Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-19| Geodezja

Odszedł profesor Adam Chrzanowski

12 czerwca w Kanadzie zmarł prof. Adam Chrzanowski, wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej i geodezji górniczej. Był postrzegany jako ambasador polskiej nauki na forum światowym.


Odszedł profesor Adam Chrzanowski <br />
fot. AGH
fot. AGH
Urodził się 22 grudnia 1932 roku w Krakowie. W Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał stopień magistra inżyniera geodety górniczego (1956) i stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia (1962). W 1955 r. podjął pracę w Katedrze Geodezji Górniczej AGH. Do 1964 r. pracował tam na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta i adiunkta.

W 1964 roku wyjechał na staż podoktorski do Kanady, w czasie którego pracował nad rozwinięciem pionierskich wówczas zastosowań laserów w precyzyjnych pomiarach inżynieryjno-górniczych. W latach 1964-1971 był zatrudniony na stanowisku associate professor na Uniwersytecie New Brunswick (UNB) we Fredericton w Kanadzie, a w latach 1971-1998 jako profesor. Na tej uczelni pełnił funkcje prodziekana oraz dziekana (1991-1995) na Wydziale Dyscyplin Geodezyjnych. Z tą uczelnią był związany do końca. Jako emerytowany profesor prowadził tam wykłady i równocześnie pełnił funkcję dyrektora Canadian Centre for Geomatic Engineering, działającego przy tej uczelni. Jako znany specjalista w całej swojej karierze pracował nad wieloma projektami wydobywczymi i przemysłowymi w Ameryce Północnej i Południowej, Europie i Azji. Na wykłady wielokrotnie zapraszały go zagraniczne uczelnie (w Chinach, Szwajcarii, Niemczech, Argentynie, Brazylii, Australii czy USA).

Profesor Chrzanowski był autorem lub współautorem ponad 220 publikacji, w tym 18 monografii, które w krajach angielskojęzycznych, a także w Chinach oraz Ameryce Południowej stanowią podstawową literaturę fachową z zakresu badań deformacji obiektów inżynierskich.

W uznaniu zasług uhonorowano go tytułami: Profesor honoris causa Uniwersytetu Wuhan w Chinach (1986), Profesor Emeritus na UNB w Kanadzie (1998), Profesor Honorowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Polsce (1999), doctor honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Polsce (2002) oraz doktor honoris causa AGH (2004). Na szczególne podkreślenie zasługują działania profesora Chrzanowskiego w zakresie współpracy z polskimi uczelniami technicznymi.

Naszą redakcję Profesor odwiedził wraz z żoną w kwietniu 2013 r. przy okazji odbywającej się wówczas w Warszawie konferencji „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej”. W udzielonym wówczas wywiadzie (GEODETA 4/2013) na pytanie, do czego jest potrzebny geodeta w sytuacji, gdy obecnie systemy monitorowania są tak inteligentne, że w czasie rzeczywis­tym same informują SMS-ami o niepokojących wynikach pomiarów, odpowiedział:
Do wytłumaczenia, gdy coś zaczyna dziać się niezgodnie z przewidywaniami. Na przykład przy monitorowaniu odkształceń ten automatyczny system będzie przysyłał miliony obserwacji, które niekoniecznie muszą być poprawne. Osoba bez odpowiedniego przygotowania, nawet z tym samym oprzyrządowaniem, nie zdaje sobie sprawy z wpływu na pomiar różnych dodatkowych czynników, choćby refrakcji atmosferycznej. W konsekwencji na ślepo bierze te miliony obserwacji do interpretacji i wyciąga błędne wnioski. Ja wolę otrzymać informację dotyczącą tylko kilku, ale dobrze wybranych punktów i wiedzieć dokładnie, o ile ich pozycje różnią się od wartoś­ci zaprojektowanych”.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS