wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-09| GIS, Mapy

Mapa rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce [aktualizacja]

W ostatnich tygodniach w internecie udostępniono już wiele interaktywnych map, które prezentują rozwój epidemii koronawirusa na świecie. Dzięki staraniom firmy GIS-Expert z Lublina informacje na ten temat można przeglądać również na mapie Polski.


Mapa rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce [aktualizacja] <br />
Mapa GIS-Expert
Mapa GIS-Expert
Mapa rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce [aktualizacja] <br />
Mapa GIAP
Mapa GIAP

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce został potwierdzony 4 marca. Dość szybko został on naniesiony na różne internetowe mapy prezentujące rozwój infekcji tym wirusem (dwie z nich szerzej opisaliśmy na Geoforum.pl [1] [2]). Ich podstawowym mankamentem jest jednak to, że w przypadku zarówno Polski, jak i wielu innych krajów nie prezentują one dokładnej lokalizacji zachorowań.

Lukę tę wypełnia mapa udostępniona kilka dni temu przez firmę GIS-Expert. Prezentuje one aktualizowane na bieżąco doniesienia o zarażeniach COVID-19 prezentowane z dokładnością do miejscowości. Częścią opracowania jest też kartogram pokazujący, ile osób w poszczególnych województwach objęto nadzorem epidemiologicznym w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Po kliknięciu na województwo odczytamy statystyki dotyczące liczby: zarażonych, hospitalizowanych, objętych kwarantanną oraz objętych nadzorem epidemiologicznym. Co ważne, mapa pokazuje również źródło tych danych oraz ich aktualność. Ponadto w formie kartodiagramu pokazano dostępną liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych.

Dane prezentowane na tej mapie pochodzą z: Ministerstwa Zdrowia, wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, urzędów wojewódzkich oraz z doniesień medialnych. Jak zapewnia firma GIS-Expert, informacje o liczbie zarażonych są aktualizowane na bieżąco, a pozostałe statystyki – w miarę dostępności danych. Rozwijalne okno w dolnej części aplikacji umożliwia przeglądanie i eksport danych do pliku CSV.

AKTUALIZACJA: Własną warstwę dotyczącą koronawirusa opublikowała również firma GIAP. W jej serwisie mapowym Inspire-Hub znajdziemy interaktywną mapę szpitali zakaźnych w Polsce wraz z wyszukiwarką obiektów. Prezentuje ona nie tylko lokalizację tych placówek, ale także aktualną liczbę pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy są w nich leczeni.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to moze tak shorturl.at/lqDPV
odpowiedz zgłoś
spacja sie wczesniej wkradla https://gispower.blogspot.com/2020/03/mapa-koronaw irusa-covid-19-w-polsce.html
odpowiedz zgłoś
@niekomercyjne Strona nie istnieje..
odpowiedz zgłoś
a to podejście niekomercyjne https://gispower.blogspot.com/2020/03/mapa-koronaw irusa-covid-19-w-polsce.html
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Do ~kk Mapa leży w PODGiK i czeka na weryfikację.
 5 
 13 
odpowiedz zgłoś
Ot powstała mapa bez wiedzy i zgody GGK Za chwilę Izdebski wprowadzi następną poprawkę do pgik. Będzie zakaz robienia jakichkolwiek map, chyba że zostaną natychmiast przekazane do geoportal.gov.pl.
 5 
 10 
odpowiedz zgłoś
Koronawirus Zarażeni przewiezieni do Raciborza a mieszkający w Rybniku po przyjezdzie z Włoch chodzili tydzień po Rybniku. Jak każdy czlowiek. Do sklepów. Do kościoła. A teraz mówią że wszystkich których mogli zarazić namierzyli
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS