Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-01-02| Geodezja, GIS, Instytucje

GUGiK podsumowuje rok 2019

Rok 2019 r. minął dla GUGiK pod znakiem rosnących statystyk wykorzystania usług sieciowych oraz udostępniania wielu nowych danych przestrzennych.


GUGiK podsumowuje rok 2019

Geoportal.gov.pl – więcej odsłon, danych i funkcji

Sztandarowe rozwiązanie GUGiK dla obywateli, czyli Geoportal.gov.pl, zanotowało ponad 21 milionów odsłon, co w stosunku do danych z roku 2018 daje wzrost o około 3%. Tym samym rozwiązanie to wciąż pozostaje czwartym najpopularniejszym urzędowym serwisem internetowym w Polsce. Wyprzedzają go strony: obywatel.gov.pl, ceidg.gov.pl oraz biznes.gov.pl.

Zasoby Geoportalu dostępne są także poprzez aplikacje mobilne. Od 1 sierpnia 2019 r., kiedy uruchomiono monitoring ich użytkowania, skorzystało z nich 212 tys. osób, co przełożyło się na 6,2 mln wyświetleń. W statystykach dominują użytkownicy w wieku od 25 do 34 lat (ponad 40%) oraz właściciele urządzeń z systemem Android (85,6%).

W mijającym roku trudno było nie zauważyć wielu nowych danych i funkcji udostępnionych w tym serwisie. W ciągu 12 miesięcy GUGiK opublikował na ich temat aż 270 informacji. To prawie 65% wszystkich wiadomości, jakie pojawiły się w aktualnościach Geoportalu przez 12 lat jego funkcjonowania. Dla porównania rok wcześniej było ich raptem 16, a np. dwa lata wcześniej – tylko 3.

Nowe dane w centralnym zasobie

W ciągu ostatnich 12 miesięcy do centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przyjęto ortofotomapę RGB z pikselem 25 cm dla 5 województw (łódzkie, świętokrzyskie, opolskie, śląskie i małopolskie), co przekłada się na powierzchnię 81,7 tys. km kw. Z kolei nowe ortofotomapy w rozdzielczości 10 cm są dostępne dla 64 miast, co odpowiada powierzchni 7,4 tys. km kw.

Zasób wzbogacono również o dane z lotniczego skanowania laserowego. Aktualizacje z 2019 r. objęły powierzchnię 36,3 tys. km kw., z czego dla 18 miast pozyskano chmurę punktów w podwyższonej gęstości (12 pkt/m kw.).

Do zasobu trafiły ponadto zaktualizowane pliki bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) dla 48,4 tys. km kw.

– W 2019 r. pozyskaliśmy wiele nowych danych, ale plany na rok 2020 są jeszcze bardziej ambitne. Jak tylko nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne zostanie uchwalona, to wszystkie te dane będą dla wszystkich dostępne bezpłatnie – komentuje główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.

Mapy prezentujące zasięg nowoprzyjętych danych dostępne są na stronie GUGiK.

Usługi sieciowe

Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów, czyli usługa integrująca powiatowe WMS-y z danymi EGiB, zanotowała 1,5 mld wywołań, co w stosunku do roku 2018 (0,74 mld) stanowi wzrost o ponad 100%. W mijającym roku intensywnie rosło także wykorzystanie Usługi Lokalizacji Działek Katastralnych (ULDK). Do lipca notowała ona poniżej 10 mln wywołań, ale w grudniu było ich już blisko 90 mln. – Liczby mówią same za siebie. Dzięki usługom KIEG i ULDK znacznie ułatwiony został dostęp do aktualnej informacji o działkach ewidencyjnych – podkreśla GGK.

Pod koniec 2018 r. udostępniono powiatom narzędzie do komunikacji z systemem Elektronicznej Księgi Wieczystej. W okresie od lipca do grudnia 2019 r. skorzystano z niego ponad 285 tys. razy, co daje średnio około 48 tys. zapytań miesięcznie. Rekordowy pod tym względem był październik, gdy liczba zapytań przekroczyła 100 tys.

Liderem jest powiat miński z liczbą 84 237 zapytań. Prawdopodobnie usługa została wykorzystana do systemowego odpytania bazy EKW do weryfikacji posiadanych danych – komentuje GUGiK. Na kolejnych miejscach plasują się powiaty: gdański (4,1 tys. zapytań), toruński (3,9 tys.) oraz starogardzki (3,3 tys.). – Statystyki te świadczą o dużym zainteresowaniu usługą oraz o potrzebie komunikowania powiatowych systemów z innymi rejestrami publicznymi – podkreśla GUGiK.

W powiatach stopniowo wdrażana jest także komunikacja EGiB – PESEL. Na razie korzysta z niej 19 starostw lub urzędów miast. Liderami są: powiaty miński (936 zapytań w grudniu) i włocławski (197) oraz miasto Chełm (118).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama