Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-05-25| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Stonex S850 już w Polsce. Jak sobie radzi?

Na polski rynek trafił niedawno satelitarny odbiornik geodezyjny Stonex S850. W ocenie krajowego dystrybutora wyróżnia go m.in. skuteczna praca w trudnych warunkach pomiarowych.


Stonex S850 już w Polsce. Jak sobie radzi?

S850 jest jednym z trzech odbiorników nowej serii włoskiej marki Stonex, o której szerzej pisaliśmy pod koniec kwietnia. Urządzenie bazuje na 700-kanałowej płycie, która śledzi wszystkie dostępne systemy GNSS tj. GPS, GLONASS, Galileo oraz BeiDou. Posiada także pochyłomierz, który pozwala kompensować wychylenie tyczki. Na marginesie dodajmy, że w ofercie Stonexa jest też tańszy model S700, który jest pozbawiony tego sensora i przy okazji kilku innych akcesoriów.

S850 oferuje ponadto technologię aRTK, która dzięki obsłudze satelitarnych korekt pozwala podtrzymywać pomiar o centymetrowej dokładności mimo utraty łączności ze strumieniem poprawek RTK/RTN.

Tyle teoria, a co z praktyką? Wynikami własnych testów nowego odbiornika dzieli się krajowy dystrybutor marki Stonex – firma Czerski Trade Polska. Przede wszystkim zwraca uwagę, że sprzęt ten dobrze radzi sobie przy ograniczonej widoczności nieboskłonu. Mierząc pod drzewami, dokładność wyznaczania współrzędnych z reguły nie była gorsza niż 1-3 cm. Błąd wyznaczenia wysokości nie przekroczył kilku centymetrów nawet w najtrudniejszym badanym punkcie, zlokalizowanym tuż pod gałęziami starego świerku.

Dystrybutor sprawdził też, jak sprzęt rodzi sobie z poszczególnymi konstelacjami GNSS. W tym celu wykonano pomiar tego samego punktu w trzech wariantach: tylko Galileo (5 satelitów), tylko BeiDou (10 satelitów) oraz BeiDou + Galileo (16 satelitów). Rezultat: otrzymane wysokości różniły się maksymalnie o 5 mm.

Firma Czerski Trade Polska przetestowała ponadto funkcję aRTK. Po 10 minutach pomiaru bez korekty naziemnej dokładność pomiaru pod drzewami spadła do 4 cm poziomo i 5,5 cm w pionie.

Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na marzec 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama