|2020-06-22|
Geodezja, Mapy, Prawo
Jak mają wyglądać cyfrowe dokumenty planistyczne?
Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło konsultacje projektu rozporządzenia ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego.
Jest to akt wykonawczy do nowelizacji ustawy uchwalonej przez Sejm w maju, która oprócz Prawa geodezyjnego i kartograficznego nowelizuje także ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy te wprowadzają obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego (APP), tj.: miejscowych i wojewódzkich planów zagospodarowania, a także ramowych i gminnych studium uwarunkowań. Mają one mieć formę rastrów z nadaną georeferencją wraz z metadanymi.
Celem projektu rozporządzenia jest uszczegółowienie sposobu realizacji wymagań przyjętych w ustawie. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, aktualnie nie ma standardu określającego sposób tworzenia zbiorów obejmujących dane przestrzenne APP, wobec tego te istniejące (powstające w wyniku fakultatywnych działań samorządów) występują w różnych niejednolitych formatach i strukturach. Sytuacja ta sprawia, że niemożliwe jest uzyskanie kompleksowej i wiarygodnej informacji o pokryciu kraju tymi danymi, co znacznie utrudnia m.in. prowadzenie monitoringu stanu prac planistycznych.
Projekt wprowadza szczegółowe regulacje określające:
- sposób tworzenia oraz prowadzenia, w tym aktualizacji i udostępniania, zbiorów uwzględniający zakres informacyjny, strukturę, format i rozdzielczość przestrzenną danych gromadzonych w zbiorach;
- zakres informacyjny i strukturę metadanych infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie zagospodarowania przestrzennego.
Uwagi do projektu rozporządzenia można nadsyłać do połowy lipca.
Zgodnie ze wspomnianą majową nowelizacją przepisy dotyczące zbiorów danych dla APP wejdą w życie 31 października br., przy czym ustawa daje na utworzenie tych zbiorów czas do końca października 2022 roku.
JK
|