wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-18| Geodezja

Co geodezja będzie mieć z rządowej tarczy antykryzysowej?

Nawet 212 mld zł będzie wart rządowy program „Tarcza antykryzysowa”, który ma ograniczyć negatywne skutki epidemii koronawirusa dla polskiej gospodarki. Nie brak w nim zapowiedzi, które mogą zainteresować branżę geodezyjną.


Co geodezja będzie mieć z rządowej tarczy antykryzysowej? <br />
fot. Krystian Maj/KPRM
fot. Krystian Maj/KPRM

Na wstępie podkreślmy, że na razie o programie wiemy tyle, ile na dzisiejszej konferencji prasowej powiedzieli prezydent i premier. Szczegółowe zapisy stosownych ustaw i rozporządzeń mamy poznać później.

Pakiet zmian został podzielony na 5 części:

 1. bezpieczeństwo pracowników;
 2. finansowanie przedsiębiorstw;
 3. ochrona zdrowia;
 4. wzmocnienie systemu finansowego;
 5. program inwestycji publicznych.

Jeśli chodzi o pierwszy punkt, w branży geodezyjnej nie brak osób, które pracują na samozatrudnieniu oraz na umowach zlecenie lub o dzieło. Ci będą mogli liczyć m.in. na jednorazową wypłatę 2 tys. zł brutto. W firmach z problemami państwo deklaruje ponadto przejęcie finansowania 40 proc. wynagrodzenia, a także współfinansowanie tzw. postojowego. W ramach „postojowego” podstawa wymiaru czasu pracy i płaca jest ograniczona do 0,5 etatu i nie mniej niż płaca minimalna, a państwo pokrywa blisko połowę wynagrodzenia w kwocie 130% zasiłku plus składki na ubezpieczenia społeczne.

Co do punktu drugiego, wiele firm geodezyjnych utrzymuje się z zamówień publicznych. Dla nich dobrą informacją jest zapowiedź tymczasowego zniesienia kar za opóźnienia w realizacji przetargów, a także wprowadzenie czasowego zwolnienia ze składania oświadczeń o niezaleganiu ze składkami i podatkami.

Rząd przewiduje także pakiet działań dla firm, które zostaną finansowo dotknięte skutkami epidemii. To m.in.: automatyczne przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku, mikropożyczki (5 tys. zł dla mikrofirm), leasing operacyjny czy odroczenie lub rozłożenie składek ZUS bez opłat.

Premier zapowiedział także przeznaczenie co najmniej 30 mld zł na inwestycje mające rozruszać gospodarkę, w tym na drogi i przebudowę różnych elementów infrastruktury – dla firm geodezyjnych potencjalnie oznacza to zatem nowe zlecenia na obsługę tych przedsięwzięć. Dodatkowe środki inwestycyjne mają być także wydane na cyfryzację, choć rząd nie precyzuje, czy obejmą one np. informatyzację geodezji.

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiedzi tego programu powinny zostać przelane na konkretne projekty ustaw jeszcze w tym tygodniu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS