wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-20| GIS, Mapy, Teledetekcja

Archiwalne ortofotomapy w Geoportalu

Geoportal.gov.pl został rozbudowany o długo wyczekiwaną funkcję przeglądania archiwalnych ortofotomap.


Archiwalne ortofotomapy w Geoportalu
Archiwalne ortofotomapy w Geoportalu
Archiwalne ortofotomapy w Geoportalu

Zasoby te umieszczono w grupie warstw „Dane archiwalne”. By przeglądać ortofotomapy z różnych okresów, należy włączyć widoczność warstwy „Standardowa”, następnie kliknąć przycisk strzałki w dół, który znajduje się przy nazwie warstwy (jak na fot. 2), i z rozwiniętego menu wybrać „Pasek czasu”.

W oknie mapy powinno się wówczas pojawić narzędzie suwaka – jego przesuwanie spowoduje wczytywanie ortofotomapy aktualnej dla wybranej daty. Funkcja działa w przedziale czasowym od 1996 do 2020 roku. Niestety, na razie narzędzie nie informuje, ile opracowań i z jakich konkretnie okresów dostępnych jest dla danej lokalizacji. Trzeba je zatem wyszukiwać metodą „chybił-trafił”.

Przypomnijmy, że to już trzecia udostępniona niedawno funkcja w Geoportalu, która poszerza możliwości przeglądania tych opracowań. W grudniu udostępniono dodatkową warstwę, która umożliwia wyświetlenie dla danego obszaru oddzielnie ortofotomapy w standardowej (25 cm) i w wysokiej rozdzielczości (10 cm lub lepszej). Z kolei z styczniu serwis wzbogacono o narzędzie „panel porównawczy”, który pozwala wyświetlić obok siebie oba te typy danych.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do GUGIK kiedy będzie można obejrzeć zeskanowane czarno-białe zdjęcia? Chyba jeszcze Prezes Jarząbek to uruchamiał... Idealna treść dla porównywareczki
 1 
odpowiedz zgłoś
Szanowna Redakcjo, pękłem. Waszych publikacji na tematy danych fotogrametrycznych nie da się czytać. Nie będę się tutaj rozpisywał bo to nie ma sensu, a proponuję tylko przesyłanie przed publikacją treści news?a na maila: banialukigeodezyjne@wp.pl. Zrobię korektę, odeślę. Pozdrawiam.
odpowiedz zgłoś
Szanowna Redakcjo, to ortofotomapy czy zdjęcia lotnicze? Są to 2 odrębne bazy danych (rejestry publiczne).
 1 
odpowiedz zgłoś
Taki feature jest w geoportalu od 2015 roku tyle że dopiero teraz został wyeksponowany. Wystarczy wpisać w google podręcznik użytkownika geoportal żeby znaleźć usługę WMS z czasem na stronie 40 i pasek czasu na stronie 42.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Fajny ficzer Jakieś 10 lat za późno. Poza tym nie ma za bardzo co oglądać, ale i tak zmiana na plus. Tyle kapusty kosztował ten Geoportal a w zasadzie do niedawna nic tam nie było. Zmiany na plus, stracony czas trudno nadrobić. U mnie w mieście retromapy mamy od 4 lat. Ludzie chętnie to oglądają. Widać to w statsach odwiedzin.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS