Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-06-16| Mapy, Teledetekcja

ESA publikuje aktualne mapy zanieczyszczenia powietrza

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przygotowała internetowy serwis, który pozwala przeglądać aktualne i archiwalne dane satelitarne dotyczące jakości powietrza na całym świecie.


ESA publikuje aktualne mapy zanieczyszczenia powietrza

Mapy bazują na obserwacjach europejskiego satelity Sentinel-5P. Ten wystrzelony w 2017 r. aparat monitoruje w niespotykanej wcześniej szczegółowości stężenie 6 substancji w atmosferze (dwutlenku azotu, ozonu, formaldehydu, dwutlenku siarki, metanu, czadu). Obserwacje te są wykonywane w rozdzielczości przestrzennej 7 x 3,5 km.

Udostępnione właśnie opracowanie ESA ogranicza się tylko do danych dotyczących dwutlenku azotu. Gaz ten emitowany jest m.in. przez fabryki i pojazdy, w dużym stężeniu przyczyniając się do poważnych problemów układu oddechowego. Jak wyjaśnia Europejska Agencja Kosmiczna, zawartość tego gazu w atmosferze potrafi się znacząco zmieniać z dnia na dzień, co uwarunkowane jest nie tylko aktualną ilością emisji, ale także warunkami meteorologicznymi. Dlatego w serwisie ESA dane te są uśrednione dla okresu 14 dni. Pozwala to rzetelnie analizować stężenie dwutlenku azotu zarówno dla całego świata, jak i poszczególnych krajów, regionów, a nawet miast. Przeglądając mapy z poszczególnych okresów, możemy dostrzec chociażby zmiany jakości powietrza spowodowane wprowadzaniem, a następnie znoszeniem obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa.

Uruchomienie tej internetowej platformy jest częścią projektu S5P-PAL (Sentinel-5P Product Algorithm Laboratory) współfinansowanego przez Komisję Europejską. Jego celem jest przygotowanie mechanizmów do szybkiego i niskokosztowego generowania produktów bazujących na danych z satelity Sentinel-5P. W dalszych planach jest m.in. przygotowanie podobnej mapy dla tlenku węgla, a także narzędzi do szczegółowej analizy stężeń.

Przejdź do serwisu

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama