Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-13| GIS, Teledetekcja

Dzięki satelicie Aeolus prognozy pogody stają się dokładniejsze

Po miesiącach wnikliwych testów zdecydowano się włączyć obserwacje z innowacyjnego satelity Aeolus do prognoz sporządzanych przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF).


Dzięki satelicie Aeolus prognozy pogody stają się dokładniejsze <br />
fot. ESA
fot. ESA
Dzięki satelicie Aeolus prognozy pogody stają się dokładniejsze <br />
Wpływ danych z satelity Aeolus na jakość prognoz - wartości ujemne oznaczają poprawę
Wpływ danych z satelity Aeolus na jakość prognoz - wartości ujemne oznaczają poprawę

Ten europejski satelita znalazł się na orbicie 3 września 2018 roku, a jego głównym zadaniem jest dostarczanie dla całego świata profili atmosferycznych zawierających informacje o sile i kierunku wiatru. Choć są to bardzo ważne dane dla modelowania pogody, dotychczas były one dostępne tylko punktowo dla wybranych regionów naszej planety. Za ich zbieranie w satelicie Aeolus odpowiada nowatorski sensor Aladin (Atmospheric Laser Doppler Instrument) – bardzo czuły LiDAR pracujący w ultrafiolecie. Emitowane przez niego impulsy lasera odbijają się od drobnych cząstek zawieszonych w powietrzu i na podstawie pomiaru tych bardzo słabych sygnałów pozyskiwane są dane o sile oraz kierunku wiatru w profilu od stratosfery do powierzchni Ziemi. Z wysokości 320 km Aladin wykonuje około 100 profili atmosferycznych na godzinę.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podkreśla, że to bardzo nietypowe, by tak szybko od momentu uruchomienia zacząć uwzględniać w prognozach dane z nowego sensora. Nim się jednak na to zdecydowano, przeprowadzono wielomiesięczne testy. Po pierwsze, wykazały one, że po kalibracji Aladina dane dostarczane przez satelitę Aeolus są lepsze niż się spodziewano. Po drugie, udowodniono, że włączenie tych obserwacji do modeli pogodowych ECMWF zwiększa ich dokładność – dotyczy to zarówno prognoz na następny dzień, jak i tydzień. Największą poprawę sprawdzalności odnotowano dla regionów równikowych orz południowej półkuli, a więc miejsc, dla których brak było dotychczas informacji o wiatrach.

– Spośród używanych przez nas danych satelitarnych pomiary z Aeolusa mają bardzo relatywnie duży wpływ na jakość prognoz. To o tyle imponujące, że obserwacje z tego satelity stanowią niecały procent danych używanych do sporządzania prognoz – podkreśla Michael Rennie z ECMWF.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS