Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-10| Teledetekcja

Satelity weryfikują medialny szum wokół zeszłorocznych pożarów Amazonii

W zeszłym roku światowe media były pełne alarmistycznych doniesień o wyjątkowej skali pożarów amazońskiej dżungli. Posiłkując się danymi Europejskiej Agencji Kosmicznej, naukowcy zweryfikowali, czy faktycznie zjawiska te były bardziej katastrofalne niż w latach poprzednich.


Satelity weryfikują medialny szum wokół zeszłorocznych pożarów Amazonii <br />
Contains modified Copernicus Sentinel data [2019]
Contains modified Copernicus Sentinel data [2019]
Satelity weryfikują medialny szum wokół zeszłorocznych pożarów Amazonii <br />
fot. Lizundia-Loiola, J., Pettinari, M.L., & Chuvieco, E. (2020)
fot. Lizundia-Loiola, J., Pettinari, M.L., & Chuvieco, E. (2020)

Artykuł na ten temat opublikowano niedawno w czasopiśmie „Remote Sensing”. Zespół hiszpańskich naukowców z Universidad de Alcalá wykorzystał dane gromadzone przez ESA w ramach projektu Fire Climate Change Initiative (Fire CCI), by porównać zeszłoroczne pożary w Amazonii do tych z lat 2001-2018. Z publikacji wynika, że w 2019 r. łączna powierzchnia Ameryki Południowej dotknięta pożarami była aż o 70% większa niż w roku poprzednim. Tyle tylko, że względem danych z wielolecia różnica jest już nieznaczna. Wyniki są szczególnie interesujące dla Brazylii, która dominowała w przekazach medialnych. Okazuje się, że w ubiegłym roku spaliło się tu tylko o 1,8% lasów więcej niż średnio w latach 2001-2018. Z drugiej strony w Boliwii wzrost ten wyniósł aż 51,4%.

Emilio Chuvieco z projektu Fire CCI komentuje: „Tego typu badania są ważne dla oceny ilościowej oraz monitorowania pożarów w takich miejscach jak Amazonia. Wskazują jednocześnie jak duże znaczenie w wykrywaniu tych zjawisk mają długoterminowe serie danych oraz badania z wykorzystaniem sensorów o wyższej rozdzielczości, takich jak satelity Sentinel-2”.

Josef Aschbacher, dyrektor ESA ds. Programów Obserwacji Ziemi, mówi: „Te badania pokazują wyzwanie, przed którym stoimy – procesy na Ziemi i w lasach są bardzo dynamiczne. Nietypowa aktywność pożarów w 2019 r. świadczą o tym, że dane satelitarne są niezbędne, aby uzyskać wyraźny i niezależny obraz w celu zrozumienia długoterminowych trendów”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS