wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-24| Geodezja, Instytucje

GDDKiA przyjmuje nowe wytyczne badań podłoża

Generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad podpisał zarządzenie ws. wprowadzenia do stosowania w GDDKiA „Wytycznych badań podłoża budowlanego na potrzeby budownictwa drogowego”. To ważna informacja dla geodetów obsługujących inwestycje drogowe.


GDDKiA przyjmuje nowe wytyczne badań podłoża <br />
fot. Łukasz Ortyl (AGH)
fot. Łukasz Ortyl (AGH)

Wytyczne te będą stosowane do nowych zamówień publicznych dla inwestycji drogowych realizowanych na drogach krajowych i autostradach w przypadku budowy i przebudowy, a także remontu dróg, pod warunkiem szczegółowej analizy zakresu inwestycji.

Opracowanie jest efektem projektu naukowego „Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie” realizowanego przez konsorcjum w składzie: Państwowy Instytut Geologiczny (lider), Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Warszawska. Jak podkreśla PIG, wytyczne są skierowane do wielu grup zawodowych biorących udział w procesie inwestycyjnym. W związku z tym uczestnicy tego procesu powinni korzystać z tych elementów dokumentu, które dotyczą ich roli w dokumentowaniu podłoża budowlanego.

Wytyczne a geodezja

Treść wytycznych z punktu widzenia geodezji została szerzej zaprezentowana przez ich współautorów w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA. Jak przekonują, dokument ten stanowi kompendium wiedzy dla wykonawców zajmujących się geodezyjną obsługą prac geologicznych na drogach. Jest on o tyle istotny dla geodetów, że może przyczynić się do powstania nowego rynku o jasnych i sprecyzowanych zasadach przetargowych.

„Badania podłoża gruntowego w budownictwie drogowym wykonywane są zarówno na etapie planowania oraz projektowania, jak i budowy oraz eksploatacji dróg. Zakres tych badań (w tym hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych) zależy od etapu realizacji inwestycji oraz stopnia skomplikowania warunków gruntowych. Wcześniej badania podłoża pod projektowane i modernizowane obiekty drogowe i obiekty inżynierskie wykonywane były na podstawie »Instrukcji badań podłoża gruntowego budowli drogowych i mostowych«. Opracowanie to powstało na potrzeby Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych (dlatego dalej będziemy je nazywali instrukcją GDDP) w 1998 r., czyli 20 lat temu. Od tego czasu zdezaktualizowały się normy oraz zmieniły przepisy prawa zarówno geologicznego, jak i budowlanego. Co istotne, poza zmianą otoczenia formalno-prawnego nastąpił także intensywny rozwój nowoczesnych technik pomiarowych (teledetekcyjnych, geodezyjnych, geofizycznych, geotechnicznych) oraz metod przetwarzania danych (systemy informacji przestrzennej – GIS; modelowanie informacji o budynku – BIM). Dlatego konieczne stało się nie tyle zaktualizowanie instrukcji GDDP, co opracowanie nowego dokumentu, który byłby odpowiedzią na potrzeby GDDKiA jako największego inwestora w kraju w zakresie budownictwa drogowego” – piszą w GEODECIE Arkadiusz Piechota, dr Edyta Majer (PIG-PIB) oraz dr inż. Łukasz Ortyl (WGGiIŚ AGH).

Wszystkie trzy części wytycznych można bezpłatnie pobrać ze strony PIG

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS