wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-18| Geodezja, GIS, Przetargi

Kujawsko-pomorskie: mapy, certyfikaty, zezwolenia i szacunki nieruchomości przez internet

Firma Comarch przystępuje do modernizacji i rozbudowy systemu informacji przestrzennej województwa kujawsko-pomorskiego. Efektem będą m.in. nowe e-usługi i aplikacje, w tym mobilne. W dzisiejszej (18 lutego) konferencji prasowej inaugurującej nowy etap prac uczestniczyli wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i wiceprezes Comarchu Paweł Prokop. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0


Kujawsko-pomorskie: mapy, certyfikaty, zezwolenia i szacunki nieruchomości przez internet <br />
Obecny geoportal województwa
Obecny geoportal województwa
Kujawsko-pomorskie: mapy, certyfikaty, zezwolenia i szacunki nieruchomości przez internet <br />
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

– Cyfrowe narzędzia, które obecnie wyznaczają kierunki rozwoju w wielu dziedzinach życia, są coraz częściej używane w relacjach obywatel-urząd, a także w kontaktach biznes-urząd i urząd-urząd, również w naszym regionie. Musimy tu trzymać rękę na pulsie, bo mieszkańcy województwa słusznie tego od administracji wymagają, czerpiąc wzorce z systemów funkcjonujących choćby za zachodnią granicą – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Infostrada Kujaw i Pomorza to projekt z dziedziny e-administracji, którego pierwszy etap został sfinansowany ze środków RPO 2007-2014. Partnerami samorządu województwa było w nim 135 jednostek samorządu terytorialnego w całym regionie. W jego wyniku powstał ogólnoregionalny system e-administracyjny oraz system informacji przestrzennej. Na pierwszy z tych segmentów składają się m.in. regionalny biuletyn informacji publicznej, platforma wymiany informacji między urzędami i system elektronicznej skrzynki podawczej zintegrowany z rządowym ePUAP-em. Drugi pozwala na przeglądanie map i zdjęć lotniczych, informacji zgromadzonych w ewidencji gruntów oraz dokumentów planistycznych.

Realizowany obecnie drugi etap, finansowany z puli RPO 2014-2020, polega na rozbudowie wyżej wymienionych narzędzi oraz zasobów i jest prowadzony wspólnie przez samorząd województwa i 110 partnerów (samorządów powiatowych i gminnych oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i regionalny związek powiatów). Zasadnicza część prac to właśnie rozbudowa i modernizacja regionalnego geoportalu – za którą właśnie zabiera się Comarch – oraz związanych z nim zasobów i funkcjonalności, a także powiązanie lokalnych systemów informacji przestrzennej i elektronicznego obiegu dokumentów.

Mowa tu o 32 rodzajach e-usług w dziedzinie planowania przestrzennego, procesów inwestycyjnych, budownictwa, decyzji lokalizacyjnych i ewidencji gruntów, w tym danych, które po uwierzytelnieniu mogą uzyskać certyfikowani rzeczoznawcy majątkowi i komornicy sądowi. Co ważne, kujawsko-pomorski system umożliwi w pełni elektroniczną realizację tych usług na wszystkich etapach – od złożenia wniosku (zapytania, zgłoszenia), po otrzymanie wnioskowanych dokumentów (certyfikatów, map, zezwoleń, szacunków wartości nieruchomości) i związane z tym opłaty.

W dalszej części projektu powstaną m.in. platformy miejskie z modułami do prowadzenia konsultacji społecznych, które umożliwią zgłaszanie projektów i głosowanie. Uruchamiane są także indywidualne geoportale poszczególnych jednostek samorządowych oraz systemy udostępniania dokumentacji i aplikacji mobilnych.

Budżet Infostrady Pomorza i Kujaw 2.0 wynosi 135 milionów złotych.

Beata Krzemińska (rzecznik prasowy UMWKP)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do #$%!! a pomysłodawca całego przedsięwzięcia nadal sieje zamęt w różnych ciałach doradczych i radach jako autorytet wojewódzki w kwestii gis. Mało kto zrobił tak wiele systemów, których świat na oczy nie ujrzał. Nadal nie mamy informacji rzecznika marszałka o zakończeniu wdrażania systemu pzgik dla powiatów mazowieckich. Zaraz się dowiemy, że skoro jest zmiana prawa to należy kolejne dostrojenie systemu za 1mln zł robić.
 1 
odpowiedz zgłoś
Śmiechu Warte Szkoda, że za te wszystkie wydane miliony, nie udostępniono choćby adresu WMS do usług a nawet tak podstawowa informacja jak powierzchnie działek są "ściśle tajne"... Komedia.
 2 
odpowiedz zgłoś
niestety potwierdzam piękny prezent finansowy dla wykonawcy na rozwój własnego oprogramowania. Coś podobnego było przy projektach MATRA, powstał wtedy jeden taki system spod znaku czajnika.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Certyfikowane lanie wody na Kujawach. Tak kręci się lody za 135 mln zł.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS