wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-21| Geodezja, Prawo

Nowelizacja prawa geodezyjnego z podpisem prezydenta

20 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Tym samym wejście w życie tych przepisów jest już tylko formalnością.


Nowelizacja prawa geodezyjnego z podpisem prezydenta <br />
fot. Kancelaria Prezydenta
fot. Kancelaria Prezydenta

By nowelizacja zaczęła obowiązywać, niezbędne jest jej opublikowanie w Dzienniku Ustaw, co zapewne nastąpi za kilka, najdalej kilkanaście dni. Zdecydowana większość przepisów wejdzie w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia. Inne vacatio legis przewidziano dla przepisu wprowadzającego obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Zacznie on obowiązywać 1 stycznia 2021 roku. Z kolei przepisy dotyczące zbiorów danych dla aktów planowania przestrzennego wejdą w życie po 6 miesiącach, przy czym ustawa daje na utworzenie tych zbiorów 2 lata.

Nowelizacja przewiduje ponadto maksymalnie rok na wydanie kilkunastu rozporządzeń wykonawczych – prace nad nimi toczą się już w Ministerstwie Rozwoju.

Co zmieni nowelizacja?

Zgodnie z rządowymi zapewnieniami głównym celem nowelizacji Pgik jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Propozycje zakładają m.in.: przywrócenie opłat ryczałtowych za wydawane geodetom materiały PZGiK, wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych (7-20 dni) czy likwidację dokumentu licencji dla wykonawców prac (zastąpi je tzw. licencja ustawowa). Celem zmian jest także usprawnienie aktualizacji ewidencji gruntów i budynków (aktualizacja na podstawie materiałów PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej) oraz ograniczenie zakresu informacyjnego tego rejestru.

Przepisy wprowadzą też ustawowy obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Ustawa określa ponadto wymogi dla zbiorów danych przestrzennych dotyczących aktów planowania przestrzennego. Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np.: ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ja widzę plusy Nie zbieranie wniosków na aktualizacje egib na plus, wywalenie niepotrzebnych atrybutów budynków na plus, koniec z klasyfikacja lasów państwowych na plus, uwolnienie geometrii działek i budynków na plus.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Jak euforia ... To miłe jak naród zadowolony.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
A pani swoje Chyba dla fizyków...jeszcze raz zapytam co dla wykonawców. Inne rozdanie tych samych kart......
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
to jest ważne Wykonawcy, którzy mnie znają wiedzą że ich szanuję, więc lejcie pomyje ile wlezie. Jestem za tą zmianą ustawy dlatego że w końcu skończy pokusa do nie brania materiałów, do prawidłowego wykonania pracy, dla oszczędności. Jest ryczałt (nie mi oceniać czy za duży czy za mały) - można wziąć wszystkie potrzebne materiały, żeby prace wykonać porządnie. To najważniejsze.
 8 
 10 
odpowiedz zgłoś
Oczekuję zatem na rozporządzenia i poddam je na pewno wnikliwej analizie. Czuję że będzie co czytać na RCL.
 4 
odpowiedz zgłoś
PGiK Cieszę się i Gratuluję
 7 
 4 
odpowiedz zgłoś
Tarcza antykryzysowa dla geodetów to idzie w złym kierunku
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Gratuluję Jak będzie zobaczymy. Mi się zmiany podobają bo nigdy nie wiedziałem ile zapłacę i kiedy protokół weryfikacji dostane.
 7 
 6 
odpowiedz zgłoś
Trudno zachować kulturę jak ma się taką sztukę jak Izdebski przed sobą. A na szacunek to trzeba sobie zasłużyć.
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
Spokojnie Panie i Panowie poczekamy,zobaczymy, rozliczymy Izdebskiego. Na razie spoko. Ustawą wejdzie w najgorszym momencie pandemii. Z końcem czerwca bezrobocie będzie miało dwucyfrowy wynik procentowy, banki już przykręciły kurek z kredytami i dalej będą przykrecać. A to oznacza brak konsumpcji. Brak konsumpcji to stop inwestycji, to stop gospodarce. To że rząd będzie budował drogi i koleje sprawy nie załatwi. Aby drogi miały sens to musi ktoś i po coś nimi jeździć. To chyba oczywiste. Raczej na to się nie zapowiada. Dziwię się ggkowi że nie widzi oczywistych oczywistości.
 4 
 13 
odpowiedz zgłoś
szkoda To smutny dzień, ponury, pokazujący jaki władza ma stosunek do strony społecznej, środowiska. To nie jest powód do dumy, że takie #$%!!erele, takie proste, drobne w sensie legislacyjnym zmiany, przy sprzyjającym rządzie i ustawodawcy zajęły aż 19 miesięcy. Praktycznie bez konsultacji społecznych, bez uzgodnień, bez dyskusji i iteracji prowadzących do jakiegoś konsensusu aż 19 miesięcy. A jeśli pisanie tych komentarzy pełnych zachwytów jest w jakikolwiek sposób inspirowane to już naprawdę poniżej wszelkiego poziomu - mam nadzieję, że tak nie jest - ja nie rozumiem jak w ogóle pisanie sponsorowane czy własnoręczne pisanie na swój temat może dać jakąkolwiek satysfakcje ?
 7 
 15 
odpowiedz zgłoś
następny ktosiu z gugiku, Gugik to ty widziałeś, jak sobie zdjęcie pod drzwiami na fejsa robiłeś co najwyżej.
 10 
 3 
odpowiedz zgłoś
nie jestem przekonany że wszyscy krzykacze są z prezesem Izdebskim na ty. Może nie którzy. A na pewno nie wszyscy. Jeśli tak, to zwracając się po imieniu dają obraz swojej kultury, której nie uda się schować za kolejnym wymyślonym nikiem. Widać was Panowie jak na dłoni.
 12 
 9 
odpowiedz zgłoś
Ola już Pan Adam zwalniał wszystkich do ministra w górę. Super że dyskusja to przeciąganie liny między zwolennikami a przeciwnikami. Szkoda ze to tylko retoryka przeciwników, którzy musza wytworzyć sobie oponentów. Ja jestem autentycznie zadowolona, że zmiany wejdą w życie, bo wiem z czym na co odzień przyszło się mierzyć. Powiem jedynie, że MAŁO Panie Waldemarze, proszę zająć się rozporządzeniami, bo dopiero wtedy niedowiarkowie zrozumieją dlaczego zmiany są potrzebne.
 18 
 8 
odpowiedz zgłoś
Grazynka i Ola nie zrobiły nic dobrego ale też nic złego geodezji. Obecny GGK zrobił to największy szkodnik geodezji. Niech to ktoś wywali z tego stanowiska.
 6 
 20 
odpowiedz zgłoś
Potwierdzam W. Izdebski był już u ministra i już pochwalił się swoim sukcesem. Was określił jako kilku oszołomów co zgłaszają na 100 lat i nigdy nie kończą zgłoszonych prac. Dodał że jesteście oszustami bo okradacie skarb państwa, a on to właśnie ukrócił. Liczy na premię za swoje bohaterstwo. Duchowo jestem z wami, ale wiecie ja tu pracuje.
 3 
 20 
odpowiedz zgłoś
Nawet nie pytam co takiego dobrego zrobił dla geodezji bo mi się z tobą Waldek nawet gadać nie chce. Jesteś dla mnie zerem. I pamiętaj że funkcja ggk nie jest dożywotnia.
 4 
 21 
odpowiedz zgłoś
~kombatant :) chyba z ZOMO, tak się na ubeckich metodach zna. ciekawe.
 13 
 3 
odpowiedz zgłoś
Jak na dłoni widać ubeckie metody Izdebskiego. Kłamstwo i propaganda. Z nikim się nie liczy. Wiem że za to odpowiesz.
 4 
 22 
odpowiedz zgłoś
Bo? Coś dla geodezji zrobił, to najgorszy? Niech wam się Aleksandra i Grażynka przypomną. Paranoja.
 20 
 5 
odpowiedz zgłoś
Izdebski przejdzie do historii jako NAJGORSZY geodeta kraju. Nie mam co do tego wątpliwości.
 4 
 24 
odpowiedz zgłoś
Przerwa w pochwałach ? Prezesunio już się pochwalił komentarzami przed panem ministrem.
 5 
 23 
odpowiedz zgłoś
Coś chyba musi być na rzeczy jeśli Waldek 19 miesięcy kolanami przepychał to coś. Drogi Waldku czyżby ta kilkuosobowa grupka oszołomów tak mocno ci utrudniała życie?
 4 
 25 
odpowiedz zgłoś
do oko A dla kogo zgłaszanie po 5 dniach, za ryczałt dostęp do wszystkich materiałów, czy weryfikacje w określonych terminach? dla fizyków?
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Waldek bądź mężczyzną i podpisz się pod tymi komentarzami. Nie tchórz.
 4 
 26 
odpowiedz zgłoś
Zaraz Waldek zadzwoni do redakcji i znów strona nie będzie działać.
 5 
 27 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE "Przepisy wprowadzą też ustawowy obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Ustawa określa ponadto wymogi dla zbiorów danych przestrzennych dotyczących aktów planowania przestrzennego. Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np.: ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków" A czy w tej ustawie ktoś pomyślał o Wykonawcach....bo jak widać geodezja geodezją a nas dalej wpycha się w objęcia starostów.
 4 
 11 
odpowiedz zgłoś
Cieszę się, że ustawa podpisana. Trochę uprości, trochę uporządkuje. Może skończy się kombinatorstwo wielu krzyczących na tym forum a zgłaszających prace na całe powiaty z terminem zakończenia 50 lat. Jedyny minus za wzrost cen dla wykonawców.
 27 
 6 
odpowiedz zgłoś
Ups Panie Profesorze pisze się Cieszę się z finału sprawy, a nie Cieszę się finału sprawy.
 14 
 5 
odpowiedz zgłoś
czyszczenie Dobrze że chociaż część głupot udało się poprawić po 2014. Brawo. Mam nadzieję że to nie koniec i dalej będą pracować żeby pozostałe głupoty usunąć. Szczere gratulacje GGK i GUGiK.
 30 
 6 
odpowiedz zgłoś
Ale zabawę sobie WI znalazł. Siedzi na geoforum i pisze pochwali sam sobie. To zrozumiałe bo jak sam się nie pochwały to nikt go nie pochwali.
 6 
 30 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE nareszcie.. ten serial się skończył. No a teraz się zacznie- czas na słowo sprawdzam. Spotkamy się pod koniec roku i zobaczymy kto komu będzie bić brawo. Powodzenia, bo muszę zgłosić jeszcze kilka robót.-)
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
Super! Nowelizacja w czasach zarazy. Oby do przodu i więcej koniecznych zmian
 3 
 14 
odpowiedz zgłoś
Idź już Waldek do domu. Twój czas właśnie minął
 6 
 31 
odpowiedz zgłoś
pewnie Zniszczył, to cwaniaczków co na 100 lat prace zgłaszali, i robili sobie żarty z zawodu. Miej odrobinę honoru jeden z drugim i złóż gratulacje. Bo wasze ujadanie, na tym forum już dawno zniechęciło normalnych geodetów do jego śledzenia.
 34 
 9 
odpowiedz zgłoś
Jest autor tego #$%!!a to co rozliczymy z obietnic. Najgorszy glowny geodeta jakiego nasza branża miała to obecnie nam panujący Waldemar Wielki.
 5 
 33 
odpowiedz zgłoś
Pan Waldemar zniszczył ta ustawa geodezje i nasz zawód. Wstyd i hańba
 9 
 34 
odpowiedz zgłoś
Uff Dobrze, że w końcu się skończył ten serial. A już krytykanci zwalniali GGK, już witali się z gąską, a tu szok. Uchwalona. Podpisana. GGK GRATULACJE !!!
 37 
 7 
odpowiedz zgłoś
Niby wykształcony człowiek ten nasz GGK a siedzi na forum i sam sobie bije brawo. Żenada panie ggk.
 8 
 37 
odpowiedz zgłoś
wooow a jednak! Bardzo dobrze, bo już słyszałam wczoraj, że podobno prezydent miał się wstrzymać. Skoro podpisał to jednak nie ma wątpliwości. Uwolnienie danych to jest to na co czekałam od kilku lat. Ostatnia władza pokazała co na ten temat myśli skarżąc Targeo.
 36 
 4 
odpowiedz zgłoś
Izdebski znowu uruchomił swoją bandę trolli. To jego styl działania.
 7 
 35 
odpowiedz zgłoś
panie Gruntowy, dowcip się Panu b. wyostrzył.
 15 
 2 
odpowiedz zgłoś
super Super. Gratuluję.
 38 
 6 
odpowiedz zgłoś
Gratuluję Gratuluję, to niewątpliwie sukces. Czekamy teraz na nowe rozporządzenia.
 38 
 7 
odpowiedz zgłoś
Ooo Izdebski cię wynajął czy osobiście wypisuje te bzdury?
 6 
 38 
odpowiedz zgłoś
szacunek że udało się zrobić coś, na co nie liczyłem. Zwracam honor Waldku.
 39 
 7 
odpowiedz zgłoś
I po się chłopie wysilasz? Pisz sobie co chcesz, chwal Pana pod niebiosy. I tak to już nie ma znaczenia. Pogadamy za trzy miesiące.
 4 
 35 
odpowiedz zgłoś
ustawa Gratulacje. Wreszcie szkoda, że jeszcze 3 miesiące trzeba czekać Dziękujemy.
 39 
 8 
odpowiedz zgłoś
sukces życzę Polsce, w polityce, w urzędach i na stanowiskach takich ludzi jak Pan Izdebski. Nie przyszedł do geodezji dla stołka, czego nie można powiedzieć o wielu. Szanuję!
 43 
 10 
odpowiedz zgłoś
Brawo Nareszcie. Brawo dla GGK, gratuluję konsekwencji bo bez tego każda poprzednia próba legła w gruzach. Przyjemny koniec dnia. SUPER
 41 
 12 
odpowiedz zgłoś
GGK na Prezydenta Dziękuję, że Pan o nas walczył.
 41 
 9 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Pierwszy krok zrobiony! Czekamy na kolejne!
 40 
 12 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Panie Waldemarze proszę przyjąć szczere gratulacje. Bardzo się cieszę, że na myśl o korzyściach płynących z nowelizacji, a najbardziej ze zmian w EGiB. Szkoda tylko, że będziemy musieli czekać aż 3 miesiące na wejście w życie nowych przepisów.
 37 
 14 
odpowiedz zgłoś
Brawo wbrew komentarzom, które zaraz trzech muszkieterów z lokalnych piszących pod dwudziestoma nickami odpali poniżej to jest niewątpliwy sukces. Pierwszy raz od 6 lat udało się wprowadzić zmiany do prawa. A jest co jeszcze naprawiać. Za parę miesięcy będzie można to ocenić, ale znowu poza panami "zgłoś cały powiat na 100 lat" nie przewiduję negatywnych ocen. Mimo wszystko brawo!
 42 
 20 
odpowiedz zgłoś
154 komentarze, strona 2 z 2
«« « 1 2wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS