wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-10| Prawo, Instytucje

GGK ponawia apel do prezesa UODO

W związku z nakazem zaprzestania publikacji numerów ksiąg wieczystych w serwisie www.geoportal.gov.pl główny geodeta kraju w wystosowanym 5 czerwca liście ponownie zaapelował do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o zastosowanie tej samej wykładni przepisów prawa wobec komercyjnych serwisów internetowych, które robią to bez ograniczeń.


GGK ponawia apel do prezesa UODO
Wcześniej (3 czerwca) w odpowiedzi na niedawny apel głównego geodety kraju o równe traktowanie serwisów rządowych i komercyjnych prezes UODO Jan Nowak skierował do GGK pismo, w którym stwierdził, że nie zaniechał działań wobec podmiotów, które odpłatnie udostępniają numery ksiąg wieczystych, ponieważ przeprowadził kontrolę w dwóch z nich, a obecnie czeka na wyniki śledztwa w tych sprawach.

W swoim apelu GGK zwraca uwagę, że mimo przeprowadzonych kontroli i prowadzonego od 2017 r. śledztwa, prezes UODO nie wydał jednak żadnych decyzji w tych sprawach, ani nie zastosował wobec podmiotów komercyjnych posiadanego środka zapobiegawczego w postaci postanowienia o ograniczeniu przetwarzania na podstawie art. 70 ustawy o ochronie danych osobowych.
Zdaniem GGK „nawet przyjmując, że w 2017 r. ówczesny Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie miał uprawnienia do zastosowania środka w postaci postanowienia o ograniczeniu przetwarzania na podstawie art. 70 ustawy o ochronie danych osobowych, to nic niestało na przeszkodzie, żeby zastosować ten środek po wejściu w życie ustawy w 2018 r. Jeśli bowiem obecnie prezes UODO uznał, że przesłanki zastosowania tego środka spełnione są w przypadku serwisu www.geoportal.gov.pl, to tym bardziej powinien uznać, że spełnione są one w stosunku do pozostałych, komercyjnych serwisów. Wydanie postanowienia jest bowiem niezależnym środkiem, nie mającym nic wspólnego z toczącym się – zgodnie z informacją przekazaną przez prezesa UODO – postępowaniem karnym”.

Waldemar Izdebski odniósł się równiez do zarzutu prezesa UODO, że główny geodeta kraju uzasadnia swoje rzekomo bezprawne działania faktem istnienia podmiotów prywatnych prowadzących serwisy internetowe umożliwiające dostęp do treści ksiąg wieczystych. Zdaniem GGK oba te przypadki są nieporównywalne. „Tego rodzaju podmioty komercyjne działają nielegalnie, w związku z czym niezgodnie z prawem, bez podstawy prawnej przetwarzają informacje publikowane w serwisie. Podmioty te nie są uprawnione do tego rodzaju komercyjnej działalności, działając tym samym na szkodę Skarbu Państwa” – czytamy w liście GGK.

Natomiast, jak podkreśla Waldemar Izdebski, upublicznianie numerów ksiąg wieczystych w systemie www.geoportal.gov.pl związane jest z realizacją zadania przypisanego GGK i wynika wprost z art. 20 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 24 ust. 2 a contrario art. 24 ust. 5 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. A zatem jego działanie wynika z ustawowego upoważnienia. W związku z czym zarzut przypisania sobie w sposób nieuprawniony zadania i tym samym naruszenia Konstytucji RP jest całkowicie bezzasadny.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Geodeta czyli urzędnik ma się nieodzywać niepytany?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Geodeta Urzędnik wykonuje to co nakazuje prawo. Uodo kontroluje, GGK odpowiada nie odwrotnie. Na pytania prokuratura też proponuje GGK odpowiadać a nie dyskutować i apelować bo paczki trzeba będzie wozić.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Geodeta czy gdzieś udziela pan coachingów albo korepetycji? Zapisałbym się, aby lepszym urzędnikiem być i basta
 5 
 2 
zgłoś
odp: odp: Geodeta taki couching zapewnia służba przygotowawcza, niestety nie obejmuje wyższych stanowisk i potem tacy zdziwieni łażą.
 1 
 4 
zgłoś
GGK odpowiada na pismo Prezesa UODO. Tyle, że Prezes UODO GGKa o nic nie pytał. Czy ktoś może mi wskazać jakiś paragraf na mocy którego GGK prowadzi tego typu korespondencję.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
@ Historia kołem się toczy. Dzięki takim "przedsiebiorcom" naród polski musiał szukać siły sprawczej w Moskwie lub Berlinie. Dziś jest podobnie, po polsku oni nic nie rozumieją a w obcych językach nie pozwolą. Tylko my, ludzie ciężkiej pracy możemy uporządkować te powiązania todzinno-urzedniczo-biznesowe. Kiedy Polska wstawała z kolan podczas II Rzeczypospolitej, działania takie jak obecnych ministrów były karane w sposób adekwatny. Dziś prezesi firm geoinformatycznych piszą oświadczenia o pomowienia. Wstyd mi za tych ludzi.
 1 
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Akurat w IIRP to wszystko było upaństwowione i rządzone przez wojskowych
 9 
 1 
odpowiedz zgłoś
Właśnie że w urzędach potrzebni są przedsiębiorcy, bo urzędnicy "od urodzenia" nie mają pomysłów i "przedsiebiorczego" działania. Wydawanie cudzych pieniędzy zawsze jest mniej "gospodarne". Dlatego mamy opinię że państwowy produkt jest zawsze gorszy, topory, oderwany od rzeczywistości.
 8 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Właśnie że w urzędach A zamawiałes kiedyś dane z GUGiK za obecnego GGK ? To zamów i napisz ile to trwało.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Właśnie że w urzędach I tutaj jest paradoks. Przed wojną przemysł państwowy bardziej stawiał na jakość niż prywatny. Ten drugi przedkładał zysk nad jakość. Wszystko zależy od nastawienia kierownictwa. W urzędzie też należy myśleć biznesowo ale tak, że do bilansu kasy urzędowej liczą się także koszty społeczne i zadowolenie obywateli. Niestety politycy liczą tylko działania gwarantujące im przychylność elektoratu. W związku z tym nie podejmują działań trudnych i czasochłonnych powodujących czasowe niezadowolenie, także aparatu partyjnego i grup trzymających władzę w tej czy innej konfiguracji.
odpowiedz zgłoś
zgoda Zero klasy! Jak baba z bazaru albo dziecko w piaskownicy. Przerażające jest również to, że rok temu NIK stwierdza konflikt interesów i nic się nie dzieje. Słuszne jest to, że urząd to nie biznes i nikt nie oczekuje od urzędnika, że będzie robił interesy. On ma służyć i przestrzegać prawa. Zgodnie z prawem i w granicach prawa. I to bardzo dobrze, że nikt do tej pory nie powoływał na GGK przedsiębiorców - niestety nie sprawdzają się na tych stanowiskach. Nie znam żadnego pozytywnego przypadku.
 2 
 15 
odpowiedz zgłoś
Biedny GGK, a tymczasem już kontrola Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z lipca 2019 roku DKN-I.0813.1.2019 - stwierdziła w GUGiK cytuje:" b) negatywnie należy ocenić treść zawartą w pismach skierowanych przez GGK do gmin dotyczących zawartych porozumień, tj.: sposób formułowania pism, sugerowanie w nich wyboru IMPA, krytykowanie własnego (GUGiK- dopisek) rozwiązania EMUiA, co budzi wątpliwości natury etycznej. Rodzi także podejrzenia w zakresie konfliktu interesu oraz w niekorzystnym świetle przedstawia GUGiK i jego rozwiązania." Taki przykład "biznesowego" działania obecnego GGK. Ministerstwo widać nie uznaje tego za problem.
 2 
 18 
odpowiedz zgłoś
odp: Biedny GGK, Panie Izdebski proszę to zdementować ! Przecież to się w głowie nie mieści ! Jeśli o prawda to o tym się cały świat powinien dowiedzieć. Proszę jakie mamy w panstwie standardy etyczne. :(
 5 
odpowiedz zgłoś
Żal czytać. Dotychczasowi GGK byli profesorami albo urzędnikami bez doświadczenia w biznesie. Pierwszy który zaczął działać, więc gromy na niego spadają.
 18 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Żal Skup się - urzędnik nie jest od biznesów. Urzędnik jest od przestrzegania prawa. Jawny konflikt interesów obecnego GGK jako urzędnika np. z promowaniem firmy Geo-System i jej produktów na tym stanowisku jest aż nazbyt widoczny.
 4 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Żal Najlepiej w terenie widać który produkt jest lepszy. Przyjeżdżam w teren na pierwszą rozmowę z klientem: wyciągam telefon i sprawdzam: jaka działka, co zapisane w mpzpt, jakie jest uzbrojenie itp. Zgadnijcie co lepiej, szybciej i niezawodnie działa? Aplikacja geoportal gov? Czy mobilna www e-mapa.net?
 5 
 1 
zgłoś
Jakie środki podejmuje GGK wobec 42 starostw, które przestały udostępniać KW ? Czy myli się 42 starostów i prezes Uodo czy jeden GGK ? Jak miewa się sprawa w prokuraturze przeciw GGK oraz czy pozostali starostwie znajdą się na celowniku Uodo. O tym przeczytacie w kolejnym odcinku tego żenującego spektaklu.
 4 
 17 
odpowiedz zgłoś
Awanturnik zawsze zostanie awanturnikiem nawet jak przez przypadek ktoś da mu jakieś stanowisko. Jaka jest podstawa prawna pisma GGK ? Czy we właściwościach GUGiK leży ocena działania UODO ? Czy jest wręcz odwrotnie ?
 4 
 20 
odpowiedz zgłoś
@ Kiedyś GGK miał szacunek i poważanie w środowisku. Od kilku lat nikt w środowisku nawet nie używa tytułu GGK, obecnie używa się słów minister, prezes.Wydaje mi się że jest to naturalna konsekwencja wybrania na to stanowisko osoby nie posiadajacej uprawnień zawodowych. Przykro patrzeć jak poziom merytoryczny dyskusji spadł tak nisko że gorzej być już nie może. Kiedyś dumna i bogata Polska, dziś jest zarządzana przez osoby, które przy pomocy ustawy promują swe biznesy. Jestem przekonany, że gdyby istniał wolny rynek żaden normalny geodeta nie zdecydował by się na zakup programów od prezesów. Nikt na świecie ich nie używa!
 5 
 22 
odpowiedz zgłoś
Oho GGK kontroluje UODO w zakresie jego właściwości. Coś czuję, że UODO teraz zacznie kontrolować prywatne firmy. Ja na jego miejscu zacząłbym od Geo-Systemu. Jak się deptać po palcach to na całego i z przytupem. Takim 5 milionowym.
 5 
 20 
odpowiedz zgłoś
Gdzie ten list GGK? Geoforum dwa razy podpięło odpowiedź Prezesa UODO.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS