wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-12| Geodezja, Prawo

Jak będzie wyglądać Prawo geodezyjne i kartograficzne po 31 lipca?

Odpowiedź przynosi tekst ujednolicony ustawy opracowany przez firmę Geobid – producenta oprogramowania geodezyjnego.


Jak będzie wyglądać Prawo geodezyjne i kartograficzne po 31 lipca?

Przypomnijmy, że spore zmiany w tym akcie szykuje ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw. Dotyczą one m.in. wykonywania prac geodezyjnych, aktualizacji i prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, finansowania służby geodezyjnej, opracowywania dokumentów planistycznych czy uwolnienia danych przestrzennych. Większość przepisów nowelizacji zacznie obowiązywać 31 lipca br.

Lektura dokumentu udostępnionego przez Geobid pozwala w łatwy sposób zorientować się w nowych przepisach – kolorem czerwonym oznaczono nowe zapisy, a przekreśleniem – fragmenty usuwane. Kolor niebieski odpowiada zaś pozostałym przepisom nowelizacji.

Pobierz tekst ujednolicony Pgik

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@geo Dziękuje, masz tutaj racje że jest taki przepis. Umknął mi on, tylko że on tyczy się prac, które dotyczą tylko wytyczenia. Nikt ze znanych mi geodetów (wykonawców) nie zgłaszał tylko tego 1 celu, zawsze był on w towarzystwie albo giob albo i mdcp i giob, więc ich ten przepis nie obowiązuje.
odpowiedz zgłoś
odp: @geo Tak, to prawda, tyczy on tylko pracy zgłoszonej jako tyczenie obiektów budowlanych.
odpowiedz zgłoś
... Przeczyta on Art.10.2 Ulatwie ci jeszcze-strona 143 opracowania geobid-u.
odpowiedz zgłoś
@geo No właśnie, chodzi o to że tam nigdzie nie jest napisane, że takie zgłoszenia będą zamykane. Jest mowa jedynie o tym, że nie będą takie prace podlegały zgłoszeniu, ale te już zgłoszone będą nadal obowiązywały i będzie nadal konieczność przekazania wyników tych prac do zasobu.
odpowiedz zgłoś
... Poczytajcie chłopy ustawę Prawo geodezyjne tam jest wszystko napisane.
odpowiedz zgłoś
geo psi obowiązek powiadasz ? I to pouczanie, z kim to mi się kojarzy, hm.....
odpowiedz zgłoś
@geo Geo, słyszałeś o zasadzie "prawo nie działa wstecz"? Gdzie niby masz zapisy w ustawie, że zgłoszenia takie będą zamykane? Zresztą zgłaszanie zmian do EGiB od bardzo dawna było w kwestii właściciela nieruchomości, tylko że oni to olewają bo niższe podatki przez x lat. Zresztą moim zdaniem przy wytyczeniu jest jasne że to jeden z przypadków zaczynających proces budowlany, więc i zmiana użytkowania gruntu z tym związana, tak więc WZDE na użytek Bp jest jak najbardziej wymagany przy takim opracowaniu. Budynek w budowie przecież nie będzie stał na pastwisku czy roli tylko właśnie na użytku Bp (z wyłączeniem budynków gospodarstw rolnych lub leśnych).
odpowiedz zgłoś
przecież w lex to jest od chwili opublikowania...
 3 
odpowiedz zgłoś
Prawo geodezyjne - tekst jednolity Wielkie dzięki za opracowanie tekstu ze zmianami. Solidna robota :)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
... teraz nareszcie się to skończy. Dziękuję firmie Geobid za solidne opracowanie-bardzo przydatne poniekąd.
odpowiedz zgłoś
dobra robota mnie najbardziej podoba się, że w przypadku prac dotyczących wytyczenia dokonanego przed dniem wejścia w życie ustawy ORGAN z upływem 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy zamyka to zgłoszenie. Zmusi to nieudolne powiaty i niedouczonych inspektorzynów, że aktualizowanie EGiB w zakresie użytku Bp to ich psi obowiązek o którym mówi ustawa PGiK (nawet ta jeszcze obowiązująca). Tylko że oni czytać nie umieli albo umieli i niektórzy z nich właśnie na wykonawcach prac geodezyjnych wymuszali bezprawnie wykazy zmian danych ewidencyjnych.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Super Super sprawa. Dobra robota
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Fajne opracowanie Dziękuję autorom
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS