|2019-12-23|
Geodezja, Prawo
Nowelizacja prawa geodezyjnego już w Sejmie
20 grudnia do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Przypomnijmy, że akt ten trafił do Sejmu już pod koniec października br., ale z powodu tzw. zasady dyskontynuacji (tj. z uwagi na koniec starej kadencji parlamentu) niezbędne stało się ponowne przyjęcie tego projektu przez rząd, co nastąpiło 17 grudnia.
Ustawa oczekuje teraz na opinię Biura Legislacyjnego Sejmu. Jej pierwsze czytanie może odbyć się najwcześniej na posiedzeniu zaplanowanym na 8-9 stycznia 2020 r.
W ocenie autorów nowelizacja Pgik ma usprawnić realizację prac geodezyjnych i kartograficznych oraz prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego, a tym samym usprawnić proces inwestycyjno-budowlany. Propozycje zakładają m.in. przywrócenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK, wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych oraz zmianę zasad ich zgłaszania, zmiany w prowadzeniu EGiB, uwolnienie danych z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego czy zabezpieczenie finansowania dla powiatowej geodezji.
Przepisy mają wejść w życie 3 miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem jest zapis dotyczący finansowania powiatowej geodezji, który zacznie obowiązywać od początku 2021 r. Z kolei zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wejdą w życie po 6 miesiącach.
Projekt ustawy w wersji przedłożonej Sejmowi
JK
|