Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-17| Teledetekcja

Satelity RapidEye idą na opóźnioną emeryturę

Po blisko 11 latach pracy konstelacja satelitów teledetekcyjnych RapidEye wkrótce zakończy zbieranie danych.


Satelity RapidEye idą na opóźnioną emeryturę <br />
Lodowiec Pizol w Szwajcarii w 2009 i 2019 r.
Lodowiec Pizol w Szwajcarii w 2009 i 2019 r.
Satelity RapidEye idą na opóźnioną emeryturę <br />
Chińskie miasto Shenzhen w 2009 i 2019 r.
Chińskie miasto Shenzhen w 2009 i 2019 r.
Satelity RapidEye idą na opóźnioną emeryturę <br />
Efekt wybuchu wulkanu Puyehue-Cordón Caulle w Chile
Efekt wybuchu wulkanu Puyehue-Cordón Caulle w Chile

Piątka satelitów RapidEye została wystrzelona w 2008 roku. Od tego czasu dwukrotnie zmieniły one właściciela (najpierw przejęła je firma BlackBridge, a później Planet), okrążyły Ziemię 305 tys. razy, pokonały dystans 13,4 mld km i wykonały 660 tys. zdjęć w rozdzielczości 5 metrów pokrywających 15 mld km kwadratowych.

Obrazy gromadzone przez 11 lat misji pozwoliły w szczegółach śledzić wiele różnych zmian zachodzących na naszej planecie, co na wybranych przykładach pokazują zdjęcia obok.

Jak wyjaśnia obecny właściciel konstelacji – firma Planet, wysyła on te aparaty na emeryturę z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony pracowały bardzo dobrze, a z drugiej strony już o 4 lata przekroczyły one zakładany czas pracy. Dlatego zgodnie z dobrymi praktykami eksploracji kosmosu satelity zostaną wyłączone. Zaprzestaną one wykonywania zobrazowań Ziemi wraz z końcem marca.

Dotychczasowi użytkownicy tych danych będą mogli korzystać z możliwości, jakie oferują produkty Next-Generation PlanetScope – są dostępne w wyższej rozdzielczości niż RapidEye oraz dla 5 kanałów spektralnych (a docelowo dla 8).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS