wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-25| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Stonex S850 już w Polsce. Jak sobie radzi?

Na polski rynek trafił niedawno satelitarny odbiornik geodezyjny Stonex S850. W ocenie krajowego dystrybutora wyróżnia go m.in. skuteczna praca w trudnych warunkach pomiarowych.


Stonex S850 już w Polsce. Jak sobie radzi?

S850 jest jednym z trzech odbiorników nowej serii włoskiej marki Stonex, o której szerzej pisaliśmy pod koniec kwietnia. Urządzenie bazuje na 700-kanałowej płycie, która śledzi wszystkie dostępne systemy GNSS tj. GPS, GLONASS, Galileo oraz BeiDou. Posiada także pochyłomierz, który pozwala kompensować wychylenie tyczki. Na marginesie dodajmy, że w ofercie Stonexa jest też tańszy model S700, który jest pozbawiony tego sensora i przy okazji kilku innych akcesoriów.

S850 oferuje ponadto technologię aRTK, która dzięki obsłudze satelitarnych korekt pozwala podtrzymywać pomiar o centymetrowej dokładności mimo utraty łączności ze strumieniem poprawek RTK/RTN.

Tyle teoria, a co z praktyką? Wynikami własnych testów nowego odbiornika dzieli się krajowy dystrybutor marki Stonex – firma Czerski Trade Polska. Przede wszystkim zwraca uwagę, że sprzęt ten dobrze radzi sobie przy ograniczonej widoczności nieboskłonu. Mierząc pod drzewami, dokładność wyznaczania współrzędnych z reguły nie była gorsza niż 1-3 cm. Błąd wyznaczenia wysokości nie przekroczył kilku centymetrów nawet w najtrudniejszym badanym punkcie, zlokalizowanym tuż pod gałęziami starego świerku.

Dystrybutor sprawdził też, jak sprzęt rodzi sobie z poszczególnymi konstelacjami GNSS. W tym celu wykonano pomiar tego samego punktu w trzech wariantach: tylko Galileo (5 satelitów), tylko BeiDou (10 satelitów) oraz BeiDou + Galileo (16 satelitów). Rezultat: otrzymane wysokości różniły się maksymalnie o 5 mm.

Firma Czerski Trade Polska przetestowała ponadto funkcję aRTK. Po 10 minutach pomiaru bez korekty naziemnej dokładność pomiaru pod drzewami spadła do 4 cm poziomo i 5,5 cm w pionie.

Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na marzec 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
stonex jak zawsze jak mówi to dystrubutor to wszytko działa swietnie. Problemy zaczynają sie po sprzedaźy.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS