Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-30| Geodezja, Prawo

GUGiK o dostępie wykonawców do ZSIN

W niedawnym liście do SGP Ministerstwo Sprawiedliwości zasugerowało, że znacznym ułatwieniem dla wykonawców prac geodezyjnych byłoby zapewnienie im przez GGK dostępu do ZSIN. Zapytaliśmy więc GUGiK, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.


GUGiK o dostępie wykonawców do ZSIN

Resort sprawiedliwości: obecne regulacje są wystarczające

Przypomnijmy, że w liście do ministra sprawiedliwości prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich apelował, by w art. 36 ust. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece dopisać geodetów uprawnionych do listy podmiotów mogących przeglądać akta ksiąg wieczystych. Janusz Walo postulował ponadto ułatwienie geodetom dostępu do portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste, który dziś automatycznie blokuje przeglądanie wielu dokumentów w krótkim czasie.

Jeśli chodzi o pierwszą propozycję, resort sprawiedliwości uznał, że jest ona nieuzasadniona, a obecne regulacje są w pełni wystarczające. W przypadku drugiego postulatu przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości zasugerował korzystanie ze Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). „Główny Geodeta Kraju powinien wnioskującemu podmiotowi, organizacjom i stowarzyszeniom geodezyjnym i kartograficznym udostępnić ww. usługi za pomocą dedykowanego systemu ZSIN. Zważywszy na powyższe, w pierwszej kolejności należy skorzystać z istniejących rozwiązań (ZSIN) i w związku z tym nie wydaje się uzasadnione na obecnym etapie podejmowanie działań legislacyjnych zmierzających do zmiany tych przepisów w postulowanym kierunku” – napisał Zbigniew Wiśniewski, dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych MS.

GUGiK: ZSIN dla wykonawcy tylko w ograniczonym zakresie

W związku z tymi wyjaśnieniami zwróciliśmy się do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z pytaniem, na jakich zasadach wykonawcy mogą uzyskać dostęp do ZSIN.

„Zasady dostępu do Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach zostały precyzyjnie uregulowane w art. 24b ust 3. Prawa geodezyjnego i kartograficznego. W związku z tym Główny Geodeta Kraju może zapewnić dostęp do ZSIN jedynie osobom, które wskaże we wniosku podmiot publiczny albo podmiot niebędący podmiotem publicznym, ale realizującym zadania publiczne (wynika to wprost z art. 14. ust 1. ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz art. 15 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne)” – wyjaśnia GUGiK.

W ocenie Urzędu oznacza to, że geodeta uprawniony może uzyskać dostęp do ZSIN tylko w ściśle określonym przypadku, tj. gdy zostanie upoważniony przez podmiot realizujący zadanie publiczne, np. przez starostę wykonującego modernizację ewidencji gruntów i budynków. Takie upoważnienie (więc i dostęp do ZSIN) jest ważne jedynie w czasie realizacji tego zadania publicznego. W pozostałych przypadkach dostęp do ZSIN geodetów uprawnionych nie jest możliwy – podkreśla GUGiK.

Konieczne zmiany

„Tak więc sugestie dotyczące udostępniania usług ZSIN »podmiotom, organizacjom i stowarzyszeniom geodezyjnym i kartograficznym« zawarte w piśmie Ministerstwa Sprawiedliwości nie mają oparcia w obowiązujących przepisach prawa i dlatego zasadne są działania w celu uregulowania tych spraw w taki sposób, aby podnieść komfort korzystania z danych Elektronicznej Księgi Wieczystej przez geodetów uprawnionych.

Urząd zapewnia jednocześnie, że GGK podejmuje działania w tym kierunku, a także wspiera inicjatywy innych organizacji oraz stowarzyszeń i będzie to dalej konsekwentnie czynił, aż do chwili uzyskania zadowalających efektów.

„Zwracamy jednak uwagę, że nawet nieograniczony dostęp do ZSIN geodetów uprawnionych, a przez ZSIN do Elektronicznej Księgi Wieczystej, nie rozwiąże podstawowego problemu zgłaszanego przez SGP, czyli dostępu do przeglądania akt ksiąg wieczystych, ponieważ akta znajdują się w Sądach Rejonowych, a nie w Elektronicznej Księdze Wieczystej i problem wymaga innego rozwiązania” – zastrzega GUGiK.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS