wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-22| Teledetekcja, Sprzęt

NavVis prezentuje plecak pomiarowy VLX

Rynek plecakowych systemów skanujących wzbogacił się o model VLX firmy NavVIS. Zdaniem producenta wyróżnia się on na tle konkurencji przynajmniej pod czterema względami.


NavVis prezentuje plecak pomiarowy VLX

Firma NavVis znana była dotychczas z systemu skanującego M6 przeznaczonego do szybkiego, łatwego i dokładnego pomiaru rozległych wnętrz. Zaprezentowane dwa lata temu rozwiązanie składa się z 4 skanerów laserowych i 6 kamer zamontowanych na specjalnym wózku, którego pozycja wyznaczana jest z wykorzystaniem algorytmów SLAM 6D (simultaneous localization and mapping).

Plecakowy system VLX ma być z kolei odpowiedzią na potrzebę rozwiązania tańszego, lepiej radzącego sobie z pomiarem mniejszych nieruchomości. – Urządzenie jest z jednej strony wygodne w użyciu i ekonomiczne, a z drugiej zapewnia jakość danych typową dla urządzeń z wyższej półki. Dlatego uważamy, że VLX przekona do siebie nawet największych sceptyków tej technologii – twierdzi Georg Schroth, dyrektor ds. technicznych firmy NavVis.

Co wyróżnia tę platformę na tle innych plecakowych systemów skanowania? Producent zwraca uwagę na cztery cechy:

 • 2 skanery laserowe zintegrowane z jednym z najlepszych na rynku oprogramowaniem SLAM,
 • 4 kamery generujące pełne panoramy (w zakresie 360 stopni),
 • umieszczenie skanera z przodu, a nie – jak w wielu innych systemach – z tyłu urządzenia, co powinno zwiększyć kontrolę nad tym, jakie obszary są mierzone (z przodu zamontowano także ekran, na którym można śledzić wyniki skanowania),
 • możliwość wykorzystania punktów kontrolnych w celu zwiększenia dokładności wynikowych danych (deklarowana przez producenta dokładność względna chmury punktów wynosi 8 mm).

Zdaniem firmy NavVis system sprawdzi się w przygotowaniu opracowań CAD i BIM. Sprzyja temu kompatybilność tego rozwiązania z popularnymi aplikacjami, takimi jak: PointCab, ClearEdge3D i Hemminger dla Microstation czy Autodesk Revit. Dzięki integracji z NavVis IndoorViewer może także posłużyć do pracy z tzw. cyfrowymi bliźniakami.

Aktualną ofertę krajowych dystrybutorów w zakresie skanerów laserowych (w tym mobilnych) prezentujemy w bezpłatnym niezbędniku sprzętowym SKANOWANIE LASEROWE 2019

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Gwiezdne wojny :)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Czy aby na pewno jest to jeszcze "plecak"?? :>
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Oby korona temu Panu z głowy nie spadła.
 2 
odpowiedz zgłoś
_ Mobilny darmowy aktualizator baz państwowych. W Polsce to się nazywa geodeta.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS