Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-12-20| GIS, Teledetekcja

Premiera Copernicus DEM: nowe modele dla Europy i świata

W ramach wspólnotowego programu obserwacji środowiska Copernicus opracowano i udostępniono nowe numeryczne modele pokrycia terenu w rozdzielczości od 10 do 90 metrów.


Premiera Copernicus DEM: nowe modele dla Europy i świata
Premiera Copernicus DEM: nowe modele dla Europy i świata <br />
Porównanie poszczególnych produktów Copernicus DEM
Porównanie poszczególnych produktów Copernicus DEM

Copernicus DEM bazuje na WorldDEM – komercyjnym numerycznym modelu pokrycia terenu dla całego świata. Opracowanie powstało w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy firmą Airbus Defence and Space oraz niemieckiej agencji DLR. Wykonano je w technologii interferometrii radarowej z wykorzystaniem obserwacji z satelitów TerraSAR-X oraz TanDEM-X. Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), kluczową zaletą nowego produktu jest pokrycie obszarów położonych na wysokich szerokościach geograficznych, a także dobra jakość danych dla terenów równikowych, które są często przesłonięte chmurami.

Copernicus DEM przygotowano w trzech wersjach:

  • EEA-10 – modele w rozdzielczości 10 metrów dostępne dla 39 krajów członkowskich Europejskiej Agencji Środowiska (EEA);
  • GLO-30 – modele w rozdzielczości 30 metrów dla całego świata;
  • GLO-90 – modele w rozdzielczości 90 metrów dla całego świata.

Dane GLO-90 dostępne są za darmo na wolnej licencji. Z pozostałych produktów mogą korzystać tylko uprawnieni użytkownicy.

Jednym z ważniejszych zastosowań Copernicus DEM będzie ortorektyfikacja i korekcja atmosferyczna zobrazowań z satelitów Sentinel-2. Pozwoli to podwyższyć dokładność produktów bazujących na tych zdjęciach – szczególnie dla terenów górzystych. Copernicus DEM będzie także źródłem jednolitych danych wysokościowych dla poszczególnych serwisów rozwijanych w ramach programu Copernicus.

By zwiększyć użyteczność tych danych, wzbogacono je o metadane zgodne z INSPIRE, a także o różne warstwy informacyjne – dotyczą one m.in. zbiorników wodnych czy błędów wysokościowych. ESA udostępniła także szczegółową dokumentację techniczną produktu.

Dodatkowe informacje o Copernicus DEM

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama