|2020-06-16|
Mapy, Teledetekcja
ESA publikuje aktualne mapy zanieczyszczenia powietrza
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przygotowała internetowy serwis, który pozwala przeglądać aktualne i archiwalne dane satelitarne dotyczące jakości powietrza na całym świecie.
Mapy bazują na obserwacjach europejskiego satelity Sentinel-5P. Ten wystrzelony w 2017 r. aparat monitoruje w niespotykanej wcześniej szczegółowości stężenie 6 substancji w atmosferze (dwutlenku azotu, ozonu, formaldehydu, dwutlenku siarki, metanu, czadu). Obserwacje te są wykonywane w rozdzielczości przestrzennej 7 x 3,5 km.
Udostępnione właśnie opracowanie ESA ogranicza się tylko do danych dotyczących dwutlenku azotu. Gaz ten emitowany jest m.in. przez fabryki i pojazdy, w dużym stężeniu przyczyniając się do poważnych problemów układu oddechowego. Jak wyjaśnia Europejska Agencja Kosmiczna, zawartość tego gazu w atmosferze potrafi się znacząco zmieniać z dnia na dzień, co uwarunkowane jest nie tylko aktualną ilością emisji, ale także warunkami meteorologicznymi. Dlatego w serwisie ESA dane te są uśrednione dla okresu 14 dni. Pozwala to rzetelnie analizować stężenie dwutlenku azotu zarówno dla całego świata, jak i poszczególnych krajów, regionów, a nawet miast. Przeglądając mapy z poszczególnych okresów, możemy dostrzec chociażby zmiany jakości powietrza spowodowane wprowadzaniem, a następnie znoszeniem obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa.
Uruchomienie tej internetowej platformy jest częścią projektu S5P-PAL (Sentinel-5P Product Algorithm Laboratory) współfinansowanego przez Komisję Europejską. Jego celem jest przygotowanie mechanizmów do szybkiego i niskokosztowego generowania produktów bazujących na danych z satelity Sentinel-5P. W dalszych planach jest m.in. przygotowanie podobnej mapy dla tlenku węgla, a także narzędzi do szczegółowej analizy stężeń.
Przejdź do serwisu
JK
|