Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-12-10| GIS, Instytucje

PIG będzie wspierać BIM

Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego dr inż. Mateusz Damrat podpisał list intencyjny o współpracy ze Stowarzyszeniem buildingSMART Polska dotyczący wspierania rozwoju cyfryzacji budownictwa z wykorzystaniem otwartych standardów modelowania informacji o budynkach (BIM).


PIG będzie wspierać BIM <br />
fot. PIG-PIB
fot. PIG-PIB
PIG będzie wspierać BIM <br />
Od lewej: J. Boruc (buildingSMART Polska), M. Damrat (dyrektor PIG), J. Żach (buildingSMART Polska)
Od lewej: J. Boruc (buildingSMART Polska), M. Damrat (dyrektor PIG), J. Żach (buildingSMART Polska)

BuildingSMART to niezależna międzynarodowa organizacja o charakterze non-profit, która rozwija, standaryzuje i udostępnia rozwiązania technologiczne służące wymianie danych BIM, czyli cyfrowej informacji o cechach fizycznych i funkcjonalnych budynku. Stanowi to podstawę do podejmowania decyzji na wszystkich etapach inwestycji: od stworzenia koncepcji, przez realizację, aż po zarządzanie i eksploatację. Z kolei openBIM to uniwersalne podejście do współpracy przy projektowaniu, realizacji i eksploatacji budynków bazujące na otwartych standardach oraz wymianie informacji. OpenBIM jest inicjatywą buildingSMART oraz wiodących dostawców oprogramowania wykorzystujących otwarty model danych buildingSMART.

Polski oddział tego stowarzyszenia został utworzony 5 czerwca br. Obecnie działa w nim 13 firm, a partnerami jest 7 podmiotów – włącznie z PIG.

Państwowy Instytut Geologiczny już teraz stosuje innowacyjne rozwiązania związane z wdrażaniem i stosowaniem narzędzi klasy Business Intelligence. Stwarzają one wiele możliwości, m.in. integrację danych z różnych źródeł w spójnej postaci (punkt, czas, lokalizacja), analizy w czasie rzeczywistym czy dostarczaniem informacji oraz alertowaniem.

PIG posiada też dane geologiczne na potrzeby rozwiązań geoBIM i smart city. Są one zgromadzone w Bazie Danych Geologiczno-Inżynierskich (BDGI), z której udostępnianych jest ponad 400 tys. profili otworów wiertniczych, 30 warstw informacyjnych GIS oraz ponad 3200 map ujętych w 15 atlasach geologiczno-inżynierskich. Są to dane o geomorfologii, gruntach i skałach i ich parametrach fizyczno-mechanicznych, występowaniu i głębokości wód gruntowych, warunkach budowlanych oraz o naturalnych i antropogenicznych zagrożeniach geologicznych. Pozwalając one wykonywać wizualizacje 3D budowy geologicznej i wspierać wybór optymalnej lokalizacji inwestycji.

Dane geologiczne są udostępniane na stronie atlasy.pgi.gov.pl oraz w aplikacjach geolog.pgi.gov.pl i geologia.pgi.gov.pl.

Ponadto jako lider konsorcjum PIG brał udział w opracowaniu „Wytycznych badań podłoża budowlanego na potrzeby budownictwa drogowego”, które zawierają elementy geoBIM i będą stosowane przy realizacji nowych inwestycji drogowych w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Anita Starzycka, Edyta Majer (PIG)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama