Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-14| Teledetekcja

O zastosowaniu wideo imersyjnego w fotogrametrii

W Księgarni Geoforum.pl dostępna jest już ksiązka pt. „Imersyjny system mobilny do fotogrametrycznych pomiarów 3D”.


O zastosowaniu wideo imersyjnego w fotogrametrii

Niniejsza monografia przedstawia badania pozwalające na poszerzenie wiedzy na temat wideo imersyjnego i jego zastosowania do pomiarów fotogrametrycznych. W szczególności położono nacisk na wpływ użycia obrazów imersyjnych w dostępnym oprogramowaniu fotogrametrycznym wykorzystującym model sferyczny na dokładność takich pomiarów.

Wielokamerowe dookólne systemy wizyjne pozwalają rejestrować przestrzeń sprawniej i efektywniej niż osobne sensory wizyjne. Takie urządzenia stają się obecnie coraz powszechniejsze ze względu na szersze możliwości publikowania nagrań 360° (przeglądarki panoramiczne 360°, okulary VR).
Niektóre z nich znajdują też zastosowanie w fotogrametrii, głównie w systemach mobilnego kartowania.

Panoramy i wideopanoramy rejestrowane przez dookólne systemy wizyjne służą w głównej mierze jako podkład wizualny do danych ze skaningu laserowego (np. Leica Pegasus: Two, Topcon IP-S3). Systemy te są bardzo drogie, a jednym ze sposobów na obniżenie ich kosztu może być rezygnacja z aktywnego skanowania na rzecz wykorzystania do celów pomiarowych obrazów panoramicznych. Upraszcza to system mobilny, jednak może mieć negatywne konsekwencje dla dokładności i kompletności opracowywanych produktów. Najczęściej nie wykorzystuje się jedynie oddzielnych obrazów składowych, lecz tworzone są „ułomne” panoramy sferyczne, które w tej pracy nazywane są panoramami imersyjnymi. Obrazy składowe są rzutowane na powierzchnię sfery i wyświetlane jako panoramy sferyczne o wspólnym środku rzutów. Powoduje to powstawanie na tych panoramach błędów, które wpływają na dokładność opracowań fotogrametrycznych, co jest tematem tej pracy.

Autor publikacji dr inż. Karol Kwiatek obronił pracę doktorską na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie. Wcześniej studiował na AGH w Krakowie (geoinformatyka, fotogrametria i teledetekcja), Technische Universität Dresden w Niemczech i University of Plymouth w Wielkiej Brytanii. Od 2004 roku tworzy panoramy i filmy o 360-stopniowym polu widzenia. Zajmuje się rozwojem koncepcji Przemysłu 4.0 i inteligentnego miasta.

Książka liczy 230 stron i można ją nabyć w cenie 79 zł.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS