenia można nadsyłać do połowy lipca.

Zgodnie ze wspomnianą majową nowelizacją przepisy dotyczące zbiorów danych dla APP wejdą w życie 31 października br., przy czym ustawa daje na utworzenie tych zbiorów czas do końca kwietnia 2022 roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
termin 2022 r. dotyczy tylko planów obowiązujących 31.10.2020 Dla planów, do których przystąpiono po 31.10.2020 r. jest 30 dni na utworzenie zbioru. Dla planów, które są w trakcie sporządzania nie ma wprost wskazań.
odpowiedz zgłoś
Oznaczenia elementów w metadanych mają być jako E3. lub E4. ? Komuś nie wskoczyły nazwy przy wydruku złącznika do pdf. Kropki w nazwach elementów.... Hmmmmmm
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Oznaczenia Psssst - W metadanych np. E9. jako nazwa to rozdzielczość przestrzenna ale też nazwa zbioru. Luuuuzik. Poprawcie to proszę.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Oznaczenia Pozbieraj swoje uwagi, zastrzeżenia i zgłoś je wszystkie np. przez eupap. Czasu masz dość sporo na to. Pozdrawiam
 1 
zgłoś
odp: odp: Oznaczenia Zgłoszę jak będzie dostępny schemat w formie do tzw. użytku. Nie będę tworzył narzędzi żeby odtwarzać to z pdf.
zgłoś
odp: pozdrawiam W RCL obok pdf jest "dokument w innym formacie" - doc. A punkt w uwagach może być jeden - poprawcie numerację elementów.
 1 
zgłoś
odp: odp: Oznaczenia A co mi po docu ? Schematów aplikacyjnych w docach się nie pisze. Zobaczę schemat, może nawet przykłady bo rozumiem, że ministerstwo nie goni jak szalone kosztem jakości tylko działa racjonalnie to się wypowiem. Na razie jeśli chodzi o metadane nie wiadomo nawet w jakim mają być formacie bo ani projekt ani załącznik nr 2 tego nie wskazuje.
 1 
zgłoś
data Szanowna redakcjo, wkradła wam się pomyłka - w piśmie jest przecież napisane, że 30 dni od otrzymania, a nie do 30 czerwca.
odpowiedz zgłoś
odp: data Słusza uwaga - wiadomość poprawiona. Termin 15 dni dotyczył uzgodnień, a nie konsultacji
odpowiedz zgłoś
Lepiej zrobić mniej, a dobrze, niż więcej a gorzej, chociaż wyobrażałem sobie cyfryzację planów zagospodarowania raczej do postaci wektorowej... Może to naiwne z mojej strony, ale czy nie można zrobić jednej biblioteki symboli do QGISa instalowanej z pomocą skryptu Pythona, a użytkownikom pokazać na filmie w Internetach jak się rysuje poligony i co to jest trasowanie? Ja bym zrobił pusty projekt w QGISie z gotowymi warstwami, wpiętymi słownikami, stworzył bibliotekę symboli i nagrał film o tym jak tego używać. I starsi i młodsi użytkownicy mieliby materiał do nauki i ogarnęliby to kilka kliknięć utwórz, cofnij i usuń.
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Lepiej zrobić mniej, a dobrze, niż więcej a gorzej, a potem pójść za ciosem i w ten sam sposób potraktować mapę zasadniczą, co uwolni nas od "wolnego rynku" oprogramowania, które musimy kupować, bo kupił starosta. Są kraje, w których tak to działa, tylko szablon jest w dwg, nikt nie robi w biurze po nocach "szkiców polowych" ani nie składa operatów z pomiarów syt-wys. Nikt nie czeka z edycją pomiaru, bo obszar zablokował do edycji inny mierzący itd. Ciekawe, że tylko geodetów da się zmusić do takiego "gml-a" a w innych branżach to niewykonalne.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Lepiej zrobić mniej, a dobrze, niż więcej a gorzej, Czy ministerstwo mogłoby opublikować do tego projektu gotowy do użycia schemat ? Taki EAP, XSD, XMI czy cokolwiek co dałoby się użyć do wytworzenia uwag. Np. swobodny tekst w wersjaid to ciekawe jest, już kiedyś mieliśmy w EMUiA liczby w wersji, ale swobodny tekst to jest coś. Wersjonuje się zazwyczaj po dacie bo jak ustalić kolejność we frazach np. "wersja Wieśka", "wersja z dziś", "wersja po poprawkach". A to właśnie swobodne teksty.
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Lepiej zrobić mniej, a dobrze, niż więcej a gorzej, Jak czyta nas ktoś z ze znajomych lub podwładnych Pani Wicepremier Emilewicz, to sugeruję zaisntalować QGISa i trochę sobie poklikać. To jest za darmo. Format danych SHP ma już co prawda "oczko", stuknęło 21 lat, ale istnieją dziś GeoJSONy czy inne tego typu wynalazki. Nawet na takich starociach jak SHP byłoby o niebo lepiej niż z rastrami. Na prawdę wystarczy tylko zrobić odpowiednio ogólną dokumentację wymogów, skrypt z biblioteką, słownik i kilka minut filmu na jutubach, aby wprowadzić powszechnie podstawowe rzeczy.
 4 
odpowiedz zgłoś
Wstyd Rok 2020, druga połowa, Polska, Europoa - w planowaniu przestrzennym dane przestrzenne to skany dokumentów !!! - średniowiecze. Dla zabawy w podłączanie na geoportalu obrazków, na wiele, wiele lat zostanie ten haniebny, rastrowy stan usankcjonowany - wstyd. A już wiele lat temu ministerstwo dostało komplet rozwiązań prawnych dotyczących cyfryzacji tego obszaru np. z projektu PLAN4ALL i poszło to do śmietnika - jeszcze raz wstyd i hańba !!!
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Wstyd tak, zdecydowanie lepiej, żeby poszli na całość i zafundowali powtórkę z wdrażania EGIB w planowaniu. A potem dwa wieki będziemy próbowali te plany ze sobą jakoś połączyć.
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Wstyd Bardzo słuszny komentarz. Już prawie dekadę temu na konferencji PTIP był blok poświęcony numerycznym rozwiązaniom w planowaniu przestrzennym. I nic z tego nie wyszło, mimo iż już wtedy mówiono o ustandaryzowaniu danych z MPZP w postaci zbiorów WEKTOROWYCH a nie jajieś rastry. Przypomina mi podejście niektórych instytucji uważąjacych, że wystawienie WMSa to już udostępnienie danych a to tylko inforamcja ubrana w reprezenatację kartograficzną. Niestety jest to forma rastrowa a ta może być przeinaczająca i niepełna - tak samo będzie z MPZP na granicach i w mozaice form użytokowania.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Wstyd Źle na to patrzycie Waszmościowie, przecież obszary w planie są rysowane po granicach działek, a co by się stało, gdyby takie współrzędne opublikować w internecie, pomyślcie tylko jakie straty dla lokalnej geogospodarki! A tak jest "bezpieczna" eusługa w postaci rastra. Cytując klasyka: sztuka jest sztuka:-)
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Wstyd a co się stanie, jak działka nr 1 zostanie podzielona na działki nr 1/1/, 1/2 i 1/3 a współrzędne nowych graniczników zostaną wyznaczone zgodnie z obowiązującymi dokładnościami i nie będą przecież matematycznie na linii tylko -10cm? Co się wtedy dzieje? Przylatuje wróżka planuszka i dodaje nowe punkty załamania do strefy z planu?
zgłoś
odp: odp: Wstyd Teoretycznie jak działka ma zapis że jest w całości w MPZP to jest w całości. W każdej wersji danych. Także wróżka gminuszka dalej zgodnie z częścią opisową stwierdzi że całość działki jest objęta planem. BTW cm podniecają się tylko geodeci.
zgłoś
odp: odp: Wstyd flyer wydaje mi się, że nie wiesz o czym piszesz, ale ok: 1) nie zawsze jest w całości, 2) jest na granicy stref/działek 3) jest w całości, ale nie jest to wpisane w tekst uchwały. Wydzielenie drogi wewnętrznej widziałem setki razy, nie leży to potem na decymetry z wektorem planu z gminy - kto będzie ten wektor poprawiał? Urbanista? Pracownik Gminy? Firma GISu? Geodeta? To są istotne pytania.
 3 
zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS