Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-15| GIS, Teledetekcja

Satelitarny LiDAR znajdzie komercyjne zastosowanie

Amerykańska firma TCarta pracuje nad nowym komercyjnym zastosowaniem dla pomiarów wykonywanych przez wyposażonego w skaner laserowy satelitę ICESat-2.


Satelitarny LiDAR znajdzie komercyjne zastosowanie <br />
Model batymetryczny dla atolu Baa na Malediwach opracowany na podstawie danych z satelity Sentinel-2A. Czarnym kolorem oznaczono ścieżkę danych wysokościowych z aparatu ICESat-2 (fot. TCarta)
Model batymetryczny dla atolu Baa na Malediwach opracowany na podstawie danych z satelity Sentinel-2A. Czarnym kolorem oznaczono ścieżkę danych wysokościowych z aparatu ICESat-2 (fot. TCarta)

ICESat-2 został wystrzelony przez NASA we wrześniu 2018 roku. Jego głównym elementem jest ATLAS (Advanced Topographic Laser Altimeter System) – kosmiczny skaner laserowy wykorzystujący fale o długości 532 nm. Wysyła on 10 tys. impulsów na sekundę, co pozwala wyznaczać odległość do powierzchni Ziemi co 70 cm z dokładnością 4 mm.

Celem misji – jak wskazuje jej nazwa – jest pomiar grubości pokrywy lodowej. Wspomniana firma TCarta chce jednak wykorzystywać obserwacje z tego aparatu w zupełnie innym celu, tj. w satelitarnych pomiarach batymetrycznych (SWB – Satellite-Derived Bathymetric). Dotychczas stosowała w tym celu stereopary z satelitów optycznych. Te sprawdzają się jednak tylko w płytkich i czystych wodach.

Niedawno spółka otrzymała jednak 750 tys. dolarów dotacji z amerykańskiej National Science Foundation (NSF) na rozwinięcie technologii, która pomoże pokonać te bariery. Kluczem jest właśnie sięgnięcie po pomiary z ICESat-2. TCarta ma już zresztą doświadczenie w ich wykorzystaniu – stosuje je bowiem do walidacji danych SWB. Teraz chce jednak rozwijać narzędzia do ekstrakcji danych batymetrycznych wyłącznie z obserwacji ICESat-2. Mają one bazować na algorytmach uczenia maszynowego i computer vision. Z dotychczasowych doświadczeń spółki wynika, że w optymalnych warunkach skaner ATLAS pozwala mierzyć na głębokości nawet 100 stóp (30 metrów).

– Grant NSF pozwoli nam dokonać przełomu poprzez zastosowanie technologii SDB na obszarach geograficznych oraz w warunkach hydrologicznych, w których było to dotychczas niemożliwe. Wyniki naszych prac będą miały komercyjne zastosowanie np. w podwodnej eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego, monitorowaniu środowiska, zarządzania infrastrukturą czy w celach rozpoznawczych – wyjaśnia prezes TCarta Kyle Goodrich.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS