wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-08| GNSS

HERE HD GNSS: precyzyjne pozycjonowanie dla każdego

Podczas trwających w Las Vegas targów elektroniki użytkowej CES firma HERE (dawniej dział kartograficzny fińskiej Nokii) zaprezentowała usługę HD GNSS, która pozwala szerokiemu gronu konsumentów na wyznaczanie pozycji z submetrową dokładnością.


HERE HD GNSS: precyzyjne pozycjonowanie dla każdego

Jak wyjaśnia spółka, HD GNSS jest odpowiedzią na coraz powszechniejszą potrzebą dokładnego pozycjonowania nie tylko wśród profesjonalistów, ale także wśród zwykłych kierowców czy miłośników gier komputerowych. Jeszcze do niedawna brakowało technologii, która oferowałaby precyzyjne pomiary satelitarne w przystępnej cenie. Sytuację zmienia jednak wprowadzanie na rynek masowy kolejnych dwuczęstotliwościowych czipów GNSS (od niedawna są montowane chociażby w smartfonach Google Pixel).

Bazując na ich możliwościach, usługa HD GNSS ma oferować wyznaczanie pozycji z dokładnością nawet 20 cm. Będzie przy tym zapewniać globalny zasięg, szybki czas inicjalizacji precyzyjnego pomiaru, a nawet eliminowanie wpływu zakłócania sygnału. Co ważne, by korzystać z HD GNSS nie jest konieczna jakakolwiek modyfikacja odbiornika satelitarnego.

Jak to jest możliwe? Spółka nie zdradza szczegółów technicznych. Podaje jedynie, że usługa HD GNSS łączy technologię RTK oraz PPP (Precise Point Positioning) i powstaje we współpracy z operatorami stacji referencyjnych i sieci telekomunikacyjnych czy producentami hardware’u. Dalszy rozwój serwisu ma doprowadzić do stopniowego zwiększania jego dokładności (szczególnie wśród wysokiej zabudowy) oraz obsługi czipów jednoczęstotliwościowych (które dziś stanowią zdecydowaną większość).

Jak wyjaśnia HERE, nowa usługa jest zaprojektowana przede wszystkim z myślą o pojazdach autonomicznych czy systemach wspomagania kierowcy (ADAS). Popularyzacja tych rozwiązań rodzi pilną potrzebę wprowadzenia przystępnej technologii wyznaczania pozycji z dokładnością do pojedynczego pasa ruchu. W ocenie firmy z zalet HD GNSS będą również korzystać miłośnicy gier bazujących na rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (VR i AR).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dramat Dopóki nie będzie potwierdzenia dokładności technologii rzetelnymi badaniami naukowymi, a jedynie ?spółka nie zdradza szczegółów?, takie hasła reklamowe powinny być nic nie warte dla inżynierów...
 1 
odpowiedz zgłoś
Re dokładności Broadcom BCM47755 monotowany jest też w Xiaomi Mi 8 w praktyce daje dokładność 0.6 do 2 m. 0 większej dokładności można zapomnieć. Producent obiecywał 0.3 m.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@ To się nada w polsce u nas granice są z dokładnością do 3m.
 3 
odpowiedz zgłoś
2017-09 - przeczytałem w prasie takiego newsa "Nowy układ: Broadcom BCM47755, nie tylko pozwoli na bardzo precyzyjne ustalenie lokalizacji urządzenia, bo będzie to zaledwie 30 centymetrów, ale nie będzie przy tym obciążał baterii. Według producenta, ma pobierać aż 50 procent mniej energii, niż obecne systemy dostępne w flagowcach. Układ Broadcom BCM47755 będzie też wykorzystywał wszystkie satelity GPS, Galileo, Glonass i QZSS oraz bardziej złożony sygnał L5. Niestety, producent nie zdradził, w jakich smartfonach pojawi się to nawigacyjne dobrodziejstwo." a tu nowości na miarę nowej dekady zamiast 30cm to będzie 20cm :D
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS