wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-23| Geodezja, GIS

Lepsza prezentacja ortofotomapy w Geoportalu

Aby efektywniej prezentować ortofotomapy w różnej rozdzielczości, GUGiK udostępnił dodatkowe usługi sieciowe oraz warstwę w Geoportalu.


Lepsza prezentacja ortofotomapy w Geoportalu <br />
Porównanie ortofotomapy w standardowej i podwyższonej rozdzielczości
Porównanie ortofotomapy w standardowej i podwyższonej rozdzielczości
Lepsza prezentacja ortofotomapy w Geoportalu <br />
Plan aktualizacji ortofotomapy 25 cm (zielony) i 10 cm (niebieski)
Plan aktualizacji ortofotomapy 25 cm (zielony) i 10 cm (niebieski)

Od teraz ortofotomapy w wysokiej rozdzielczości publikowane są jako odrębne usługi WMS* i WMTS**, a także jako nowa warstwa na Geoportal.gov.pl pod nazwą „Ortofotomapa wysokiej rozdzielczości”.

Jak wyjaśnia GUGiK, wyodrębnienie wysokorozdzielczych ortofotomap jest związane z planem wprowadzenia dwuletniego cyklu pozyskiwania ortofotomapy o pikselu 25 cm dla całej Polski oraz danych o pikselu 10 cm (lub ewentualnie mniejszym) dla większych miast. Będą one wykonywane tak, że w praktyce większe miasta będą otrzymywały nowe zdjęcia co rok (na zmianę w rozdzielczości 25 i 10 cm). Taki cykl ma zostać uruchomiony w 2021 roku (patrz rys. obok). Dodatkowa warstwa pozwoli efektywniej wykorzystywać te dane – podkreśla GUGiK.

Na razie nową funkcję można testować na terenie Koszalina oraz gminy Mosina, ale takich obszarów będzie w najbliższym czasie przybywać – zapowiada Urząd.

* https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/ORTO/WMS/HighResolution
** https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/ORTO/WMTS/HighResolution

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
stare orto stare orto można przeglądać a w menu można włączyć pasek czasu

orto - kiedyś można było przeglądać orto z różnych lat, ale to trzeba było jakimiś specjalnymi linkami , nie można tego zrobić jako drzewo pod orto - i do wyboru dostępne lata

Kocham Pana... ...Panie Sułku.

3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS