wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-10| Geodezja, Ludzie

Zmarł dr Jan Cisak [aktualizacja]

6 lutego w wieku 76 lat zmarł dr Jan Cisak – wieloletni pracownik Instytutu Geodezji i Kartografii.


Zmarł dr Jan Cisak [aktualizacja] <br />
fot. JP
fot. JP

Dr Jan Cisak urodził się w 1944 roku. W IGiK pracował od 1970 roku, początkowo w Pracowni Metrologii Geodezyjnej. Był uczestnikiem polskich wypraw polarnych – w 1978 r. wyruszył wraz z zespołem geodetów do stacji im. A. B. Dobrowolskiego na Antarktydzie. Zadaniem wyprawy było m.in. wykonanie zdjęć lotniczych w celu opracowania mapy topograficznej regionu, a także wykonanie pomiarów astronomicznych i grawimetrycznych. Jego imieniem (Cisak Island) nazwano wyspę w Oazie Bungera na Antarktydzie.

W 1984 roku wyruszył na Spitsbergen, tym razem jako kierownik wyprawy do Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie. Jednym z jej celów było wykonanie mapy topograficznej na podstawie norweskich zdjęć lotniczych oraz powtórny pomiar (po 25 latach) pozycji słupa z pomiarów astrometrycznych. O swoich wspomnieniach z tych wypraw w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II pisał w GEODECIE 4/2011.

W IGiK pełnił funkcje m.in. kierownika Zakładu Astronomii oraz zastępcy kierownika Zakładu Geodezji i Geodynamiki. Od 1997 roku do czasu przejścia na emeryturę był kierownikiem Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznego Borowa Góra. W wywiadzie udzielonym GEODECIE latem 2010 roku z okazji 80-lecia utworzenia tej placówki razem ze współpracownikami w szczegółach opowiadał o działalności badawczej tego ośrodka. Był również wykładowcą Politechniki Warszawskiej oraz Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie.

„Człowiek niezwykle ciepły i życzliwy innym. Kolega i przyjaciel bardzo wielu z nas w Instytucie, ale również szeroko, w środowisku geodetów i polarników” – wspominają Jana Cisaka pracownicy IGiK.

AKTUALIZACJA: Pogrzeb Jana Cisaka odbędzie się 14 lutego o godzinie 13.00 w Kościele pw. św. Rafała i Alberta przy ul. Gwiaździstej 17 w Warszawie, a następnie ostatnie pożegnanie o 14.30 w kwaterze 238 na Cmentarzu Powązkowskim (Stare Powązki).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dr Jan Cisak Mialem przyjemnosc poznac Pana Doktora podczas studiow. Wspaniay Czowiek. Przyjaciel Studentow. Bardzo dobrze wspominam zajecia i wyklady. Pamietam tez, ze zabra nas na wycieczke do obserwatorium do Borowej Gory.wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS