wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-15| GIS, Mapy

Rządowa mapa koronawirusa: nowy wygląd, szczegółowość ta sama

Na rządowej witrynie Gov.pl opublikowano nową mapę prezentującą statystyki zakażeń koronawirusem w kraju.


Rządowa mapa koronawirusa: nowy wygląd, szczegółowość ta sama

Dotychczas na stronie tej można było znaleźć jedynie prostą konturową mapę, gdzie dla każdego województwa dało się odczytać liczbę stwierdzonych zakażeń. Nowe wersja mapy została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Zdrowia, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Esri Polska. Odczytamy z niej nie tylko samą liczbę zachorowań, ale także wartości te przeliczone na 100 tys. mieszkańców poszczególnych województw.

Oprócz tego na stronie umieszczono wykresy prezentujące: dzienny przyrost zachorowań na COVID-19 oraz liczbę zachorowań i zgonów w regionach i dla całego kraju. Znajdziemy tu również interaktywną mapę zachorowań dla całego świata oraz odnośniki do zewnętrznych opracowań kartograficznych zawierających statystki zachorowań dla różnych krajów – np. Niemiec czy Francji.

Niestety, nowa wersja mapy wciąż prezentuje dane w podziale jedynie na województwa. Choć początkowo oferowała statystyki dla poszczególnych powiatów, to w połowie marca resort zdrowia zdecydował o zmniejszeniu szczegółowości raportowania. Wciąż nie brak jednak pozarządowych inicjatyw, które na własną rękę gromadzą i publikują bardziej szczegółowe dane – zarówno dla poszczególnych regionów, jak i całego kraju. Warto tu wymienić takie projekty, jak: Wirus na mapie (inicjatywa studentów UWM), Coronavirus Polska (mapa opracowana przez Fundację Ambasada Kultury) czy BiqData (dane zbierane przez redakcję portalu Wyborcza.pl).

Zobacz przegląd najciekawszych internetowych map dotyczących pandemii koronawirusa

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przepraszam Stoika Wstyd pracowników GUGiK. Mój wstyd, że kilka lat tłumaczenia różnicy między kartogramem, a kartodiagramem w GUGiK poszło na marne i nie tłumaczy mnie już moja nieobecność wśród pracowników GUGiK. KOLEDZY prośba, zróbcie coś z tą mapą, tego rzeczywiście nie da się oglądać ze względów merytorycznych i graficznych. Ponadto, gdzie jest legenda do mapy, ja widzę tylko słowo "województwa"? Nadzieja, że po tej akcji :-) w końcu zaczniemy poprawnie konstruować kartodiagramy i kartogramy na mapach w szczególności na stronach urzędowych. Pozdrowienia dla wszystkich lubiących dobre i ładne mapy pomimo, że niektóre treści tych map budzą w nas niepokój.
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Przepraszam Stoika O nieobecności nie wiedziałem zatem już tylko do GUGiK kieruje jeszcze dodatkowa prośbę o uwzględnienie pojęć triada kolorów i WCAG przy produkcji nowych wizualizacji w geoportalu.
 2 
odpowiedz zgłoś
Wstyd do kwadratu Autorów (aż czterech) mapy Polski odsyłam do przestudiowania na przykład, podręcznika dla szkół ponadgimnazjalnych "Oblicza geografii" - zakres podstawowy, rozdział "Przedstawianie informacji geograficznych na mapach - metody prezentacji zjawisk" str. 12, wyd. Nowa Era Sp. z o.o. Pytanie do autorów (przygotowujących), dlaczego mapa dotycząca liczby zachorowań na świecie jest poprawna, a mapa dotycząca tego samego zjawiska dla Polski jest zła? Same narzędzia nie wystarczą potrzeba jeszcze trochę wiedzy, a w tym przypadku wystarczy wiedza licealna. Mapa zawiera jeszcze kilka innych błędów metodycznych i logicznych, tak więc byłoby wskazane aby przygotowujący tego rodzaju opracowania kartograficzne konsultowali ich redakcję z Głównym Geodetę Kraju.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Wstyd do kwadratu Widział Pan co wisi na geoportalu w zakładce koronawirus ? Jeśli tu jest wstyd, to jak nazwać sytuacje w której nawet ktoś w GUGiK nie potrafi ustawić kolejności warstw i wszystko jest na niebiesko ? To może jednak zajmie się pan swoja beleczką w oku panie Jerzy. OK ? Zróbcie lepsze a nie krytykujcie.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
tia Jak A.Streżyńska chciała odsilosować ministerstwa w zakresie systemów informatycznych i takiego właśnie myślenia, że każdy zrobi swoje, to odsilosowali ją ze stanowiska. Tyle komentarza.
 4 
odpowiedz zgłoś
Wstyd A dlaczego rządowy serwis nie wykorzystuje rządowego geoportalu oraz narzędzi CAPAP ? Przecież tam są narzędzia i predefiniowane analizy również pokazujące na wiele sposobów rozkłady zjawisk w podziale administracyjnym ? Są tam również usługi dla Ministerstwa Zdrowia np. dotyczące zasięgu wdrażania e-recepty? Podsumowując ten serwis to żaden powód do dumy, a raczej powód do wstydu, że w administracji na tym samym rządowym poziomie, mimo różnych komitetów i zespołów nadal każdy robi wszystko od zera bez rozejrzenia się dookoła (nawet nie dookoła - u siebie trzeba sprawdzić co się ma) :(
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
4 komentarze



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS