wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-16| Mapy, Teledetekcja

ESA publikuje aktualne mapy zanieczyszczenia powietrza

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przygotowała internetowy serwis, który pozwala przeglądać aktualne i archiwalne dane satelitarne dotyczące jakości powietrza na całym świecie.


ESA publikuje aktualne mapy zanieczyszczenia powietrza

Mapy bazują na obserwacjach europejskiego satelity Sentinel-5P. Ten wystrzelony w 2017 r. aparat monitoruje w niespotykanej wcześniej szczegółowości stężenie 6 substancji w atmosferze (dwutlenku azotu, ozonu, formaldehydu, dwutlenku siarki, metanu, czadu). Obserwacje te są wykonywane w rozdzielczości przestrzennej 7 x 3,5 km.

Udostępnione właśnie opracowanie ESA ogranicza się tylko do danych dotyczących dwutlenku azotu. Gaz ten emitowany jest m.in. przez fabryki i pojazdy, w dużym stężeniu przyczyniając się do poważnych problemów układu oddechowego. Jak wyjaśnia Europejska Agencja Kosmiczna, zawartość tego gazu w atmosferze potrafi się znacząco zmieniać z dnia na dzień, co uwarunkowane jest nie tylko aktualną ilością emisji, ale także warunkami meteorologicznymi. Dlatego w serwisie ESA dane te są uśrednione dla okresu 14 dni. Pozwala to rzetelnie analizować stężenie dwutlenku azotu zarówno dla całego świata, jak i poszczególnych krajów, regionów, a nawet miast. Przeglądając mapy z poszczególnych okresów, możemy dostrzec chociażby zmiany jakości powietrza spowodowane wprowadzaniem, a następnie znoszeniem obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa.

Uruchomienie tej internetowej platformy jest częścią projektu S5P-PAL (Sentinel-5P Product Algorithm Laboratory) współfinansowanego przez Komisję Europejską. Jego celem jest przygotowanie mechanizmów do szybkiego i niskokosztowego generowania produktów bazujących na danych z satelity Sentinel-5P. W dalszych planach jest m.in. przygotowanie podobnej mapy dla tlenku węgla, a także narzędzi do szczegółowej analizy stężeń.

Przejdź do serwisu

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS