wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-09| Geodezja, Prawo

Rząd o dopuszczalności świadczenia usług geodezyjnych w czasach epidemii

Czy wprowadzone przez rząd obostrzenia dotyczą również prac geodezyjnych? Czy starostwo może uznać taką pracę za nielegalną? Na prośbę jednego z geodetów stanowisko w tej sprawie zabrała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.


Rząd o dopuszczalności świadczenia usług geodezyjnych w czasach epidemii

„Obecnie działalność z zakresu geodezji nie została ograniczona. Zakazy dotyczące przemieszczania się nie dotyczą pracowników w drodze do pracy i z pracy, jednakże w każdym przypadku należy stosować wszystkie środki ostrożności celem uniknięcia zagrożenia, jakim jest rozprzestrzenianie się koronawirusa” – pisze krótko Kacepr Halski, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich KPRM.

Jego stanowisko opublikowało na Facebooku Polskie Towarzystwo Geodezyjne. Jak wyjaśniają przedstawiciele tej organizacji, to odpowiedź na indywidualne zapytanie geodety, któremu starosta zarzucił nielegalność wykonanych przez niego czynności geodezyjnych i odmówił przyjęcia operatu technicznego do zasobu.

„Niestety, coraz częściej mają miejsce przypadki, że starosta, powołując się między innymi na przepisy o zakazie zgromadzeń oraz na zakaz poruszania się obywateli bez ważnej przyczyny, kwestionuje poprawność i legalność wykonanych przez nas prac, tym samym doprowadzając do sytuacji, w wyniku której pozbawia nas możliwości uzyskania zapłaty” – pisze PTG. Przedstawiciele organizacji dodają jednocześnie, że niewiele pomógł w tym zakresie apel głównego geodety kraju do starostów o usprawnienie pracy ODGiK-ów.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
może redakcja szanownego geoforum, geodety złoży do PODGiK zgłoszenia i spróbuje przygotować zwykłą pracę geodezyjną np. podział na dwie działki jak geodeta zwykły np. Jan Kowalski i opisze swoje doświadczenia. Dopiero okazało się jaki to my kraj cyfrowy na papierze.
 2 
odpowiedz zgłoś
oczywiście te dwie grupy pracują razem, żeby nie było niedomówień. I oczywiście nie mają zeskanowanego zasobu i nie wydają materiałów, bo jest zakaz wstępu do starostwa, a elektronicznie to mogą tylko .....właśnie co mogą. Ja się pytam jak, żyć i za co Oni kasę dostają.
 1 
odpowiedz zgłoś
a szkoda. Jedno ze starostw, pracownicy zostali podzieleni na dwie grupy związku z pandemią - i ja to rozumiem, ale to że jedna grupa pracuje od 7.30 do 15.30 a druga 7.30 do 14.30 już nie. Może ktoś mi wytłumaczy o co kaman w tym przypadku, bo ciśnie się pytanie dlaczego do 14.30 a nie 8 lub 9.30, przecież jest pandemia.
odpowiedz zgłoś
spokojnie projekt dotyczy pracowników adm. rządowej.
odpowiedz zgłoś
masowe zwolnienia w urzędach.( https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/ar tykuly/1468152,koronawirus-zwolnienia-w-urzedach-r ozporzadzenie.html )
odpowiedz zgłoś
Zwolnić wszystkich Koledzy pamiętajcie się.Stara kadra odeszła na emerytury.Mlodych geodetów nie ma. Obsługują nas socjolog, psycholog , geoinformatyk po szkole morskiej. Nie ma już dzisiaj komu pracować a Wy chcecie zwalniac ?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
to naprawdę piszą geodeci??? Nie wiem jak trzeba być ograniczonym żeby nie wiedzieć że przekazując dane elektronicznie nie trzeba czekać na pieczątkę, poza weryfikacją, ale to tez w takim przypadku przebiega dużo szybciej. Czy tak trudno zrozumieć? Przecież większość zasobów jest już zinformatyzowana, zamówi,zapałć i odbierz online. W czym problem? Może w tym,że projektanci nie pracują na dokumencie elektronicznym? Może wydziały budownictwa nie potrafią tak pracować? A może wykonawcy dalej robia mapę przez ksero. Ale dlaczego pomyje wylewa się na wydziały geodezji? Idzie wymiotować tam!!! Bo już się słuchać tego nie da.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Marcinie nie wiedziałem że jesteś osobą decyzyjną do takich cięć. Wierz, mi są ludzie bardziej od ciebie kompetentni do podejmowania takich decyzji. Pojmujesz ?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Jestem za tym, aby ciąć etaty w urzędach jeżeli sytuacja epidemia będzie trwała kolejne miesiące. Skoro teraz urzędy mają mniej pracy to jest mniej ludzi potrzebnych. Jeżeli sytuacja się poprawi na rynku i będzie więcej pracy to można pomyśleć o nowych etatach. Proste.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Przykład Zgierz, nie ma większego spowalniacza, teraz już 3 miesiące oczekiwania i dostęp do pudła z operatami 2 godziny w tygodniu
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
@wymiotować się chce idź już wymiotować gdzie indziej bo robi się niesmacznie.
 6 
 13 
odpowiedz zgłoś
mąż swojej żony jeżeli mówisz jej, że twoje wynagrodzenie zależy od fazy cyklu miesiączkowego osoby dokonującej w imieniu starosty weryfikacji ... gratuluję!
 14 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ot panisko. Nie będzie rozmawiał,bo to nie jego poziom. Spadaj na drzewo gościu. Nie dość że masz kasę dzięki mojej pracy, to jeszcze fochy tu strzelasz. Ważne że ty możesz spojrzeć żonie w oczy. Ja nie mogę. Bo co mam jej powiedzieć jak nie mam na rachunki?
 7 
 10 
odpowiedz zgłoś
wykonawco prawda jest jak pupa każdy ma swoją. Nie pytam o twoją prawdę, tylko jakim trzeba być małym człowiekiem, żeby coś takiego napisać? Jak można żonie spojrzeć w oczy? Nie wyobrażam sobie tego. Jeśli pan wykonawca i pan ozzg sobie to wyobrażają to wporządku, ale to znaczy że nie będziemy w stanie rozmawiać w tym samym języki przy tak różnym poczuciu kultury osobistej i szacunku do drugiego człowieka. Może jeszcze zacytujesz ś.p. Andrzej Leppera jakto hyhyhy można hyhyhy ******* prostytukę.
 18 
 7 
odpowiedz zgłoś
Mnie też zbiera na wymioty jak czytam protokoły weryfikacji. Prawdę napisali. Bezprawie było i jest. Poczytaj że zrozumieniem wpisy geodetow na różnych forach. Poczytaj co potrafią wymyśleć strażnicy czerwonej pieczęci i dopiero wtedy zabieraj głos.
 7 
 14 
odpowiedz zgłoś
a ja mam pytanie jakim cudem dorosły człowiek stojący na czele OZZG mógł na facebuku tej organizacji napisać, czy jak kto woli "zacytować" coś takiego: "Chaos i bezprawie. Chory system w którym geodeta posiadający państwowe uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii - przedsiębiorca geodezyjny jest ?wyjęty spod prawa?,a jego byt zależy nie od jego rzetelności, ale od humoru i fazy cyklu miesiączkowego osoby dokonującej w imieniu starosty weryfikacji, osoby bezkarnej, osoby nie biorącej za nic odpowiedzialności, osoby niejednokrotnie nawet nie posiadającej uprawnień zawodowych." ??
 25 
 7 
odpowiedz zgłoś
Rząd o dopuszczalności świadczenia usług geodezyjnych w czasach epidemii Znam takich pseudogeodetów, którzy nie martwią się tym wcale przez dziesiątki lat zasiadając w urzędach robili mapki w godzinach pracy. MDCP robili krokami, a prawne sami sobie podpisywali i zarobili na tym krocie handlując gruntami mając wiedzę o nowych ZMIANACH MPZP, budując i sprzedając domy. Im finansowo nic nie grozi chyba, że prokurator.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
do smuteczek Jak widzę takie płacze urzędnika to mi aż niedobrze. Że to ten wykonawca nic od siebie dać nie może ... my kolego drogi od siebie dajemy wszystko, pracujemy, uzupełniamy ten zasób, poprawiamy te wasze kropki i kreski, ramki i sramki, teczuszki wiążemy jak trzeba i robimy tysiące innych niepotrzebnych #$%!!ereli. To Wy moglibyście choć tą swoją pieczątką walić szybciej ... bo może sobie nie zdajesz sprawy ale jak my się powykładamy to Wy też nie będziecie nikomu potrzebni ...
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
zawieszenie terminów dotyczy też spraw wynikających z innych ustaw - art 15zzs ust1 pkt 10.
 5 
odpowiedz zgłoś
choroba Ze coś takiego można było wymyśleć to się w głowie nie mieści. Co Ciebie Starosto to obchodzi, zajmuj się sprawami które są w twojej kompetencji. Nie mogę zrozumieć, że część Starostw w ogóle nie obsługuje interesantów. To co mają powiedzieć lekarze, pielęgniarki, sprzedawcy, itp. Oczywiście należy stworzyć takie warunki żeby obsługa była w jak najbardziej bezpieczna - kwarantanna dokumentów, elektroniczna obsługa. Wstyd koleżanki i koledzy którzy tak postępujecie.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
A w Gnieźnie Uprzejmie informujemy, że z uwagi zbliżający się Wielki Piątek tj. 10.04.2020 r. odbiór uwierzytelnionych i opłaconych opracowań geodezyjnych (operatów technicznych) odbędzie się w środę (08.04.2020) i czwartek (09.04.2020) od godziny 16 do 17 w budynku PZGKKiN w Gnieźnie. W tej trudnej i wyjątkowej chwili liczymy na zrozumienie i apelujemy o dostosowanie się do wszelkich zaleceń. nie wiedziałem, że ten wielki piątek jest taki groźny ...
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ocxywiscie jak zwykle to podgiki są złe, a ja się pytam dlaczego wykonawcy nie przekazują dokumentacji elektronicznie, prosiłem, trzeba tylko zeskanować i przekazać przez portal, żadnych dodatkowych podpisów, tylko kolorowe skany. A jak się sytuacja uspokoi to protokoły graniczne byłyby przekazane w oryginale. Ale żaden wykonawca się nie zdecydowal. Bo psioczyc i złowieszczyc to pierwsi ale coś od siebie to nigdy. Teraz mi piszcie,ze to niezgodne z przepisami!!
 7 
 8 
odpowiedz zgłoś
Zawieszenie terminów dotyczy spraw administracyjnych, w związku z tym moim zdaniem terminy do 10 dni na uzgodnienie i termin "niezwłocznie" nie podlegają tym rygorom z ustawy covid-19.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Starosta piniądze bierze z bankomatu a mleko z lodówki.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
A to coś jest z Olsztyna W związku ze zmianą organizacji pracy w Wydziale Geodezji informujemy, że dokumentacja geodezyjna po opłaceniu DOO nie będzie wydawana na bieżąco. Dokumentacja będzie przekazywana za pośrednictwem Poczty Polskiej, po wcześniejszym uzgodnieniu z Wykonawcą (telefonicznie lub komunikatorem). W kwietniu odbiór osobisty dokumentacji możliwy będzie w dniach: 15.04.2020r godz 9:00 - 9:30 22.04.2020r godz 9:00 - 9:30 29.04.2020r godz 9:00 - 9:30 Odbywać się to będzie jak wcześniej przy wejściu do Starostwa Powiatowego od strony wewnętrznego parkingu. We wskazanych terminach będzie także możliwość złożenia operatów (nowych i poprawionych). W trosce o dobro swoje i innych, należy zachować specjalne środki ostrożności (nie grupować się, wchodzić pojedynczo, unikać zbędnych dyskusji). W przypadku zignorowania zasad bezpieczeństwa będziemy zmuszeni do zaniechania takiej formy przekazywania dokumentów.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
Taki kwiatek - "Wstrzymanie i zawieszenie terminów biegu terminów następuje z mocy ustawy. Oznacza to, że i strona postępowania i organ, mogą odpowiednio na podstawie art. 15 zzr oraz 15 zzs specustawy ws. koronawirusa pozostawać w tzw. bezczynności do czasu ustania epidemii." OPOLE
 8 
odpowiedz zgłoś
Czy wiesz starosto skąd jest na Twoje wynagrodzenie Starosta (najczęściej) to taki wieczny urzędas, który nigdy nie prowadził działalności gospodarczej, to skąd on ma wiedzieć, że pieniądze biorą się z pracy - także takich mróweczek jak geodeci. On nie wie, że nie można wszystkich (albo przynajmniej połowę - jak w urzędach) wysłać na urlopy, urlopy bezpłatne i postojowe. Jemu co miesiąc spływa na konto umówiona sumka, to po co Mu drążyć; skąd ona się tam wzięła. Wobec tego darmowa lekcja dla niego: Te "piniędze" są z podatków tych, którzy pracują także w czasach wydumanej czy nie - zarazy.
 3 
 14 
odpowiedz zgłoś
Też z Jeleniej Góry z powiatu informują że przy odbiorze uwierzytelnionych dokumentów bezwzględnie wymagana jest maseczka na twarz. Zapomnieli, że salony kosmetyczne są zamknięte.
 4 
 11 
odpowiedz zgłoś
. Uwierzytelnione dokumenty powstałe w wyniku prac geodezyjnych będziemy przekazywać poczta po naliczeniu opłaty za przesyłkę. Potwierdzenia przelewu prosimy przesyłać na adres .. Taki komunikat wysłał ośrodek dokumentacji w Jeleniej Górze.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
Nie jestem z PTG ale podam PODGiK proszę bardzo - powiatowy ośrodek w Kielcach.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
PTG powinn zmienić nazwę na POV , tj. point of view. Ja coś pasuje do tezy to się publikuje, jak już nie pasuje to się przemilcza. PTG proszę wskazać na PODGiKi, w których apel GKK nie odniósł skutku, konkrety poproszę.
 19 
 7 
odpowiedz zgłoś
31 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS