wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-31| Geodezja, Prawo

Jakie przepisy trzeba znać, by zdobyć uprawnienia? [2020]

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował zaktualizowany wykaz aktów prawnych stanowiących źródło pytań na egzamin pisemny i ustny dla osób ubiegających się o uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.


Jakie przepisy trzeba znać, by zdobyć uprawnienia? [2020]

Coroczne publikowanie tego wykazu jest wymogiem zapisanym w rozporządzeniu regulującym zdobywanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. W najnowszej edycji tego dokumentu znalazło się 45 ustaw i 53 rozporządzenia, są to zatem liczby bardzo zbliżone do zeszłorocznej listy. Oczywiście warto pamiętać, że w przypadku części z wymienionych aktów wymagana jest znajomość tylko wybranych rozdziałów, paragrafów lub artykułów. Ponadto większość wymienionych aktów odnosi się tylko do wybranych zakresów uprawnień. Lista przepisów wspólna dla wszystkich siedmiu zakresów składa się z 13 ustaw i 19 rozporządzeń.

Wykaz aktów prawnych 2020

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Z pytania w temacie artykułu należy zamienić dwa pierwsze słowa na słowo KOGO.

uczciwosc Pamiętaj starszy czy młody geodeto,podstawą jest uczciwość.Zobowiazuje ona do tego aby szanować człowieka. Młodzi geodeci musicie się uczyć historii!!!Ustawy czy rozporządzenia są dostępne i można je doczytać. Starsi geodeci, wprowadzajcie młodych do zawodu. Lata są potrzebne aby stać się specjalistą. Mój mąż jest krzywdzony przez geodetów. Oczywiście znaleźli się też uczciwi, ale są uciszani.Są zależni od wójtów, burmistrzów, starostów, wojewodów, którzy tworzą Państwo w państwie.

Tez uprawniony, ale głupoty piszesz. Rynek zmarnował się właśnie przez tych geodetów uprawnionych starej daty.... gdzie Ty w ogóle widzisz młodych uprawnionych? Jednego, może dwóch na miasto 30 tys? To właśnie uprawnieni starej daty zniszczyli rynek. Młodych uprawnionych prawie nie ma na rynku. Co z tego, że taki młody będzie miał uprawnienia na zakres 1? Żeby jakaś firma utrzymała się na rynku to musi być minimum 1 i 2. Kto teraz z młodych ma 1 i 2, do tego stać go na sprzęt aby założyć firmę i do tego łeb jak nią zarządzać. Opanuj się i skończ #$%!!o.....

@ Uprawnienia są konieczne. Brak uprawnień spowoduje że młodzi rozniosą rynek na strzępy. I tak ceny są zaniżone skrajnie.

Uprawnienia Jak ktoś piszę że wystarczy to raz przeczytać to uprawnienia dostał od Bieruta. Wszystko NA PAMIEĆ i ze znajomość lokalizacji w aktach prawnych. Owocnej nauki. Uprawniony

Śmietnik .

Test jest szczegółowy Co to za p..erdolety.... wejdź sobie na GUGiK. gov i się sprawdź. Test to Legislacyjne mydło i powidło konstytucja tryb ratyfikacji aktów międzynarodowych monitory ekranowe prawo pracy. Czego dusza zapragnie... A geodeci to jak wiadomo elitarna grupa i musi przykładem i wiedzą świecić

Przesadzacie To co wypisują to jedno a co jest na egzaminie to drugie. Test faktycznie jest szczegółowy ale to po to żeby nie zdawały go osoby, które raz wszystko przeczytały. Opisówka jest z pytań konkretnie geodezyjnych i trzeba się wykazać wiedzą tylko przydatna, a ustny to prawie tylko pgik i standardy czyli to co każdy geodeta powinien znać na pamięć. Jak się zdarzy pytanie z innej ustawy i się nie wie co i jak to się wychodzi komisja się naradza i daje pytanie kolejne z standardów.

Hmmm Liczba aktów prawnych jest faktycznie sporą ale prawda jest trochę inna niż piszą znawcy którzy nigdy nie zdawali, dany zakres opiera się na 3-5 podstawach prawnych i to właśnie je trzeba umieć perfekt a resztę 'wystarczy' przeczytać. Zachęcam do zadawania 'nie takie straszy diabeł jak go malują'.

a może inaczej Niech uprawnienia zdadzą jeszce raz Ci co je mają i Ci co egzamin kontrolują...Hehe była by porażka

Uprawnienia Jeszcze raz napiszę. Uważam ze obecny system egzaminowania Jest absurdalny. Czemu sprawdza sie wiedzę Np z prowadzenia epuapu. Czy brak wiedzy na ten temat czyni mnie złym geodeta? Nie. Egzamin powinien składać sie z obowiązkowego szkolenia z zakresu kpa kpc i wszystkich ustaw 'około geodezyknych' a sam egzamin z ustaw bezpośrednio regulujących zakres uprawnień jak prawo geodezyjne itp. Pod każdym tego typu tematem ma forum jest mnóstwo podobnych komentarzy ale nasze opinie są tylko dla nas, nikt nas nie słucha i nic sie nie zmieni jeszcze przez długi czas. Ja osobiście pracuje w zawodzie 5 lat po ukonczeniu studiów, pomijam fakt ze po calym dniu pracy nie mam sily na naukę, ale najskuteczniej demotywuje mnie fakt biegłości w tylu ustawach.. i to na pamięć, i mysle ze przerasta to zdolnosci intelektualne 80% osób.

zaczęło się stękanie

ZWOLENNIK UPRAWNIEN A ja jestem zwolennikiem uprawnień Jednak w zupełnie innej formie (może nie innej a okrojonej) 1. Czas po ukończeniu szkoły taki jak obecnie (osoba po studiach bym o rok wydłużył, uważam że obecny okres jest za krótki) 2. Dziennik praktyk tak jak obecnie 3. Sprawdzenie czy prace wpisane w dziennik spełniają wymogi określone w Ustawie 4. Wyrywkowe sprawdzenie czy zapisy w dzienniku są prawdziwe (tu kwestia jak to sprawdzić do przemyślenia) Potem już tylko wydanie uprawnień tym co spełnili warunki... Osoby dorosłe, doświadczone, po ukończeniu odpowiedniej szkoły, które wykazały się doświadczeniem jeśli tylko czują się na siłach zrobić robotę geodezyjną i wziąć za nią pełną odpowiedzialność to czemu mamy ich jeszcze egzaminować? Obecny system jest chory

info z gugik Najbardziej absurdalne jest to, że po telefonie do GUGIK dowiedziałem się, że do części ogólnej egzaminu pisemnego obowiązują wszystkie akty prawne bez względu na uprawnienia, tzn. niezależnie od tego na który zakres się zdaje, należy do części ogólnej znać (na pamięć przypominam - zabrano możliwość korzystania z aktów prawnych) wszystkie 45 ustaw i 53 rozporządzeń. Czyli wychodzi na to, że na część ogólną trzeba umieć wszystko, ale na szczegółową już tylko część.

System funkcjonowania uprawnień w naszym kraju to jest twór nie spotykany w żadnym innym cywilizowanym kraju. Pominę fakt, że w wielu krajach po prosu nie ma uprawnień. Ale w krajach które mają uprawnienie to geodeta uprawniony równa się geodeta doświadczony. W PL geodeta uprawniony to osoba, która wykazała się znajomość prawa. W przypadku zakresu 2 nie wątpliwie jest to konieczność, ale geodeta zajmując się obsługa inwestycji i geodezją inz to nie prawnik a inżynier, od którego należy wymagać znajomości technik pomiarowy, wymagać dokładnościowy, obsługi instrumentów oraz oprogramowania. Wymagania do zakresu 4 mają nie wiele wspólnego z tym co wymieniłem.

bez zmian Mam propozycję, dodatkowa pieczątka weryfikatora do dzienniku praktyk ;) Na koniec przed złożeniem papierków pod egzamin, to egzamin z prawa powiatowego na obszarach gdzie wykonywało się opracowania ;)) Właśnie w wykazie brakuje ustawy "prawo powiatowe" i "bo my tu tak robimy" ze zm.

Komisja Od zawsze jestem przeciwnikiem "uprawnień". Jest dla mnie niejasne,że PRACOWNIK dowolnej firmy w godzinach pracy wie jak wykonać pracę a jak chce coś zrobić samodzielnie musi przejść przez sito. Chciałbym zobaczyć osoby z komisji egzaminacyjnej recytujących przepisy ustawy o ochronie informacji niejawnych lub o obszarach morskich Rzeczpospolitej Polskiej i o administracji morskiej.

Myślałem, że coś zmieni. Podstawowe ustawy i rozporządzenia realnie przydane w wykonywaniu zawodu, ale widzę dalej jak w lesie. Szkoda.

18 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS