Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-06-22| Geodezja, Mapy, Prawo

Jak mają wyglądać cyfrowe dokumenty planistyczne?

Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło konsultacje projektu rozporządzenia ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego.


Jak mają wyglądać cyfrowe dokumenty planistyczne?

Jest to akt wykonawczy do nowelizacji ustawy uchwalonej przez Sejm w maju, która oprócz Prawa geodezyjnego i kartograficznego nowelizuje także ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy te wprowadzają obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego (APP), tj.: miejscowych i wojewódzkich planów zagospodarowania, a także ramowych i gminnych studium uwarunkowań. Mają one mieć formę rastrów z nadaną georeferencją wraz z metadanymi.

Celem projektu rozporządzenia jest uszczegółowienie sposobu realizacji wymagań przyjętych w ustawie. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, aktualnie nie ma standardu określającego sposób tworzenia zbiorów obejmujących dane przestrzenne APP, wobec tego te istniejące (powstające w wyniku fakultatywnych działań samorządów) występują w różnych niejednolitych formatach i strukturach. Sytuacja ta sprawia, że niemożliwe jest uzyskanie kompleksowej i wiarygodnej informacji o pokryciu kraju tymi danymi, co znacznie utrudnia m.in. prowadzenie monitoringu stanu prac planistycznych.

Projekt wprowadza szczegółowe regulacje określające:

  • sposób tworzenia oraz prowadzenia, w tym aktualizacji i udostępniania, zbiorów uwzględniający zakres informacyjny, strukturę, format i rozdzielczość przestrzenną danych gromadzonych w zbiorach;
  • zakres informacyjny i strukturę metadanych infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie zagospodarowania przestrzennego.

Uwagi do projektu rozporządzenia można nadsyłać do połowy lipca.

Zgodnie ze wspomnianą majową nowelizacją przepisy dotyczące zbiorów danych dla APP wejdą w życie 31 października br., przy czym ustawa daje na utworzenie tych zbiorów czas do końca października 2022 roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama