wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-30| Geodezja, Prawo

Branża telekomunikacyjna apeluje o radykalne ułatwienia w inwestycjach

Cztery organizacje z branży telekomunikacji i teleinformatyki wystosowały do rządu wspólny apel, aby w ramach Tarczy Antykryzysowej wprowadzić specjalne ułatwienia dotyczące realizacji inwestycji. Co ważne, postulaty obejmują również sprawy geodezji.


Branża telekomunikacyjna apeluje o radykalne ułatwienia w inwestycjach

Przypomnijmy, że Tarcza Antykryzysowa jest specjalnym pakietem rządowych ustaw, które mają ograniczyć negatywne skutki ekonomiczne związane z epidemią koronawirusa. W piątek projekty odpowiednich przepisów zostały przyjęte przez Sejm, a jutro ma się nimi zająć Senat.

Wspólny głos w sprawie pakietu zajęły cztery organizacje z branży telekomunikacji i teleinformatyki – Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej. W liście do rządu zwracają uwagę, że wydarzenia ostatnich tygodni dobrze unaoczniają, jak kluczowym elementem dla funkcjonowania kraju stała dostępność środków komunikacji elektronicznej i systemów teleinformatycznych.

„Sygnalizujemy, że w obecnej sytuacji poważne awarie sprzętu technicznego, niedostępność lokalizacji, w których znajdują się nasze urządzenia, czy wystąpienie katastrof naturalnych, a nawet zwykłe przecięcie linii w wyniku błędów ludzkich mogą faktycznie okazać się o wiele trudniejsze lub nawet niemożliwe do szybkiego usunięcia. Skala skutków takich zdarzeń jest trudna do wyobrażenia i niewątpliwie może bardzo istotnie wpływać na dzisiejsze warunki funkcjonowania bardzo wielu osób, instytucji ochrony zdrowia, służb czy administracji publicznej” – czytamy w liście.

„Już dzisiaj obserwujemy, iż niemożliwe staje się wykonywanie niezbędnych działań inwestycyjnych i obsługowych dotyczących sieci. Kluczowe ograniczenia w tym zakresie wynikają przede wszystkim z ograniczonej dostępności nieruchomości, w których posadowione są urządzenia i infrastruktura telekomunikacyjna. Po drugie, istotnym ograniczeniem są przepisy prawa, które w sposób szczegółowy i rygorystyczny określają warunki realizacji inwestycji związanych z prowadzeniem robót budowlanych. Ma to szczególne znaczenie w obliczu braku cyfryzacji procedur administracyjnych, a także bardzo ograniczonego zakresu funkcjonowania kluczowych w tym obszarze urzędów administracji publicznej”.

Co w związku z tym proponuje branża telekomunikacyjna?

Z punktu widzenia geodezji najważniejszy (i jednocześnie najbardziej kontrowersyjny) wydaje się postulat wprowadzenia ekstraordynaryjnego i odformalizowanego trybu realizacji inwestycji. Ma on zapewnić możliwość niezbędnej rozbudowy sieci oraz wykonywanie bieżących działań dla utrzymania ciągłości ich działania, co jest niezbędne na czas obowiązywania stanu epidemicznego lub stanu zagrożenia epidemicznego. Tryb ten miałby być zwolniony z procedur przewidzianych nie tylko w Prawie budowlanym, a również w Prawie geodezyjnym i kartograficznym oraz w ustawach: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o ochronie zabytków, przepisów środowiskowych, ustawy o drogach publicznych, Prawa wodnego i innych obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa administracyjnego, w tym Prawa telekomunikacyjnego.

„Brak takich rozwiązań, szczególnie w świetle przedłużającej się sytuacji wyjątkowej, a także ryzyka wystąpienia awarii, uszkodzeń, w tym związanych z nieprzewidywalnymi siłami natury, stanowi w naszej ocenie zbyt wysokie ryzyko, na które ani operatorzy, ani Rząd RP nie mogą sobie obecnie pozwolić” – uzasadniają swoje propozycje sygnatariusze pisma.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Z terenu Obiektywnie teletechnika na budowie to najgorszy rodzaj sieci - przewody ułożone płytko, bez poprawnej inwentaryzacji i z kopaniem po łatwiźnie, gdzie projekt to jedynie sugestia. Potem kopacze innych sieci trzęsą łyżkami, by czasem światłowodu nie zerwać, bo sami go nie naprawią i trzeba wzywać "fachowców". Na kolor pomarańczowy w projekcie ciągle się pytają, czy to światłowód. Tymczasem gazownikom sprawdzają kolor zasypki, a w sanitarce bez pompy woda pod górę nie popłynie. W dodatku gdy za płytko, przymarznie. Kable zasilania też trochę głupio kłaść tak, aby potem się ktoś o nie zabił, chociaż niektórzy mają nawet wymówkę, że średnie napięcie nie takie straszne, bo oni przeżyli jak przebili izolację. Teletechnika woli iść tymczasem drugą stroną ulicy, i nie ma tego ani w projekcie, ani potem na mapie.
 3 
odpowiedz zgłoś
telekomunikacyjna apeluje o radykalne ułatwienia w inwestycjach Wyszło szydło To o to chodzi, hulaj dusza piekła nie ma. Prowizorka, to Wam najlepiej wychodzi.
 5 
odpowiedz zgłoś
No nie wiem o co im chodzi przecież obowiązki geodety przy inwestycji wynikają z prawa budowlanego, a nie z prawa geodezyjnego. Skoro wyłącza się stosowanie prawa budowlanego podczas realizacji inwestycji, to automatycznie nie będzie wymagane sporządzania map do celów projektowych, inwentaryzacji powykonawczych, wytyczeń geodezyjnych. To o co im chodzi?
 8 
odpowiedz zgłoś
No, to drogie gumiaczki - fora ze dwora! Tak się właśnie kończy lansowanie tez, że geodezja = aparat administracyjny.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
to dobry moment żeby sprzedać im ich gesut w takim razie. A niechże sobie sami za to odpowiadają, niechże sami zrobią system udostępniający dane szczegółowe w GML i przekazujący do geoportalu krajowego metadane, niech zakupią oprogramowanie, niech utworzą u siebie komórki do uzgodnień projektów online. Kto jak kto, ale ta branża ma do tego i środki, i technologię. Będą mieli niezwłocznie, tak jak chcą. Niech wezmą na siebie odpowiedzialność za swoją własność i zdejmą ten kosztowny ciężar z barków przepracowanych starostów, którzy muszą utrzymywać oprogramowanie do obsługi GESUT. Wtedy łatwiej będzie odpuścić i BDOT, jak analogicznie administrowaniem drogami i chodnikami zajmą się zarządcy dróg, gminy, właściciele. I skończy się biadolenie, że nie ma pieniędzy na informatyzację zasobu, bo z EGB a'la LPIS i KW może sobie jakoś powiaty poradzą. Ale oczywiście można wybrać wariant podnoszenia opłat za wszytko a w sejmie pokazać tylko wpływy do kasy, pomijając koszty prowadzenia i informatyzacji zasobu.
 3 
 10 
odpowiedz zgłoś
geo znowu chcą coś ugrać do mnie potem dzwonią i chcą inwentaryzacje światłowodów, które położyli rok temu. Osły jedne geodeta im nie potrzebny a jak im przerwią te ich kabelki to wtedy larum robią
 12 
odpowiedz zgłoś
Problem tkwi w tym, że obecnie wiele ograniczeń ma charakter czysto formalny i proceduralny a nie merytoryczny. Za pustymi procedurami nie kryje się obrona żadnych istotnych dla państwa i gospodarki wartości a istnieją one jedynie dla uzasadnienia funkcjonowania rozbudowanej administracji i jej władzy. Najlepszym dowodem jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania która wprowadziła totalną anarchię w tzw. planowaniu przestrzennym czy, w przypadku geodezji, cały śmietnik o nazwie zasób geodezyjny uzasadniający rygory narzucane na wykonawców prac geodezyjnych. Teraz, w sytuacji kryzyzowej, zwolennicy totalnej liberalizacji będą mieli mnóstwo argumentów dla udowodnienia, że rygory są nieuzasadnione i że mogą być zniesione bez widocznej szkody dla państwa i obywateli. Jak kraj sypnie sie w swoich podstawach to wahadło pójdzie w drugą stronę i będziemy musieli długo pracować nad sensownym ustabilizowaniem zasad. Pewnie będzie jak zawsze, że Polak i przed szkodą, i po szkodzie, głupi.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Taka jest prawda Każdy ciągnie we własną stronę.
 2 
odpowiedz zgłoś
Tel Już teraz robią sobie co chcą. Kopia sieci po kilkaset metrów bez uzgodnienia na NK. Projekty robią na mapach nieaktualizowanych bez inwentaryzacji. Lepiej ich bardziej przypilnować niż pomagać w powiększaniu tej partyzantki.
 11 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS