Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-31| Teledetekcja, Firma

Creotech nawiązuje współpracę z operatorem satelitów WorldView

Firma Creotech Instruments z podwarszawskiego Piaseczna ogłosiła rozpoczęcie współpracy z amerykańską spółką Maxar Technologies – globalnym liderem branży kosmicznej i operatorem konstelacji WorldView.


Creotech nawiązuje współpracę z operatorem satelitów WorldView <br />
fot. Maxar
fot. Maxar

Maxar Technologies to wiodący, globalny dostawca rozwiązań z zakresu obserwacji Ziemi. Jako właściciel i operator konstelacji satelitarnej WorldView każdego dnia pozyskuje wysokiej rozdzielczości zobrazowania satelitarne ponad 3 mln km kw. powierzchni naszej planety. Satelity Maxara gromadzą zdjęcia o rozdzielczości do 30 cm z dokładnością co najmniej 5 metrów CE90, co oznacza, że 90 procent wszystkich zdjęć i produktów pochodnych WorldView osiągnie dokładność poziomą względem faktycznego położenia zobrazowanych obiektów na powierzchni Ziemi rzędu 5 metrów lub lepszą.

Firma na przestrzeni 20 lat zgromadziła w swoim repozytorium 110 petabajtów danych, które aktualizowane każdego dnia o nowe kolekcje oferują użytkownikom ogromną ilość informacji dotyczących zmian zachodzących na powierzchni Ziemi, pomocnych w podejmowaniu decyzji biznesowych. Firma pracuje też nad nową generacją satelitów, które od roku 2021 tworzyć będą konstelację WorldView Legion. Pozwoli ona znacząco zwiększyć ilość i dostępność danych dotyczących kluczowych obszarów powierzchni Ziemi, umożliwiając szybkie analizowanie danych, i to w ogromnej skali.

Creotech Instruments S.A., największa firma polskiego sektora kosmicznego, jest liderem projektu CreoDIAS, w ramach którego gromadzi i umożliwia przetwarzanie danych satelitarnych pochodzących z europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Dzięki partnerstwu z Maxar użytkownicy z sektora publicznego w Polsce uzyskają zarówno bezpośredni, jak i pośredni (poprzez platformę CreoDIAS) dostęp do wysokiej jakości zobrazowań Ziemi i innych produktów firmy Maxar.

Będzie to możliwe dzięki umowie, którą Creotech zawarł z Allies Incorporated, firmą udostępniającą przede wszystkim sektorowi publicznemu w Polsce zobrazowania pochodzące z konstelacji Maxar. Dzięki temu porozumieniu Creotech będzie w stanie oferować swoim klientom rozwiązania oparte na najbardziej precyzyjnych danych satelitarnych dostępnych na komercyjnym rynku. Dane będą pomocne m.in. w reagowaniu na klęski żywiołowe, badaniu stanu środowiska naturalnego i tworzeniu trójwymiarowych map.

– Ponieważ mamy teraz możliwość dostarczania zobrazowań satelitarnych Maxara, produkty, które oferujemy, będą jeszcze dokładniejsze, a tym samym bardziej użyteczne – mówi Krzysztof Mysłakowski, kierujący Satellite Data Division w Creotech Instruments S.A. – Użytkownicy z sektora publicznego będą mogli zamawiać zobrazowania wysokiej rozdzielczości dla określonych obszarów, aby dokładnie i na bieżąco monitorować zachodzące zmiany, takie jak choćby poziom wody w jeziorach i rzekach, lub będą w stanie przewidywać nadchodzącą suszę. Pozwoli to służbom publicznym z wyprzedzeniem podejmować środki zapobiegawcze, a w razie zaistnienia sytuacji nadzwyczajnej szybko podejmować działania zaradcze – dodaje Mysłakowski.

Nowa jakość dla użytkownika końcowego

Firma Creotech Instruments S.A. jest liderem projektu budowy platformy CreoDIAS, zaawansowanego centrum bazodanowego, w ramach którego świadczone są usługi dostępowe m.in. do danych pozyskiwanych przez satelity konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Stale gromadzone na platformie zobrazowania pozwalają m.in. monitorować rzeczywistą wielkość pól uprawnych i oceniać jakość gleby. Umożliwiają też dokładne obserwacje akwenów wodnych, analizowanie poziomu zalesienia i składu drzewostanu. Pozwalają także analizować potencjalną efektywność pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł. Listę potencjalnych sposobów wykorzystania danych satelitarnych ogranicza jedynie pomysłowość przedsiębiorców.

Przewagą zobrazowań wykonywanych przez satelity Maxara jest zaś znacznie wyższa rozdzielczość i precyzja. Obydwa zbiory danych są wobec siebie wysoce komplementarne.

– Połączenie tych dwóch uzupełniających się źródeł danych stworzy zupełnie nową jakość dla użytkownika końcowego – mówi Krzysztof Mysłakowski. – Otrzymają oni wydajne narzędzie, które pozwoli kontrolować np. dziką urbanizację, monitorować natężenie ruchu morskiego lub samochodowego oraz umożliwi stworzenie praktycznych systemów zarządzania ruchem.

Dane z potencjałem

– Potencjał wpływu zobrazowań satelitarnych wysokiej rozdzielczości na gospodarkę jest ogromny. Od obserwacji i optymalizacji upraw, po zapobieganie szkodom górniczym oraz nadzór nad dużymi inwestycjami budowlanymi. Dzięki współpracy z Maxarem dane satelitarne o najwyższej możliwej dla zastosowań cywilnych rozdzielczości będą łatwo dostępne dla polskich odbiorców rządowych – mówi Jacek Kosiec, prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

– W Maxarze wierzymy, że odpowiedzi na niektóre z najbardziej palących problemów świata są w naszym zasięgu, jeśli tylko zdołamy spojrzeć na nie z szerszej, bardziej całościowej perspektywy. Trudno o lepsze remedium na ten deficyt wiedzy niż szerokie wykorzystanie danych pozyskiwanych z ziemskiej orbity – mówi Andy Stephenson, dyrektor ds. strategicznych europejskich programów międzynarodowych w Maxar. – Dane satelitarne to potężne narzędzie, które może nie tylko wspierać wzrost gospodarczy, ale także poszerzać naszą wiedzę na temat skali degradacji środowiska i pomóc nam spojrzeć na dynamikę zmian zachodzących na Ziemi z nowej perspektywy. Dlatego tak ważna jest dla nas współpraca z godnymi zaufania partnerami, takimi jak Creotech, którzy wspierają nasze inicjatywy na lokalnych rynkach.

Źródło: Creotech Instruments


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS