Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-02-21| Teledetekcja

GEMS: nowa jakość satelitarnego monitoringu powietrza

18 lutego na orbitę trafił koreański wielozadaniowy satelita GEO-KOMPSAT-2B. Wśród wielu zainstalowanych na nim sensorów znajduje się spektrometr GEMS, który zaoferuje zupełnie nowe możliwości monitorowania zanieczyszczenia powietrza.


GEMS: nowa jakość satelitarnego monitoringu powietrza <br />
Przykładowa mapa opracowana na podstawie obserwacji Sentinela-5P
Przykładowa mapa opracowana na podstawie obserwacji Sentinela-5P

Nie jest to pierwszy satelitarny sensor, który będzie badać jakość powietrza – podobny cel przyświeca chociażby europejskiej misji Sentinel-5P. Głównym wyróżnikiem koreańskiej misji jest jednak to, że GEMS został umieszczony na orbicie geostacjonarnej. Dla monitorowanego obszaru będzie zatem dostarczać danych o jakości powietrza z wysoką rozdzielczością czasową, tj. co godzinę. Pozwoli to np. efektywnie wydawać ostrzeżenia o rosnącym zanieczyszczeniu.

GEMS (Geostationary Environment Monitoring Spectrometer) jest spektrometrem działającym w paśmie widzialnym oraz UV. Będzie mierzyć stężenie: dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, formaldehydu, ozonu oraz aerozoli. Przykładowa rozdzielczość przestrzenna danych dla Seulu ma wynieść poniżej 7 km.

Docelowo w kosmosie mają się znaleźć jeszcze dwa podobne sensory – zostaną one wystrzelone wraz z europejskim satelitą Sentinel-4 (planowany start: 2023 r.) oraz amerykańskim TEMPO.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama