Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-22| Teledetekcja, Sprzęt

NavVis prezentuje plecak pomiarowy VLX

Rynek plecakowych systemów skanujących wzbogacił się o model VLX firmy NavVIS. Zdaniem producenta wyróżnia się on na tle konkurencji przynajmniej pod czterema względami.


NavVis prezentuje plecak pomiarowy VLX

Firma NavVis znana była dotychczas z systemu skanującego M6 przeznaczonego do szybkiego, łatwego i dokładnego pomiaru rozległych wnętrz. Zaprezentowane dwa lata temu rozwiązanie składa się z 4 skanerów laserowych i 6 kamer zamontowanych na specjalnym wózku, którego pozycja wyznaczana jest z wykorzystaniem algorytmów SLAM 6D (simultaneous localization and mapping).

Plecakowy system VLX ma być z kolei odpowiedzią na potrzebę rozwiązania tańszego, lepiej radzącego sobie z pomiarem mniejszych nieruchomości. – Urządzenie jest z jednej strony wygodne w użyciu i ekonomiczne, a z drugiej zapewnia jakość danych typową dla urządzeń z wyższej półki. Dlatego uważamy, że VLX przekona do siebie nawet największych sceptyków tej technologii – twierdzi Georg Schroth, dyrektor ds. technicznych firmy NavVis.

Co wyróżnia tę platformę na tle innych plecakowych systemów skanowania? Producent zwraca uwagę na cztery cechy:

  • 2 skanery laserowe zintegrowane z jednym z najlepszych na rynku oprogramowaniem SLAM,
  • 4 kamery generujące pełne panoramy (w zakresie 360 stopni),
  • umieszczenie skanera z przodu, a nie – jak w wielu innych systemach – z tyłu urządzenia, co powinno zwiększyć kontrolę nad tym, jakie obszary są mierzone (z przodu zamontowano także ekran, na którym można śledzić wyniki skanowania),
  • możliwość wykorzystania punktów kontrolnych w celu zwiększenia dokładności wynikowych danych (deklarowana przez producenta dokładność względna chmury punktów wynosi 8 mm).

Zdaniem firmy NavVis system sprawdzi się w przygotowaniu opracowań CAD i BIM. Sprzyja temu kompatybilność tego rozwiązania z popularnymi aplikacjami, takimi jak: PointCab, ClearEdge3D i Hemminger dla Microstation czy Autodesk Revit. Dzięki integracji z NavVis IndoorViewer może także posłużyć do pracy z tzw. cyfrowymi bliźniakami.

Aktualną ofertę krajowych dystrybutorów w zakresie skanerów laserowych (w tym mobilnych) prezentujemy w bezpłatnym niezbędniku sprzętowym SKANOWANIE LASEROWE 2019

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS