wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-10| Teledetekcja

Satelity weryfikują medialny szum wokół zeszłorocznych pożarów Amazonii

W zeszłym roku światowe media były pełne alarmistycznych doniesień o wyjątkowej skali pożarów amazońskiej dżungli. Posiłkując się danymi Europejskiej Agencji Kosmicznej, naukowcy zweryfikowali, czy faktycznie zjawiska te były bardziej katastrofalne niż w latach poprzednich.


Satelity weryfikują medialny szum wokół zeszłorocznych pożarów Amazonii <br />
Contains modified Copernicus Sentinel data [2019]
Contains modified Copernicus Sentinel data [2019]
Satelity weryfikują medialny szum wokół zeszłorocznych pożarów Amazonii <br />
fot. Lizundia-Loiola, J., Pettinari, M.L., & Chuvieco, E. (2020)
fot. Lizundia-Loiola, J., Pettinari, M.L., & Chuvieco, E. (2020)

Artykuł na ten temat opublikowano niedawno w czasopiśmie „Remote Sensing”. Zespół hiszpańskich naukowców z Universidad de Alcalá wykorzystał dane gromadzone przez ESA w ramach projektu Fire Climate Change Initiative (Fire CCI), by porównać zeszłoroczne pożary w Amazonii do tych z lat 2001-2018. Z publikacji wynika, że w 2019 r. łączna powierzchnia Ameryki Południowej dotknięta pożarami była aż o 70% większa niż w roku poprzednim. Tyle tylko, że względem danych z wielolecia różnica jest już nieznaczna. Wyniki są szczególnie interesujące dla Brazylii, która dominowała w przekazach medialnych. Okazuje się, że w ubiegłym roku spaliło się tu tylko o 1,8% lasów więcej niż średnio w latach 2001-2018. Z drugiej strony w Boliwii wzrost ten wyniósł aż 51,4%.

Emilio Chuvieco z projektu Fire CCI komentuje: „Tego typu badania są ważne dla oceny ilościowej oraz monitorowania pożarów w takich miejscach jak Amazonia. Wskazują jednocześnie jak duże znaczenie w wykrywaniu tych zjawisk mają długoterminowe serie danych oraz badania z wykorzystaniem sensorów o wyższej rozdzielczości, takich jak satelity Sentinel-2”.

Josef Aschbacher, dyrektor ESA ds. Programów Obserwacji Ziemi, mówi: „Te badania pokazują wyzwanie, przed którym stoimy – procesy na Ziemi i w lasach są bardzo dynamiczne. Nietypowa aktywność pożarów w 2019 r. świadczą o tym, że dane satelitarne są niezbędne, aby uzyskać wyraźny i niezależny obraz w celu zrozumienia długoterminowych trendów”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
logika ostra jak brzytwa Jak teraz podpalacz komuś podpali dom to antykomunista też wyskoczy, że przecież w 1939 jedna chałupa się spaliła od pioruna, więc o co wam chodzi, to normalne, a w ogóle to spisek strażaków. A strażak czerwony, więc na pewno komunista.

do ~antykomunista widać że nigdy nie jeździłeś ani nawet nie siedziałeś w Tesli, skoro mówisz że to 'szajsowate melexy'. Niestety zza kierownicy Paska B5 '99, z przebiegiem 192kkm (x4) tego nie doświadczysz ;(

poczytajcie sobie Poczytaj sobie to: https://img.hopaj.pl/images/4/9/497a97c5b8d438f6c2 fcca5e7f79a71d.jpg Gazeta z 1939 roku też pisze o pożarach lasów. Lewaku nie strasz ludzi bo to tylko dobrze wam wychodzi. A Wy chcecie zbić na tym kapitał polityczny i zapanować nad światem.

do antykomunista Pożary w Australii występują, owszem. Jednak zazwyczaj były to pożary wysuszonych traw. Nigdy nie paliły się tam lasy na taką skalę.

ekologizm... od Białowieży po Amazonkę i Australię. Ekologizm się opłaca.

@antykomunista Czyli to dobrze, że płoną lasy tropikalne? Tu masz przykładowy fact checking o pożarach w Australii https://www.kwantowo.pl/2020/01/10/5-rzeczy-o-poza rach-w-australii/ Nawet masz po polsku, żebyś się nie męczył w nieznanym języku. Schowaj więc sobie, śnieżynko, w łapcie swoje wyssane z palce prawackie bzdury.

I tak wygląda dziś świat ekoterroryści nakręcają ludzi opowiadają bajki tak samo jak z pożarami Australii, które występują co roku tak jak u nas wichury i burze. Ale medialnie to się pięknie sprzedaje i np. taki Elon Musk to też nakręca bo jemu zależy żeby się te jego szajsowate melexy o nazwie Tesla sprzedawały. Komuniści sterują już wszystkim i urabiają ciemnego luda jak chcą

7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS