wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-10| GIS, Instytucje

PIG będzie wspierać BIM

Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego dr inż. Mateusz Damrat podpisał list intencyjny o współpracy ze Stowarzyszeniem buildingSMART Polska dotyczący wspierania rozwoju cyfryzacji budownictwa z wykorzystaniem otwartych standardów modelowania informacji o budynkach (BIM).


PIG będzie wspierać BIM <br />
fot. PIG-PIB
fot. PIG-PIB
PIG będzie wspierać BIM <br />
Od lewej: J. Boruc (buildingSMART Polska), M. Damrat (dyrektor PIG), J. Żach (buildingSMART Polska)
Od lewej: J. Boruc (buildingSMART Polska), M. Damrat (dyrektor PIG), J. Żach (buildingSMART Polska)

BuildingSMART to niezależna międzynarodowa organizacja o charakterze non-profit, która rozwija, standaryzuje i udostępnia rozwiązania technologiczne służące wymianie danych BIM, czyli cyfrowej informacji o cechach fizycznych i funkcjonalnych budynku. Stanowi to podstawę do podejmowania decyzji na wszystkich etapach inwestycji: od stworzenia koncepcji, przez realizację, aż po zarządzanie i eksploatację. Z kolei openBIM to uniwersalne podejście do współpracy przy projektowaniu, realizacji i eksploatacji budynków bazujące na otwartych standardach oraz wymianie informacji. OpenBIM jest inicjatywą buildingSMART oraz wiodących dostawców oprogramowania wykorzystujących otwarty model danych buildingSMART.

Polski oddział tego stowarzyszenia został utworzony 5 czerwca br. Obecnie działa w nim 13 firm, a partnerami jest 7 podmiotów – włącznie z PIG.

Państwowy Instytut Geologiczny już teraz stosuje innowacyjne rozwiązania związane z wdrażaniem i stosowaniem narzędzi klasy Business Intelligence. Stwarzają one wiele możliwości, m.in. integrację danych z różnych źródeł w spójnej postaci (punkt, czas, lokalizacja), analizy w czasie rzeczywistym czy dostarczaniem informacji oraz alertowaniem.

PIG posiada też dane geologiczne na potrzeby rozwiązań geoBIM i smart city. Są one zgromadzone w Bazie Danych Geologiczno-Inżynierskich (BDGI), z której udostępnianych jest ponad 400 tys. profili otworów wiertniczych, 30 warstw informacyjnych GIS oraz ponad 3200 map ujętych w 15 atlasach geologiczno-inżynierskich. Są to dane o geomorfologii, gruntach i skałach i ich parametrach fizyczno-mechanicznych, występowaniu i głębokości wód gruntowych, warunkach budowlanych oraz o naturalnych i antropogenicznych zagrożeniach geologicznych. Pozwalając one wykonywać wizualizacje 3D budowy geologicznej i wspierać wybór optymalnej lokalizacji inwestycji.

Dane geologiczne są udostępniane na stronie atlasy.pgi.gov.pl oraz w aplikacjach geolog.pgi.gov.pl i geologia.pgi.gov.pl.

Ponadto jako lider konsorcjum PIG brał udział w opracowaniu „Wytycznych badań podłoża budowlanego na potrzeby budownictwa drogowego”, które zawierają elementy geoBIM i będą stosowane przy realizacji nowych inwestycji drogowych w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Anita Starzycka, Edyta Majer (PIG)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Wydajnosc Witam, pracuje w Norwegii. Tu większość projektów opiera się na BIM. Odchodzi się bardzo od rysunków i papieru. BIM daje wiele możliwości i jest to bardzo korzystne. Na modelu 3D widac lepiej ewentualne błędy w projekcie i łatwiej jest je poprawić. Na placach budowy ustawione sa specjalne kioski w których jest komputer i kazdy pracujacy na budowie ma dostep do modelu. Moze podejsc, obejrzeć, pobrac wymiary, zdejmowac poszczegolne warstwy. Mozna tez ogladac model uzywajac AR artificial reality w telefonie ''celujac'' telefonem w konkretne miejsce mozna zgrubnie zobaczyc gdzie np. ma byc studzienka. Inna zaleta jest to, ze Geodeta moze tyczyc bezposredniu z modelu 3D w formacie IFC. Przy pracach ziemnych, mozna wysylac model wykopu bezposrednio do koparki. Tam wykorzystujac GPS i AR operator wie gdzie i jak gleboko ma kopac. Pozdrawiamzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS