wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-08| Geodezja, GIS, Firma

Geo-System podsumowuje wdrożenia w gminach

Nowe wdrożenia, kolejne zinformatyzowane plany zagospodarowania, rosnące statystyki użytkowania – firma Geo-System zaprezentowała liczbowe podsumowanie wykorzystania technologii e-Gmina w zeszłym roku. Rozwiązanie jest użytkowane już przez 3/4 gmin w kraju.


Geo-System podsumowuje wdrożenia w gminach <br />
Wdrożenie w Krynicy Morskiej
Wdrożenie w Krynicy Morskiej
Geo-System podsumowuje wdrożenia w gminach <br />
Wdrożenia Geo-Systemu dotyczące informatyzacji MPZP w gminach
Wdrożenia Geo-Systemu dotyczące informatyzacji MPZP w gminach

Jedno z ostatnich wdrożeń e-Gminy zostało wykonane w Urzędzie Miasta Krynica Morska. Istniejący system informacji przestrzennej z modułem iMPA został rozbudowany o moduł iGeoPlan służący do obsługi miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Informatyzacja MPZP

Jest to jeden z ponad 120 samorządów, które w 2019 roku wykonały w tej technologii publikację miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w postaci cyfrowej. Na koniec roku ponad 920 gmin ma już zinformatyzowane plany miejscowe wraz z uruchomioną publikacją usług sieciowych. Tylko w 2019 roku zinformatyzowanych zostało niemal 3 tys. dokumentów planistycznych. Sumaryczna liczba planów miejscowych opublikowanych we wszystkich portalach mapowych e-mapa.net to już ponad 20 tys. Jak odnotowuje Geo-System, w 2019 roku liczba rysunków przetworzonych do postaci rastra z georeferencją przekroczyła 5,7 tys. – to o ponad 1,2 tys. więcej niż w roku 2018.

Rejestr mienia komunalnego

W roku 2019 liczba jednostek korzystających z serwisu do prowadzenia rejestru mienia komunalnego iRMK osiągnęła poziom 120 wdrożeń. Technologia cieszy się dużym zainteresowaniem i od początku 2019 r. jest wyposażona w obsługę przekształcania użytkowania wieczystego we własność. „Jest dla nas niezmiernie miłe, że kontrola NIK wykazała, iż oprogramowanie iRMK jest wzorcowym rozwiązaniem do prowadzenia rejestru mienia komunalnego na przykładzie gminy Stare Babice” – podkreśla Geo-System.

Dane adresowe

Spółka zwraca również uwagę na stale rosnące wykorzystanie aplikacji iMPA (Internetowy manager punktów adresowych), co widać m.in. po statystykach automatycznej komunikacji z GUS. W 2019 roku zostało przekazane elektronicznie ponad 65 tys. zawiadomień o nowych adresach, eliminując tym samym konieczność korespondencji papierowej. Ponadto w mijającym roku przy użyciu iMPA wykonano 34 tys. zasileń PRG (w tym wiele zasileń inicjalnych), co jest wartością o 10% większą niż w roku poprzednim.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Widzę jak wół właścicielem jest gmina XXX a "Wygląd i treść w całości chroniona jest prawem autorskim." Widzę w metadanych dane kontaktowe Geo-Systemu a nie gminy. Wektoryzacja planów to coś objęte jak rozumiem z noty prawnej prawem autorskim po stronie Geo-Systemu ? Tyle że w umowie tego nie ma. Dziwne....
odpowiedz zgłoś
??? ^Nie Adasiu bo widzisz wchodzę na portal tej firmy i widzę że dane niby gminy, portal gminy a objęte prawem autorskim, a w umowach ani widu ani słychu któż to ma prawa autorskie czy majątkowe i do czego^ że co? Co to za bełkot? Jakie prawa autorskie do rejestrów publicznych miałyby być w firmie?
odpowiedz zgłoś
Nie Adasiu bo widzisz wchodzę na portal tej firmy i widzę że dane niby gminy, portal gminy a objęte prawem autorskim, a w umowach ani widu ani słychu któż to ma prawa autorskie czy majątkowe i do czego. Natomiast słyszę o punktach albo danych Geo-Systemu. Taki przykład podejścia jak to ładnie nazywasz badylarskiego. Logika pracy wymaga żeby najpierw ustalić zasady a potem robić dane, tyle że jakoś to w Polsce nie działa.
odpowiedz zgłoś
kasa v zbir papa Koterski nie bez powodu nakręcił Dzień świra ukazujący prawdę o nas Polakach - od zaborów wmawia nam się, że jak ktoś wykonał usługę i zrobił pieniądze to kułak, badylarz, obszarnik itd. A jak już zarabiać to tylko na lewo, po godzinach, na sprzęcie urzędowym. Jeśli te firmy płacą podatki i realizują usługi, które przecież są zamawiane przez samorządy, to dlaczego taki jad? Kto ma wypełnić dziurę, jeśli te firmy zamknięcie? Kto będzie te plany digitalizował? Chyba, że ma powstać narodowe biuro cyfryzacji planów, na które czele stanie papa, a skarbnikiem będzie v. Tylko wtedy okaże się, że średnie koszta na gminę wyjdą 4 razy większe, bo ono biuro nie będzie samo ze sobą konkurować i dawać niższych cen, jak to się obecnie między firmami dzieje. Życzę trzeźwości w nowym roku
 1 
odpowiedz zgłoś
kasa chodziło oczywiście o digitalizację/cyfryzację MPZP, a nie tworzenie. Od tego jestem ja:) Natomiast co do standardu to muszę przyznać, że nie ma tragedii, oglądałem SHP z najpopularniejszych, tj. Geo-System, GISON i GIAP i są bardzo podobne, więc moim zdaniem MIR nie powinno tworzyć zupełnie nowego standardu, a raczej zaadoptować te podobieństwa. Dzięki temu nikt nie będzie robił nic od nowa. Tzn. w sumie to będzie, ale dopiero jak wejdzie nowa ustawa planistyczna, która i tak nakaże robić plany od nowa, bo zmieni ustrój planistyczny. Więc tak, zdecydowanie MIR zadbało o rynek zbytu, ale raczej dla mnie niż dla geoinforamtyków, z całym szacunkiem.
odpowiedz zgłoś
To Geo-System opracowuje plany ? Czy też może tylko digitalizuje stare plany ? Widzisz jakby był standard to by nikt nie musiał robić dodatkowych prac bo dostałbyś coś co wszędzie jest zbliżone. Zlecenie na opracowanie propozycji standardu ministerstwo rozwoju ogłosiło i nastała cisza. A w międzyczasie firmy tłuką digitalizacje według swojego widzimisię. Na końcu i tak to trzeba będzie przerabiać czyli zarobią po raz kolejny bo teraz robią to na zlecenie gmin.
odpowiedz zgłoś
hmm Mam styczność z różnymi opracowaniami planów miejscowych w różnych gminach przez różne firmy i przyznaję, że akurat te z Geo-System są najlepsze z dostępnych. Bywają błędy w odniesieniu stref do działek, ale kontakt jest dobry, dostaję z gminy dane w SHP bez problemu. Dziwna jest ta dyskusja poniżej bo moim zdaniem firma robi przyzwoitą robotę.
 2 
odpowiedz zgłoś
H Zwracam się z prośbą i udzielenie informacji jaki jest koszt wdrożenia i utrzymania geosystemu w poszczególnych gminach. Prośbę swą motywuje koniecznością rozesłania listów otwartych do mieszkańców gmin.List ma na celu uświadomienie jak wydawane są ich pieniążki.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Słabo 6000 rastrów to raptem 20 rastrów dziennie. Słabo
odpowiedz zgłoś
Kto wprowadza te punkty do Emuia. Geo-system ? Kto wykonuje pracę ? A rozumiem ze dane w punktach adresowych prezes Malinowski wyciągnął z kapelusza i aktualizują się same bo GGK prztyka palcami ze swoim zespołem ds punktów. Tyle ze nie prztyka i się nie aktualizują i wiszą sobie smętnie stare w części. A takie szumne zapowiedzi były.
odpowiedz zgłoś
- czy w ofercie po nowelizacji prawa, będą jakieś zniżki dla wykonawców.Bo jak rozumiem po mapce tylko ten program będzie spełniał warunek spójności.
odpowiedz zgłoś
Geo-System zdecydowanie i bezsprzecznie powinien przeprosić papę, że wykonał tyle pracy. Ja na ich miejscu tak bym zrobiła, aby ułagodzić rozgniewanych czytelników. Powinien też przeprosić za Lubaczów, któremu nigdy nie sprzedał systemu, ale w imię zasad powinien. I zażądać dostępu do morza!
 1 
odpowiedz zgłoś
papa Też wyjdę na ucznia podstawówki, ale jakie daty na punktachadresowych mają mieć coś wspólnego z EMUIA? Strasznie to wszystko skomplikowane
odpowiedz zgłoś
Tylko daty danych z EMUiA na punktach adresowych niby GUGiKu są sprzed roku ale to też pewnie nieznaczące. Jest za 40 trzecia, pewnie GUGiK da radę opublikować aktualne jak to w pewnym wywiadzie było.
 1 
odpowiedz zgłoś
papa niegrzecznie jest twierdzić, że mam wrócić do podstawówki. To źle świadczy o twojej kulturze. Nie siedzę w temacie, jak ty, ale ok, nie będę się obrażał na takie stwierdzenia. Wymieniłeś kilka gmin, a ja z tonu wypowiedzi myślałem, że to jakieś znaczące liczby będą.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Budowanie narracji że GUGiK to Geo-System? A może to nieprawda? Ludzie ocknijcie się. Syn GGK posiada pakiet większościowy w firmie Geo-System, pan Malinowski (niby Prezes) jest prawie codziennym gościem na Wspólnej 2, wykłady pana GGK na uczelni to jedna wielka promocja firmy Geo-System. Coś pominąłem ?
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
Proszę kunice, boguszów gorce, sulików, zgorzelec, rzepin, słubice, rawa mazowiecka, lubaczów, horyniec-zdrój, ropczyce, kruszyna, wydminy, szczytno - i wspólnie z Comarchem łupią też gminy z aplikacjami GUGiK. Widać produkt mają lepszy. Jeszcze jakieś artykuły promocyjne bez oznaczenia REKLAMA ? :)
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Wróć w takim razie do podstawówki. Tam uczą czytać ze zrozumieniem.
 1 
odpowiedz zgłoś
papa patrzę na ten wykaz i nie bardzo wiem które gminy uciekły. Skąd mam wiedzieć, gdzie był Geo-System? Nie rozumiem też o chodzi z datami zasilania?
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
popatrz na emuia.gugik.gov.pl zakładka aktualności - zasilanie PRG i na liście znajdź to gdzie był Geo-System i już go nie ma. A jak jeszcze skorelujesz daty zasilania PRG z datą aktualności danych EMUiA udostępnionych na punktyadresowe to dojdziesz do kolejnych wniosków. :)
 2 
odpowiedz zgłoś
papa A coś bliżej można się dowiedzieć? Ile tych gmin *uciekło* do GIAP, bo nie widać tego w tych statystykach?
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Ego to depczą Geo-Systemowi niektóre firmy patrząc na zestawienia zasilania PRG. Chyba się trochę gmin z Geo-Systemu wycofało ? Aktualność danych na punktyadresowe też liczona w miesiącach. Rynek przemówił i zamiast gadać o ego głosuje nogami w kierunku GIAP. ;)
 2 
odpowiedz zgłoś
komu zależy Czytam geoforum nie od dziś i obserwuję ciekawą sytuację: zastanawiam się komu zależy na budowaniu takiej narracji, że GUGIK to Geo-System? Na pewno nie samym zainteresowanym. Obstawiam, że konkurencji też nie do końca, bo zawsze jako geoinformatycy dostaną rykoszetem, że się z prezesem układają w zespołach. Zwykli geodeci też nie angażują się w działania firmy. Czy nie jest tak, że pozostaje dwóch, trzech panów, którym prezes nadepnął na odcisk, żeby nie powiedzieć, że podeptał ich ego?
 7 
 4 
odpowiedz zgłoś
Czy to jest artykuł sponsorowany? A może Geo-Sysytem to już część GUGiKu, albo odwrotnie.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
rodo i prokurator ---3/4 gmin aby odpalić geoportale zamawia dane z powiatu dot. egib w postaci pełnych zbiorów w trybie bez opłat bo do realizacji zadań publicznych a następnie te dane często z danymi osobowymi całe bazy przekazują firmom które mają im stworzyć portal :D ( lecz te firmy nie realizują tych zadań w ich imieniu, jest to zwykła usługa) moim zdaniem nie mają prawa przekazywać tych danych takim firmom
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
25 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS