wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-20| GIS, Mapy, Teledetekcja

Archiwalne ortofotomapy w Geoportalu

Geoportal.gov.pl został rozbudowany o długo wyczekiwaną funkcję przeglądania archiwalnych ortofotomap.


Archiwalne ortofotomapy w Geoportalu
Archiwalne ortofotomapy w Geoportalu
Archiwalne ortofotomapy w Geoportalu

Zasoby te umieszczono w grupie warstw „Dane archiwalne”. By przeglądać ortofotomapy z różnych okresów, należy włączyć widoczność warstwy „Standardowa”, następnie kliknąć przycisk strzałki w dół, który znajduje się przy nazwie warstwy (jak na fot. 2), i z rozwiniętego menu wybrać „Pasek czasu”.

W oknie mapy powinno się wówczas pojawić narzędzie suwaka – jego przesuwanie spowoduje wczytywanie ortofotomapy aktualnej dla wybranej daty. Funkcja działa w przedziale czasowym od 1996 do 2020 roku. Niestety, na razie narzędzie nie informuje, ile opracowań i z jakich konkretnie okresów dostępnych jest dla danej lokalizacji. Trzeba je zatem wyszukiwać metodą „chybił-trafił”.

Przypomnijmy, że to już trzecia udostępniona niedawno funkcja w Geoportalu, która poszerza możliwości przeglądania tych opracowań. W grudniu udostępniono dodatkową warstwę, która umożliwia wyświetlenie dla danego obszaru oddzielnie ortofotomapy w standardowej (25 cm) i w wysokiej rozdzielczości (10 cm lub lepszej). Z kolei z styczniu serwis wzbogacono o narzędzie „panel porównawczy”, który pozwala wyświetlić obok siebie oba te typy danych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do GUGIK kiedy będzie można obejrzeć zeskanowane czarno-białe zdjęcia? Chyba jeszcze Prezes Jarząbek to uruchamiał... Idealna treść dla porównywareczki

Szanowna Redakcjo, pękłem. Waszych publikacji na tematy danych fotogrametrycznych nie da się czytać. Nie będę się tutaj rozpisywał bo to nie ma sensu, a proponuję tylko przesyłanie przed publikacją treści news?a na maila: banialukigeodezyjne@wp.pl. Zrobię korektę, odeślę. Pozdrawiam.

Szanowna Redakcjo, to ortofotomapy czy zdjęcia lotnicze? Są to 2 odrębne bazy danych (rejestry publiczne).

Taki feature jest w geoportalu od 2015 roku tyle że dopiero teraz został wyeksponowany. Wystarczy wpisać w google podręcznik użytkownika geoportal żeby znaleźć usługę WMS z czasem na stronie 40 i pasek czasu na stronie 42.

Fajny ficzer Jakieś 10 lat za późno. Poza tym nie ma za bardzo co oglądać, ale i tak zmiana na plus. Tyle kapusty kosztował ten Geoportal a w zasadzie do niedawna nic tam nie było. Zmiany na plus, stracony czas trudno nadrobić. U mnie w mieście retromapy mamy od 4 lat. Ludzie chętnie to oglądają. Widać to w statsach odwiedzin.

5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS