Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-15| Geodezja, Prawo

Posłowie rekomendują odrzucenie senackich poprawek do prawa geodezyjnego

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury zarekomendowano odrzucenie wszystkich merytorycznych poprawek Senatu zgłoszonych do nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.


Posłowie rekomendują odrzucenie senackich poprawek do prawa geodezyjnego

Przypomnijmy, że wyższa izba parlamentu zgłosiła łącznie 13 poprawek. 12 z nich przedstawił senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin (geodeta z wykształcenia), który zaproponował m.in. zmiany w cenniku za materiały PZGiK czy w zgłaszaniu i weryfikacji prac geodezyjnych. Celem jednej pozostałej poprawki było naprawienie błędu legislacyjnego w ustawie.

Nim nad poprawkami zagłosuje Sejm (a powinno to nastąpić w czwartek 16 kwietnia), odnieśli się do nich członkowie Komisji Infrastruktury. W dyskusji posłowie Dobromir Sośnierz (Konfederacja) i Mirosław Suchoń (KO) postulowali przyjęcie senackich propozycji obniżających ceny za materiały PZGiK, uzasadniających to kryzysem, jaki może wybuchnąć w związku z epidemią koronawirusa. Ostatecznie wszystkie poprawki senatora Dunina zostały zarekomendowane negatywnie. Posłowie byli natomiast za przyjęciem poprawki o charakterze legislacyjnym.

Co zmieni nowelizacja?

Zgodnie z rządowymi zapewnieniami głównym celem nowelizacji Pgik jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Propozycje zakładają m.in.: przywrócenie opłat ryczałtowych za wydawane geodetom materiały PZGiK, wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych (7-20 dni) czy likwidację dokumentu licencji dla wykonawców prac (zastąpi je tzw. licencja ustawowa). Celem zmian jest także usprawnienie aktualizacji ewidencji gruntów i budynków (aktualizacja na podstawie materiałów PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej) oraz ograniczenie zakresu informacyjnego tego rejestru.

Przepisy wprowadzą też ustawowy obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Ustawa określa ponadto wymogi dla zbiorów danych przestrzennych dotyczących aktów planowania przestrzennego. Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np.: ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS