Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-03-30| Geodezja, Prawo

Branża telekomunikacyjna apeluje o radykalne ułatwienia w inwestycjach

Cztery organizacje z branży telekomunikacji i teleinformatyki wystosowały do rządu wspólny apel, aby w ramach Tarczy Antykryzysowej wprowadzić specjalne ułatwienia dotyczące realizacji inwestycji. Co ważne, postulaty obejmują również sprawy geodezji.


Branża telekomunikacyjna apeluje o radykalne ułatwienia w inwestycjach

Przypomnijmy, że Tarcza Antykryzysowa jest specjalnym pakietem rządowych ustaw, które mają ograniczyć negatywne skutki ekonomiczne związane z epidemią koronawirusa. W piątek projekty odpowiednich przepisów zostały przyjęte przez Sejm, a jutro ma się nimi zająć Senat.

Wspólny głos w sprawie pakietu zajęły cztery organizacje z branży telekomunikacji i teleinformatyki – Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej. W liście do rządu zwracają uwagę, że wydarzenia ostatnich tygodni dobrze unaoczniają, jak kluczowym elementem dla funkcjonowania kraju stała dostępność środków komunikacji elektronicznej i systemów teleinformatycznych.

„Sygnalizujemy, że w obecnej sytuacji poważne awarie sprzętu technicznego, niedostępność lokalizacji, w których znajdują się nasze urządzenia, czy wystąpienie katastrof naturalnych, a nawet zwykłe przecięcie linii w wyniku błędów ludzkich mogą faktycznie okazać się o wiele trudniejsze lub nawet niemożliwe do szybkiego usunięcia. Skala skutków takich zdarzeń jest trudna do wyobrażenia i niewątpliwie może bardzo istotnie wpływać na dzisiejsze warunki funkcjonowania bardzo wielu osób, instytucji ochrony zdrowia, służb czy administracji publicznej” – czytamy w liście.

„Już dzisiaj obserwujemy, iż niemożliwe staje się wykonywanie niezbędnych działań inwestycyjnych i obsługowych dotyczących sieci. Kluczowe ograniczenia w tym zakresie wynikają przede wszystkim z ograniczonej dostępności nieruchomości, w których posadowione są urządzenia i infrastruktura telekomunikacyjna. Po drugie, istotnym ograniczeniem są przepisy prawa, które w sposób szczegółowy i rygorystyczny określają warunki realizacji inwestycji związanych z prowadzeniem robót budowlanych. Ma to szczególne znaczenie w obliczu braku cyfryzacji procedur administracyjnych, a także bardzo ograniczonego zakresu funkcjonowania kluczowych w tym obszarze urzędów administracji publicznej”.

Co w związku z tym proponuje branża telekomunikacyjna?

Z punktu widzenia geodezji najważniejszy (i jednocześnie najbardziej kontrowersyjny) wydaje się postulat wprowadzenia ekstraordynaryjnego i odformalizowanego trybu realizacji inwestycji. Ma on zapewnić możliwość niezbędnej rozbudowy sieci oraz wykonywanie bieżących działań dla utrzymania ciągłości ich działania, co jest niezbędne na czas obowiązywania stanu epidemicznego lub stanu zagrożenia epidemicznego. Tryb ten miałby być zwolniony z procedur przewidzianych nie tylko w Prawie budowlanym, a również w Prawie geodezyjnym i kartograficznym oraz w ustawach: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o ochronie zabytków, przepisów środowiskowych, ustawy o drogach publicznych, Prawa wodnego i innych obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa administracyjnego, w tym Prawa telekomunikacyjnego.

„Brak takich rozwiązań, szczególnie w świetle przedłużającej się sytuacji wyjątkowej, a także ryzyka wystąpienia awarii, uszkodzeń, w tym związanych z nieprzewidywalnymi siłami natury, stanowi w naszej ocenie zbyt wysokie ryzyko, na które ani operatorzy, ani Rząd RP nie mogą sobie obecnie pozwolić” – uzasadniają swoje propozycje sygnatariusze pisma.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama