Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-28| GIS, Mapy

Epidemia koronawirusa na żywo na interaktywnej mapie

Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa (JHU) w Baltimore przygotowali internetową mapę, która pozwala na bieżąco śledzić potwierdzone przypadki zarażenia się koronawirusem 2019-nCoV.


Epidemia koronawirusa na żywo na interaktywnej mapie

Pierwsze przypadki zarażenia nowym szczepem wirusa odnotowano w grudniu w chińskim mieście Wuhan. Objawy infekcji to m.in. wysoka gorączka, kaszel i duszności, a także dreszcze, bóle mięśniowe oraz katar. Epidemia zaczęła budzić ogromne zainteresowanie i zaniepokojenie opinii publicznej w styczniu, gdy wirus zaczął się rozprzestrzeniać po innych częściach Chin oraz gdy stwierdzono jego obecność w krajach sąsiednich, a później również na innych kontynentach.

W odpowiedzi na zainteresowanie tym tematem w środę 22 stycznia specjaliści z Center for Systems Science and Engineering JHU uruchomili internetową mapę, która pokazuje aktualny stan wiedzy o zasięgu epidemii – zarówno potwierdzone przypadki zarażenia, jak i związane z nimi zgony. Bazuje ona na oprogramowaniu Operations Dashboard for ArcGIS firmy Esri. Prezentowane tu informacje pochodzą z różnych źródeł, w tym z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention (CDC), chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia czy Dingxiangyuan – chińskiej platformy społecznościowej wykorzystywanej przez specjalistów od ochrony zdrowia. Co ważne, dane te można nie tylko przeglądać na interaktywnej mapie, ale także pobierać z formie Arkuszy Google w celu dalszego wykorzystania.

„Przygotowaliśmy tę mapę, ponieważ uważamy, że to ważne, by opinia publiczna miała pełne zrozumienie aktualnej sytuacji dotyczącej epidemii w oparciu o przejrzyste źródła danych” – wyjaśnia autorka opracowania Lauren Gardner. Dodaje również, że wraz z przybywaniem kolejnych danych staną się one cennym źródłem informacji dla naukowców.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS