wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-30| Geodezja, Prawo

GUGiK o dostępie wykonawców do ZSIN

W niedawnym liście do SGP Ministerstwo Sprawiedliwości zasugerowało, że znacznym ułatwieniem dla wykonawców prac geodezyjnych byłoby zapewnienie im przez GGK dostępu do ZSIN. Zapytaliśmy więc GUGiK, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.


GUGiK o dostępie wykonawców do ZSIN

Resort sprawiedliwości: obecne regulacje są wystarczające

Przypomnijmy, że w liście do ministra sprawiedliwości prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich apelował, by w art. 36 ust. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece dopisać geodetów uprawnionych do listy podmiotów mogących przeglądać akta ksiąg wieczystych. Janusz Walo postulował ponadto ułatwienie geodetom dostępu do portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste, który dziś automatycznie blokuje przeglądanie wielu dokumentów w krótkim czasie.

Jeśli chodzi o pierwszą propozycję, resort sprawiedliwości uznał, że jest ona nieuzasadniona, a obecne regulacje są w pełni wystarczające. W przypadku drugiego postulatu przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości zasugerował korzystanie ze Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). „Główny Geodeta Kraju powinien wnioskującemu podmiotowi, organizacjom i stowarzyszeniom geodezyjnym i kartograficznym udostępnić ww. usługi za pomocą dedykowanego systemu ZSIN. Zważywszy na powyższe, w pierwszej kolejności należy skorzystać z istniejących rozwiązań (ZSIN) i w związku z tym nie wydaje się uzasadnione na obecnym etapie podejmowanie działań legislacyjnych zmierzających do zmiany tych przepisów w postulowanym kierunku” – napisał Zbigniew Wiśniewski, dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych MS.

GUGiK: ZSIN dla wykonawcy tylko w ograniczonym zakresie

W związku z tymi wyjaśnieniami zwróciliśmy się do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z pytaniem, na jakich zasadach wykonawcy mogą uzyskać dostęp do ZSIN.

„Zasady dostępu do Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach zostały precyzyjnie uregulowane w art. 24b ust 3. Prawa geodezyjnego i kartograficznego. W związku z tym Główny Geodeta Kraju może zapewnić dostęp do ZSIN jedynie osobom, które wskaże we wniosku podmiot publiczny albo podmiot niebędący podmiotem publicznym, ale realizującym zadania publiczne (wynika to wprost z art. 14. ust 1. ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz art. 15 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne)” – wyjaśnia GUGiK.

W ocenie Urzędu oznacza to, że geodeta uprawniony może uzyskać dostęp do ZSIN tylko w ściśle określonym przypadku, tj. gdy zostanie upoważniony przez podmiot realizujący zadanie publiczne, np. przez starostę wykonującego modernizację ewidencji gruntów i budynków. Takie upoważnienie (więc i dostęp do ZSIN) jest ważne jedynie w czasie realizacji tego zadania publicznego. W pozostałych przypadkach dostęp do ZSIN geodetów uprawnionych nie jest możliwy – podkreśla GUGiK.

Konieczne zmiany

„Tak więc sugestie dotyczące udostępniania usług ZSIN »podmiotom, organizacjom i stowarzyszeniom geodezyjnym i kartograficznym« zawarte w piśmie Ministerstwa Sprawiedliwości nie mają oparcia w obowiązujących przepisach prawa i dlatego zasadne są działania w celu uregulowania tych spraw w taki sposób, aby podnieść komfort korzystania z danych Elektronicznej Księgi Wieczystej przez geodetów uprawnionych.

Urząd zapewnia jednocześnie, że GGK podejmuje działania w tym kierunku, a także wspiera inicjatywy innych organizacji oraz stowarzyszeń i będzie to dalej konsekwentnie czynił, aż do chwili uzyskania zadowalających efektów.

„Zwracamy jednak uwagę, że nawet nieograniczony dostęp do ZSIN geodetów uprawnionych, a przez ZSIN do Elektronicznej Księgi Wieczystej, nie rozwiąże podstawowego problemu zgłaszanego przez SGP, czyli dostępu do przeglądania akt ksiąg wieczystych, ponieważ akta znajdują się w Sądach Rejonowych, a nie w Elektronicznej Księdze Wieczystej i problem wymaga innego rozwiązania” – zastrzega GUGiK.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. https://www.facebook.com/Polskie.Towarzystwo.Geode zyjne/posts/3336617863033981
odpowiedz zgłoś
x Kolego @kpina zapoznaj się lepiej z rozporządzeniem ZSIN. Niby skąd mają się brać tam dane dotyczące gruntów jak nie z EGIB??
 2 
odpowiedz zgłoś
Masz rację, najbardziej użyteczne jest jak nie ma w nim danych. Może przeczytaj rozporządzenie w tym ten fragment o centralnym repozytorium, który tworzy infrastrukturę techniczną ZSIN ? Może na wykresie znajdziesz taki napis Centralne Repozytorium Kopii Zbiorów Danych EGiB czy może nie widzisz ?
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
@kpina A gdzie ty wyczytałeś, że ZSIN to głównie egib z powiatów? Gdzie jest napisane że bez egibu z powiatów to ZSIN jest bezużyteczne?
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
Naprawdę ? http://www.gugik.gov.pl/bip/zintegrowany-system-in formacji-o-nieruchomosciach Ustawowo GUGiK musi informować o załadowaniu danych do ZSiN na swoim BIP i informuje z datą 22.04.2020. W tym roku załadował tyle ile jest w tych zestawieniach czyli 8 powiatów. 90 pozycji w pełnych powiatach ze wszystkich lat do teraz. Tyle propagandy, a teraz proszę o przeprosiny że jednak miałem rację.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
Do kpina Akurat w zsin dane kw są dla wszystkich 380 powiatów. Jesteś Pan niedoinformowany
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
To mamy system ZSIN ? Naprawdę ? I mamy w tym systemie jakieś dane ? Całe 8 powiatów i 4 gminy z aktualnością z 2020 roku, patrząc na zestawienie zasilania ZSIN. Kto jest obecnie pełnomocnikiem rządu odpowiedzialnym za to tempo zasilania. I to jest szanowni państwo sedno problemu. Możecie sobie ściągnąć jak już dostaniecie dostęp dane dla 8 powiatów i 4 gmin w miarę aktualne. Tylko kto twierdzi że ma całą Polskę z KW serwowaną w systemie ZSIN skoro sprawzdania z 22 kwietnia mówią o 8 powiatach ?
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
apeluję o solidarność odpowiednie organy zostały już poinformowane i szereg osób współpracuje już z organami w celu podjęcia dowodów o nadużyciach. Wszyscy możecie nadal zgłaszać swoje zeznania do właściwej rejonowej prokuratury. Dołóżmy wspólnie wszyscy starań, aby raz na zawsze wyplenić przekupstwo i cwaniactwo, jakie uprawiają niektórzy wykonawcy. Moim zdaniem urzędnicy w tej sytuacji nie powinni pozostać bezradni.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
cd niestety czasu na geodezję i pomiar już nie ma.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE spokojnie budujemy GML, by je przekonwertować na kcd lub giv, a jeszcze poźniej zrobić cacko w dxf dla Zmawiającego. Taki klimat, więc i czasu dużo.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
:) Ciężko idzie w naszej branży, skoro geodeci mają czas siedzieć i bić piankę na forum w środku dnia. No, chyba że są na byzneslanczu.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Taki Czyngis Chan informatyki geodezyjnej.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
ZAWOJUJEMY SWIAT Chciałbym uprzejmie zaznaczyć, że WI był pierwszym polskim cyfry-zatorem naszego analogowego grajdołka. Bijcie pokłony za ...3 ...2 ...1 START!
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Uczę się od najlepszych. Może i po szkodzie ale za to mądry.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Wal czyli zero konkretów a jedynie wycieczka? To jedynie potwierdza tezę:)
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Nie każdy może pisać tyle co inni listów otwartych. Idea listów otwartych by się spaczyła.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
geodeta wskaż pismo, propozycję uwagę, cokolwiek, gdzie podnosiłeś tę kwestię od 2018 roku czyli od uruchomienia procesu zmiany pgik. Jeśli takowego nie ma to znaczy, że jak typowe geopolak jesteś mądry po szkodzie. Takich to całe geoforum tu jest.
 7 
 4 
odpowiedz zgłoś
NO WŁAŚNIE ! To trzeba było się takimi zmianami w prawie zająć a nie głupotami dotyczącymi licencji czy innymi detalami - To byłaby rzeczywista istotna wspierająca zmiana i nie byłoby potrzeby toczyć wojny na temat numerów KW - przynajmniej w obszarze wykonawców prac/usług geodezyjnych.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
i tutaj jest sedno sprawy!
 4 
odpowiedz zgłoś
19 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS