Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-19| Geodezja, Prawo

Jak mierzyć w czasie epidemii? GGK odpowiada GIG

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski odniósł się do wątpliwości GIG dotyczących realizowania czynności geodezyjnych w świetle obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.


Jak mierzyć w czasie epidemii? GGK odpowiada GIG

Przypomnijmy, że w swoim liście z 11 maja prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej Krzysztof Lichończak zwracał uwagę na problemy, jakie wykonawcy prac napotykają przy realizacji niektórych zleceń, np. modernizacji EGiB. Z jednej strony obowiązujące obostrzenia oraz rekomendacje głównego inspektora sanitarnego zabraniają organizowania zgromadzeń (pod groźbą wysokich kar), a te są nieodzowne chociażby przy ustalaniu granic. Z drugiej strony część zamawiających nie uznaje ogłoszonego stanu pandemii za siłę wyższą, nakazując firmom geodezyjnym dochowanie terminów umownych. Ponadto strach przed koronawirusem sprawia, że część właścicieli nieruchomości nie wpuszcza geodetów na teren posesji bądź odmawia stawienia się na gruncie. Jak w takich warunkach mają działać firmy geodezyjne? Wskazówki przynosi pismo GGK z 15 maja.

Prace geodezyjne a zakaz zgromadzeń

GIG pyta m.in., czy wykonawcy prac geodezyjnych mogą prowadzić czynności ustalenia granic nieruchomości bez narażania się na zarzut organizowania zgromadzenia i związane z tym wysokie kary. GGK odpowiada, że na mocy obowiązujących przepisów zakaz zgromadzeń nie dotyczy czynności wykonywanych m.in. w związku z pracami geodezyjnymi. Ponadto na dziś żadne regulacje nie ograniczają działalności gospodarczej w zakresie geodezji.

Kto usprawiedliwia nieobecność strony?

Czy strona postępowania, która telefonicznie poinformuje, że ze względu na obecną sytuację epidemiczną nie stawi się na gruncie – należy uznać za nieobecność usprawiedliwioną? – pyta dalej GIG. „Jeśli obowiązek prawidłowego zawiadomienia należy do wykonawcy prac geodezyjnych (…), do oceny wykonawcy prac geodezyjnych należy również uznanie okoliczności usprawiedliwiających nieobecność” – odpowiada GGK, wskazując, że kwestie te szczegółowo reguluje Kodeks postępowania administracyjnego.

Pgik wciąż obowiązuje

Trzecie pytanie Izby dotyczy postępowania geodety w sytuacji, gdy strona zabroni wejścia na teren jej działki, bądź odmówi podpisania protokołu ustalenia granic lub arkusza danych ewidencyjnych budynku. Waldemar Izdebski zwraca uwagę, że kwestie te reguluje Prawo geodezyjne i kartograficzne, a przepisy te nie zostały wyłączona na czas epidemii. „Niezależnie od stanu epidemicznego, strona postępowania zawsze ma prawo do odmowy podpisania protokołu z czynności ustalenia granic lub innego dokumentu. W takiej sytuacji wzmiankę o odmowie i jej przyczynach zamieszcza się w dokumencie” – dodaje GGK.

Zawiadamianie stron

Czwartą problematyczną kwestią jest postępowanie wykonawcy prac w przypadku nieotrzymania zwrotnych potwierdzeń odbioru. Jak bowiem zwraca uwagę GIG, na mocy przepisów tzw. ustaw covidowych nie ma możliwości prawidłowego zawiadomienia stron w przypadku nieodebrania przesyłki i określenia nowego terminu ustalenia (a to jest częstym przypadkiem przy podziałach ZRID, ustaleniach granic czy modernizacjach EGiB). „Sprawa odpowiedzi na tak postawione pytanie wykracza poza zakres kompetencji Głównego Geodety Kraju. Wykonawca posiada potwierdzenia wysłania zawiadomień i w przypadku nieotrzymania zwrotnych potwierdzeń odbioru powinien wystąpić do Poczty Polskiej (Urzędu Pocztowego) o przesłanie mu zwrotnych potwierdzeń odbioru lub wskazanie przyczyn braku takich potwierdzeń” – pisze GGK.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS