wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-20| GIS, Teledetekcja

Premiera Copernicus DEM: nowe modele dla Europy i świata

W ramach wspólnotowego programu obserwacji środowiska Copernicus opracowano i udostępniono nowe numeryczne modele pokrycia terenu w rozdzielczości od 10 do 90 metrów.


Premiera Copernicus DEM: nowe modele dla Europy i świata
Premiera Copernicus DEM: nowe modele dla Europy i świata <br />
Porównanie poszczególnych produktów Copernicus DEM
Porównanie poszczególnych produktów Copernicus DEM

Copernicus DEM bazuje na WorldDEM – komercyjnym numerycznym modelu pokrycia terenu dla całego świata. Opracowanie powstało w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy firmą Airbus Defence and Space oraz niemieckiej agencji DLR. Wykonano je w technologii interferometrii radarowej z wykorzystaniem obserwacji z satelitów TerraSAR-X oraz TanDEM-X. Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), kluczową zaletą nowego produktu jest pokrycie obszarów położonych na wysokich szerokościach geograficznych, a także dobra jakość danych dla terenów równikowych, które są często przesłonięte chmurami.

Copernicus DEM przygotowano w trzech wersjach:

 • EEA-10 – modele w rozdzielczości 10 metrów dostępne dla 39 krajów członkowskich Europejskiej Agencji Środowiska (EEA);
 • GLO-30 – modele w rozdzielczości 30 metrów dla całego świata;
 • GLO-90 – modele w rozdzielczości 90 metrów dla całego świata.

Dane GLO-90 dostępne są za darmo na wolnej licencji. Z pozostałych produktów mogą korzystać tylko uprawnieni użytkownicy.

Jednym z ważniejszych zastosowań Copernicus DEM będzie ortorektyfikacja i korekcja atmosferyczna zobrazowań z satelitów Sentinel-2. Pozwoli to podwyższyć dokładność produktów bazujących na tych zdjęciach – szczególnie dla terenów górzystych. Copernicus DEM będzie także źródłem jednolitych danych wysokościowych dla poszczególnych serwisów rozwijanych w ramach programu Copernicus.

By zwiększyć użyteczność tych danych, wzbogacono je o metadane zgodne z INSPIRE, a także o różne warstwy informacyjne – dotyczą one m.in. zbiorników wodnych czy błędów wysokościowych. ESA udostępniła także szczegółową dokumentację techniczną produktu.

Dodatkowe informacje o Copernicus DEM

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS