|2019-07-24|
Geodezja, Instytucje
GDDKiA przyjmuje nowe wytyczne badań podłoża
Generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad podpisał zarządzenie ws. wprowadzenia do stosowania w GDDKiA „Wytycznych badań podłoża budowlanego na potrzeby budownictwa drogowego”. To ważna informacja dla geodetów obsługujących inwestycje drogowe.
fot. Łukasz Ortyl (AGH)
|
|
|
|
|
|
Wytyczne te będą stosowane do nowych zamówień publicznych dla inwestycji drogowych realizowanych na drogach krajowych i autostradach w przypadku budowy i przebudowy, a także remontu dróg, pod warunkiem szczegółowej analizy zakresu inwestycji.
Opracowanie jest efektem projektu naukowego „Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie” realizowanego przez konsorcjum w składzie: Państwowy Instytut Geologiczny (lider), Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Warszawska. Jak podkreśla PIG, wytyczne są skierowane do wielu grup zawodowych biorących udział w procesie inwestycyjnym. W związku z tym uczestnicy tego procesu powinni korzystać z tych elementów dokumentu, które dotyczą ich roli w dokumentowaniu podłoża budowlanego.
Wytyczne a geodezja
Treść wytycznych z punktu widzenia geodezji została szerzej zaprezentowana przez ich współautorów w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA. Jak przekonują, dokument ten stanowi kompendium wiedzy dla wykonawców zajmujących się geodezyjną obsługą prac geologicznych na drogach. Jest on o tyle istotny dla geodetów, że może przyczynić się do powstania nowego rynku o jasnych i sprecyzowanych zasadach przetargowych.
„Badania podłoża gruntowego w budownictwie drogowym wykonywane są zarówno na etapie planowania oraz projektowania, jak i budowy oraz eksploatacji dróg. Zakres tych badań (w tym hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych) zależy od etapu realizacji inwestycji oraz stopnia skomplikowania warunków gruntowych. Wcześniej badania podłoża pod projektowane i modernizowane obiekty drogowe i obiekty inżynierskie wykonywane były na podstawie »Instrukcji badań podłoża gruntowego budowli drogowych i mostowych«. Opracowanie to powstało na potrzeby Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych (dlatego dalej będziemy je nazywali instrukcją GDDP) w 1998 r., czyli 20 lat temu. Od tego czasu zdezaktualizowały się normy oraz zmieniły przepisy prawa zarówno geologicznego, jak i budowlanego. Co istotne, poza zmianą otoczenia formalno-prawnego nastąpił także intensywny rozwój nowoczesnych technik pomiarowych (teledetekcyjnych, geodezyjnych, geofizycznych, geotechnicznych) oraz metod przetwarzania danych (systemy informacji przestrzennej – GIS; modelowanie informacji o budynku – BIM). Dlatego konieczne stało się nie tyle zaktualizowanie instrukcji GDDP, co opracowanie nowego dokumentu, który byłby odpowiedzią na potrzeby GDDKiA jako największego inwestora w kraju w zakresie budownictwa drogowego” – piszą w GEODECIE Arkadiusz Piechota, dr Edyta Majer (PIG-PIB) oraz dr inż. Łukasz Ortyl (WGGiIŚ AGH).
Wszystkie trzy części wytycznych można bezpłatnie pobrać ze strony PIG
JK
|