wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-15| Geodezja, Prawo

Posłowie rekomendują odrzucenie senackich poprawek do prawa geodezyjnego

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury zarekomendowano odrzucenie wszystkich merytorycznych poprawek Senatu zgłoszonych do nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.


Posłowie rekomendują odrzucenie senackich poprawek do prawa geodezyjnego

Przypomnijmy, że wyższa izba parlamentu zgłosiła łącznie 13 poprawek. 12 z nich przedstawił senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin (geodeta z wykształcenia), który zaproponował m.in. zmiany w cenniku za materiały PZGiK czy w zgłaszaniu i weryfikacji prac geodezyjnych. Celem jednej pozostałej poprawki było naprawienie błędu legislacyjnego w ustawie.

Nim nad poprawkami zagłosuje Sejm (a powinno to nastąpić w czwartek 16 kwietnia), odnieśli się do nich członkowie Komisji Infrastruktury. W dyskusji posłowie Dobromir Sośnierz (Konfederacja) i Mirosław Suchoń (KO) postulowali przyjęcie senackich propozycji obniżających ceny za materiały PZGiK, uzasadniających to kryzysem, jaki może wybuchnąć w związku z epidemią koronawirusa. Ostatecznie wszystkie poprawki senatora Dunina zostały zarekomendowane negatywnie. Posłowie byli natomiast za przyjęciem poprawki o charakterze legislacyjnym.

Co zmieni nowelizacja?

Zgodnie z rządowymi zapewnieniami głównym celem nowelizacji Pgik jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Propozycje zakładają m.in.: przywrócenie opłat ryczałtowych za wydawane geodetom materiały PZGiK, wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych (7-20 dni) czy likwidację dokumentu licencji dla wykonawców prac (zastąpi je tzw. licencja ustawowa). Celem zmian jest także usprawnienie aktualizacji ewidencji gruntów i budynków (aktualizacja na podstawie materiałów PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej) oraz ograniczenie zakresu informacyjnego tego rejestru.

Przepisy wprowadzą też ustawowy obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Ustawa określa ponadto wymogi dla zbiorów danych przestrzennych dotyczących aktów planowania przestrzennego. Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np.: ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
co za bzdury!!!! Ale, żeś się zapędził z tą Greką. Doucz się, poczytaj i.... nie rób z siebie idioty.
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Co niektórym trzeba przypomnieć czym jest geodezja. Geodezja z greckiego oznacza "baza" "uzupełnianie" czyli aktualizacja baz danych.
 1 
odpowiedz zgłoś
Zostawił? Wiesz coś więcej niż reszta? Nie bądź taki, podziel się. Spada czy dostał kopa w górę?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Przypomnę tylko, że WI był pierwszym królem, który zastał Polskę analogową i zostawił scyfryzowaną.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
@ Najgorsze jest to że w dobie globalnej epidemi pracownicy PZGiK wykorzystują ten czas to robie mapek. Kogo można poprosić o przeprowadzenie natychmiastowej kontroli? Jeden naczelnik sam sobie robi mapy, sam je odbiera, dokumenty nie są poddawane kwarantanie. Jest to żałosne.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
do ~WI Ocal i zbaw nas Waldku...Czekamy z niecierpliwością na dzień w którym PODKiK nam zapłaci za swoją ciężką pracę. O nasz powabny możnowładczy Panie. Klękamy przed jasnością twą.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE tylko za jaką cenę........
 5 
odpowiedz zgłoś
Nie stresujcie się, będzie bardzo dobrze. Do końca 2023 roku będziemy mieli w całym kraju komplet baz danych których treść i sposób udostępniania wszstkich usatysfakcjonuje. Będziecie Państwo zadowoleni :-), obiecuję. No poza garstką oszołomów których nikt i nic, nigdy, nie zadowoli. Ale to już jest ich problem.
 9 
 6 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE Tylko potwierdzasz , samą istotę zmian. Wykonawcy,jeszcze za wcześnie na wstawanie z kolan.W pierwszej kolejności określcie swoją tożsamość, organizację jaka Was reprezentuje, cele,kierunki itp. To są podstawy, na razie ich brak. Na razie e-Waldek kombinuje jak to wszystko bez pieniędzy rządowych utrzymać. Szansa pojawi się już za rok. Jak gospodarka ruszy, ktoś stwierdzi na górze, ze cały "system" geodezji w Polsce jest nie wydajny i oszczędny inaczej. No bo co zrobi e-Waldek jak wszyscy wykonawcy podniosą ceny i będą zgodnie z prawem modernizować i aktualizować zasób za pieniądze Kowalskiego.
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
Bez przesady Przecież i tak te koszty przerzucicie na inwestora. Poza tym podwyżka nie jest duża o ile w ogóle jest. Obecnie 30 zł 70 zł za uwierzytelnianie więc wychodzi na to samo. Czasem nawet może być taniej więc nie wiem po co tyle krzyku.
 6 
 13 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE ta nowelizacja nikomu ma nie ułatwiać. Ma określony "sens" finansowy dla Podgików i "lobby informatycznego". Jeżeli Wykonawca nie jest wstanie tych kosztów przenieść na Zamawiającego, to jest #$%!!a . Postawiono rzeźbę aby ptaki mogły po czym srać. I daj sobie jako Wykonawcy już z tym spokój, bo jak widać za "cieńcy" jesteśmy.
 7 
 6 
odpowiedz zgłoś
Brak weryfikacji, tylko oświadczenie geodety o wykonaniu pracy zgodnie z przepisami prawa, należytą starannością oraz współczesną wiedzą techniczną. Brak opłat a służba finansowana ze środków SP skoro to zadanie rządowe. PODGiK jako składnica elektroniczna materiałów i zajmuje się głównie katastrem, który może wreszcie powstanie. I wtedy jak się okaże, że kicha a nie prawdziwe dane przekazał wykonawca to odpowiada za to realnie. Wszyscy zadowoleni?. Taki mam sen i to urzędniczy. Bo ta nowelizacja niewiele ułatwi nikomu.
 5 
 11 
odpowiedz zgłoś
Proponuję wpisać do ustawy możliwość dofinasowania przekwalifikowania się geodetów. Zostaliśmy zbieraczami danych dla PODGiKów i jeszcze musimy za to płacić. Obecnie z głoszenie było 30 zł teraz będzie 100 zł? To ile procent ponieśli nam opłaty?!
 12 
 11 
odpowiedz zgłoś
Tak 3 miesiące od kwietnia plus czas na podpis prezydenta to lipiec, jasne że tak.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
I bardzo dobrze. To i tak bez znaczenia. W lipcu jak ustawa wejdzie w życie nie będzie już czego zbierać.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS