wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-05| Prawo

Byli inżynierowie Samsunga chwalą się najmniejszym LiDAR-em świata

Założonej przez byłych pracowników Samsunga firmie CoreDAR udało się zmniejszyć rozmiar skanera laserowego do sześcianu o boku 3,8 cm.


Byli inżynierowie Samsunga chwalą się najmniejszym LiDAR-em świata
Byli inżynierowie Samsunga chwalą się najmniejszym LiDAR-em świata

Zaprezentowany przez nich LiDAR o nazwie Glamos mierzy otoczenie z prędkością 40 klatek na sekundę na dystansie około 1 metra, a jego pole widzenia wynosi 180 stopni. W jakich zastosowaniach mogą sprawdzić się takie specyficzne parametry? Otóż skaner Glamos zaprojektowano z myślą o bezdotykowej obsłudze urządzeń elektronicznych. Możemy go np. przymocować do laptopa, co pozwoli obsługiwać go gestami bez konieczności dotykania ekranu czy klawiatury. Urządzenie może także uatrakcyjnić multimedialne prezentacje czy korzystanie z gier wideo. Jak podpowiadają autorzy wynalazku, skaner świetnie wpisuje się w obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, gdy wiele osób woli unikać korzystania z ekranów dotykowych.

– Gdy eksperymentowałem z LiDAR-em podczas pracy w Samsung Electronics C-Lab, dostrzegłem spory potencjał tej technologii. Chciałem stworzyć skaner, który będzie mniejszy i bardziej przystępny cenowo: urządzenie, na które będzie mógł pozwolić sobie każdy – mówi założyciel firmy CoreDAR Charles Lee.

Podczas prac badawczo-rozwojowych skaner Glamos przeszedł już przez około 100 iteracji, a jego twórcy zapowiadają, że nim trafi do masowej produkcji, czekają go jeszcze kolejne testy.

CoreDAR chwali się w mediach, że opracowane przez nich urządzenie jest najmniejszym LiDAR-em świata. Twierdzenie to jest jednak dyskusyjne. Niemniejszym sukcesem w miniaturyzacji skanera laserowego może się bowiem poszczycić chociażby Apple, który montuje te sensory w najnowszych tabletach iPad.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS