wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-29| Teledetekcja

Dane Sentinel-2 pomagają monitorować ciężarówki

W wykorzystaniu zobrazowań satelitarnych ogranicza nas tylko wyobraźnia – potwierdza jeden z laureatów konkursu „COVID-19 Custom Script Contest”.


Dane Sentinel-2 pomagają monitorować ciężarówki

Organizatorem wydarzenia jest serwis Senetilel-Hub, Europejska Agencja Kosmiczna oraz Euro Data Cube, a jego przedmiotem jest przygotowanie skryptu, który zaprzęga dane satelitarne do walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Zwycięzcy wyłaniani są raz na tydzień oraz raz na miesiąc i trzeba przyznać, że nie brakuje im pomysłowości. Laureat z ostatniego tygodnia (Henrik Fisser z Uniwersytetu w Wurzburgu) przygotował algorytm, który pozwala monitorować ruch ciężarówek na zobrazowaniach optycznych z satelitów Sentinel-2. Jak to możliwe, skoro oferują one rozdzielczość raptem 10 metrów? Twórca algorytmu wykorzystał tu efekt generowany przez większe poruszające się obiekty, które pozostawiają na zdjęciach charakterystyczne trójkolorowe smugi. Jak udowodnił naukowiec, wykrywając te obiekty na obszarach dróg, można z powodzeniem monitorować zmiany w natężeniu ruchu drogowego.

Ze wszystkimi nagrodzonymi pracami można się zapoznać na stronie konkursu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
super Brawa za pomysłowość. Ciekawe jak te oszacowania by wyglądały w porównaniu z pomiarami naziemnymi i jaka będzie różnica.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS