Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-05-14| Teledetekcja

Dane z satelitarnego LiDAR-u Aeolus dostępne w sieci

Po wielomiesięcznych testach Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła publikację pomiarów satelity Aeolus, który dostarcza aktualnych obserwacji o wiatrach na całym świecie.


Dane z satelitarnego LiDAR-u Aeolus dostępne w sieci

Aparat znalazł się na orbicie 3 września 2018 roku, a jego głównym zadaniem jest dostarczanie dla całego świata profili atmosferycznych zawierających informacje o sile i kierunku wiatru. Dane te gromadzone są przez nowatorski sensor Aladin (Atmospheric Laser Doppler Instrument) – bardzo czuły LiDAR pracujący w ultrafiolecie. Emitowane przez niego impulsy lasera odbijają się od drobnych cząstek zawieszonych w powietrzu i na podstawie pomiaru tych bardzo słabych sygnałów pozyskiwane są dane o sile oraz kierunku wiatru w profilu od stratosfery do powierzchni Ziemi. Z wysokości 320 km Aladin wykonuje około 100 profili atmosferycznych na godzinę.

Dotychczas obserwacje gromadzone przez ten aparat dostępne były jedynie dla wąskiego grona specjalistów, ale teraz stają się publicznie dostępne, i to już trzy godziny po wykonaniu pomiaru. Może to oznaczać istotny przełom chociażby w modelowaniu pogody. Dane o wiatrach są przecież istotne w prognozowaniu zjawisk atmosferycznych, problem w tym, że dotychczas były one gromadzone punktowo, i to tylko na wybranych części świata. Misja Aeolus może zatem zwiększyć sprawdzalność prognoz pogody, na co zresztą wskazują badania przeprowadzone niedawno przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF).

– Przed udostępnieniem danych z Aeolusa poświęciliśmy wiele pracy ich udoskonaleniu. Ta technologia satelitarna jest całkowicie nowa, dlatego musieliśmy zrozumieć i skorygować pewne błędy w danych, które nie były znane przed startem misji – wyjaśnia Peggy Fischer z ESA. – W tym celu kluczowi eksperci z różnych organizacji współpracowali w zespole Data Innovation and Science Cluster (DISC), by zweryfikować i zoptymalizować metody przetwarzania danych i korekty błędów – dodaje.

Jakie to błędy? Jak wyjaśnia Jonas von Bismarck z ESA, jeden z nich związany jest np. ze zróżnicowaną temperaturą teleskopu. – Dzięki wyeliminowaniu tego typu błędów, publikowane przez nas dane są gotowe do wykorzystania przez centra modelowania pogody, które nie muszą już same dokonywać złożonej korekcji pomiarów – mówi.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama