Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-21| Teledetekcja

Koniec misji satelity Proba-V

Europejska Agencja Kosmiczna zapowiedziała rychły koniec misji Proba-V – niewielkiego satelity przeznaczonego do monitorowania wegetacji.


Koniec misji satelity Proba-V <br />
fot. ESA/Belspo ? produced by VITO
fot. ESA/Belspo ? produced by VITO

Satelita Proba-V został wystrzelony w maju 2013 roku. Głównym zadaniem aparatu była obserwacja światowej wegetacji w rozdzielczości 330 metrów w kanałach niebieskim, czerwonym, bliskiej podczerwieni i średniej podczerwieni. Dzięki szerokiej ścieżce obrazowania (2250 km) satelita jest w stanie generować mapy wegetacji świata co 10 dni.

Tym, co wyróżniało Proba-V, były przede wszystkim niewielkie wymiary satelity – jego instrumenty zamknięto w sześcianie o boku raptem 1 metra. Oczywiście dziś nie jest to już niczym wyjątkowym, ale w chwili startu mini-, mikro- i nanosatelity obserwacyjne były jeszcze rzadkością.

Co ciekawe, aparat miał pracować na orbicie tylko 2 lata jako pomost między starzejącymi się aparatami Spot-4 i -5 oraz budowanym wówczas Sentinelem-3. Jego doskonały stan techniczny pozwolił wydłużyć misję do 7 lat, w trakcie których udało się zgromadzić ponad petabajt danych. Dalsze użytkowanie satelity traci już jednak sens. Jego orbita była bowiem pierwotnie heliosynchroniczna, jednak z biegiem czasu zmienia się tak, że wkrótce aparat będzie obserwować wegetację w nocy.

Proba-V nie idzie jednak całkowicie w odstawkę. ESA chce wykorzystywać dane zbierane przez ten aparat w badaniach suszy w strefie Sahelu, a nawet w obserwacji Księżyca. Definitywny koniec misji ma nastąpić w październiku 2021 roku. W tym samym roku belgijski startup Aerospace Lab planuje wystrzelić satelitę wyposażonego w sensor o podobnych parametrach obrazowania, tyle że ma on być jeszcze mniejszy. Bok sześcianu ma jego przypadku wynieść raptem 10 cm!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS